MEDİKAL ESTETİK

Lipoliz Nedir?

Lipoliz; bir türlü incelmeyen, yağ erimesinin zor olduğu inatçı bölgelere yapılır. 10 cc’lik, toplam  4 enjektör ile bu ilaçlar enjekte edilir  ve  o bölgedeki yağların parçalanması sağlanır. Bu işlem, ince uçlu iğnelerle yapılmaktadır. Öncesinde soğutucu sprey kullanarak acıyı minimum düzeyde hissetmeniz amaçlanır. Bu işlem sonrası, hemen yağ yakımı başlamaktadır. Lipoliz  uygulanan bölgelerde, spor ve diyet programı uygulanarak tek seansta gözle görülür bir etki görmek mümkün olmaktadır. Bu işlem basen, iç bacak, bel çevresi, kol, koltuk altı, gıdıda yağ birikim ve  selülit tedavisinde kullanılır. Gerekli görülen bölgede, enjeksiyonlu (iğneli)  lipoliz uygulandığı andan itibaren hafif derecede yanma başlar ve bu beklenen bir durumdur. Bu yanma 2- 2,5 dakika kadar sürebilir. Çok şiddetli bir yanma değildir.

Lipoliz Farkı

Enjeksiyonlu (İğneli) lipolizi, diğer zayıflama yöntemlerinden ayıran en önemli nokta, yağların erimesini ve kilo verilmesini, yürüyüş yapılması durumunda doğal bir süreç haline getirir ve yağları yakar. Yağların hücre dışına çıkmasını, parçalanarak küçülmesini ve yok olmasını sağlar. Beslenme ve yürüyüş programına uyulması durumunda, yok olan yağların bir daha oluşması beklenmez. Ameliyat gibi anestezi gerektiren bir işlem değildir. Bu işlem yaklaşık 20 dakika sürer.

Lipoliz Sonrası

Verilen diyet programı mutlaka uygulanmalıdır. En az 1 saat yapılan tempolu yürüyüş, lipoliz ile parçalanan yağların yakılmasını, enerji kaynağı olarak kullanılmasını sağlar.

Doktor kontrolünde,  ikinci seans 2 ila 4 hafta arasında uygulanmalıdır ve ikinci seanstan sonra etki daha hızlı görülmektedir.

Lipoliz sonrası herhangi  bir sağlığı tehdit edici yan etki beklenmemektedir. Kilo verilen bölgede sarkma yada deformasyon beklenmez. Uygulama sonrası hafif ağrı, morarma ve şişlik olabilir. Kısa sürede geçer. Hiçbir zaman kalıcı olmaz.

Yağ yakımı karaciğer tarafından yok edileceği için kişinin alkol alması uygun değildir. Aşırı sıcaktan, sauna, hamam, sıcak duş, güneşlenmekten kaçınılmalıdır.

Bununla birlikte işlem yapılan bölgeye 15 gün başka işlem yapılması önerilmemektedir.

Bu uygulama, ciddi karaciğer hastaları olanlara uygulanmamaktadır. Çünkü, yakılan yağlar karaciğer tarafından yok edilmesi beklenmektedir. İleri dercede obez hastalara uygulanmamaktadır çünkü lipoliz bölgesel zayıflamayı hedefler.  Aynı zamanda kalp hastaları, hamilelik ya da emzirme döneminde olanlar,  kanser hastaları için uygun bir uygulama değildir.

 

Son dönemlerde adını çok duymaya başladık…

Lipoliz nedir?

Kelime anlamı olarak Latince’de lipoliz ‘yağı parçalamak’ anlamına geliyor. Bu işlem, hastanın en yağlı bölgesine yapılıyor. Toplumumuzda, genelde karın çevresi daha yağlı olduğu için sıklıkla bu bölgeye yapılıyor. Basen de karın çevresi sonrası en sık yapılan ikinci bölgedir. Bazen, kişilerin üst vücutları ince olsa bile basenleri geniş olabilir. Veya bölgesel yağlanma yeri sütyen bölgesi, gıdı veya koltuk altı kenarındaki bölge olabilir. Lipoliz, kısaca bölgesel yağlanmanın en yoğun olduğu yere yapılır. Sıklıkla, karın, basen ve gıdı.

Bu işlemin etkisi nasıl oluyor?

