MEDİKAL ESTETİK

Deri Yaşlanması Nedir?

Deri yaşlanmasının en önemli klinik özelliği kırışıklıktır. Deride zaman içerisinde kollajen, hyaluronik asit ve elastin azalmasına bağlı hacim kaybı ve doğal deri incelmesi görülür. Bu dermal atrofi süreci, güneş maruziyeti ve sigara gibi dış faktörlerin etkisi ile hızlanır. Ayrıca hiperdinamik yani çok kullanılan yüz kasları görünür çizgi ve kırışıklıkların oluşumuna katkıda bulunur. Başlangıçta çizgi ve kırışıklıklar, kızma ve gülme gibi aktif yüz ifadeleri sırasında görülür. Bunlar dinamik çizgiler olarak bilinir. Belli bir süre sonra bu çizgiler dinlenme halinde de görülen statik yani kalıcı çizgilere dönüşür.

Deri Neden Yaşlanır?

Deri yaşlanmasının en önemli klinik özelliği kırışıklıktır. Deride zaman içerisinde dermal kollajen, hyaluronik asi ve elastin azalmasına bağlı hacim kaybı ve doğal deri incelmesi görülür.

Bu dermal atrofi süreci güneş maruziyeti ve sigara gibi dış faktörlerin etkisi ile hızlanır. Ayrıca hiperdinamik yani fazla çalışan yüz kasları görünür çizgi ve kırışıklıkların oluşumuna katkıda bulunur.

Başlangıçta çizgi ve kırışıklıklar, kızma ve gülme gibi aktif yüz ifadeleri sırasında görülür. Bunlar dinamik çizgiler olarak bilinir. Belli bir süre sonra bu çizgiler dinlenme halinde de görülen statik yani kalıcı çizgilere dönüşür.

DOKTORA SOR
DOKTORA SOR