Lipoliz basit bir şekilde, yağ parçalayıcı enzimlerin yağ hücreleri içerisine verilmesi ve yağ hücrelerinin parçalanmasıdır. Yağ hücreleri parçalandıktan sonra dokuya geçer. Eğer, kişi yürüyüş ve diyet yapmazsa olumlu sonuç almak mümkün olmaz. İşlem sonrası, günde bir saat yürüyüş ve karbonhidrattan fakir bir diyet önerilir. Kişi yürüyüşe başladıktan yaklaşık 20-30 dakika sonra vücut yağ yakmaya başlar. Vücudun ilk yaktığı şey karbonhidratlar, ikinci sırada yağlar ve üçüncü sırada da proteinlerdir. Kişi, diyet programına uyup çok fazla karbonhidrat yemediği için yakacak fazla karbonhidrat bulamaz. Karbonhidrat bulamayınca, ikinci sırada neyi yakması lazım? Elbette yağları. Lipoliz sonrasında, tempolu yürüyüş ve spor ile Fosfatidilkolin ve Deoksikolik Asit isimli enzimlerle parçalanan yağlar, vücut tarafından yakılmaya başlanır. Bu sebeple hastanın verdiği kilonun çoğu yağdan olur. Çünkü, enzimlerin parçaladığı yağ asitleri dokuda hazır bir şekilde vücut tarafından parçalanmayı beklemektedir. Bol su içmek de oldukça önemlidir.

Öncesinde kişinin bu işlem için uygun olup olmadığını araştırıyor musunuz?

Açıkçası, Lipoliz herkes için uygun değildir. Kalp damar hastalığı olanlara, by-pass ameliyatı geçirmiş olanlara, kalp kapakçık problemi olanlara, altta yatan kronik hastalıkları olanlara, gebelere, emziren annelere bu işlem uygulanmamalıdır.

Kaç seans aralıklara uyguluyorsunuz bu işlemi? Net bir süresi var mı yoksa kişiye göre farklılık mı gösteriyor?

Kişinin ihtiyacına ve metabolizma hızına göre değişiyor. Mesela, erkeklerin metabolizması kadınlara göre daha hızlı olduğu için erkeklerde daha hızlı etki gösterebilir. Kadınlar, 1-2 seansta 5-8 kilo arası verebilirler. Ancak önemli olan bunun sağlıklı bir şekilde olmasıdır. Yani diyet ve spora da dikkat ederek bu kiloyu vermesi. Genellikle bu işlem, 3-4 haftada bir yapılır, seans sayısı da kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte 2-5 seans arasında değişir.

Genellikle, 1 seansta 4 enjektör şeklinde uyguluyoruz. Bu da 40 cc’ye tekabül ediyor. Enjeksiyonu 2-4 cm aralıklara eşit dozda yağ parçalayıcı enzim vererek yapıyoruz.

Ben, bazı yetkililerin lipoliz işlemini çok yararlı bulmadıklarını ve sağlık açısından problem yaratabileceğini düşündüklerini okudum… Siz ne diyorsunuz?

Şu anda, Avrupa'nın belli ülkelerinde kullanılıyor. Amerika’da bu enzimler FDA tarafından onaylanmış ve ticari olarak gıdı lipolizinde kullanılıyor. Türkiye' de henüz yeterince bilinirliği yok ama ciddi yükselişte. Kısa zamanda çok daha yaygınlaşacağı düşünülüyor. Yan etkileri arasında, kızarma, morarma, kısa süreli şişme, yanma veya hassasiyet gibi semptomlar görülebilir.

Bu işlemi yaptırmak isteyen bir kişinin ortalama ne kadar ücret ödemesi gerekiyor?

Türkiye’de bu işlem değişmekle beraber, seans başına 900 TL-1500 TL arasında değişiyor.

Bir de ‘soğuk lipoliz’ diye bir işlem var.

‘Soğuk lipoliz’ işleminde enjeksiyon yapılmıyor. Biraz daha farklı. Yağ hücreleri vakum ile çekilerek yüksek derecede soğuk ısı veriliyor. Burada yağ hücrelerinin zarı parçalanmaya çalışılıyor. Aslında mantık benzer.

Liposuction ile arasındaki fark nedir?

Arada fark var. Liposuction bir ameliyattır. Lipoliz, cerrahi bir işlem değildir. Burada, enjeksiyon ile yağ hücrelerine enzim verilerek yağların parçalanması sağlanıyor. Ameliyathane ortamı gerektirmiyor. Hastanın, hastanede yatması gerekmiyor. Anestezi alması gerekmiyor. İşlemi yaptırıp günlük hayatına devam edebiliyor. Lipoliz sorasında, ciltte dalgalanma ve eşitsizlik, asimetri görülmüyor. Maliyet açısından da lipoliz, liposuction işlemine göre daha uygun.


Lipoliz işleminden sonraki süreç nasıl ilerliyor?

Katı kurallar var açıkçası. İlk olarak, sağlıksız karbonhidratı azaltan bir diyet listesi veriyoruz. Süt ve süt ürünlerini tolere etmekte zorlandığımız için bir süre yasak. Daha çok sağlıklı sebze ağırlıklı besleniliyor. Aslında Lipoliz ile sağlıklı yaşama ilk adım atılıyor. Ayrıca alkol de bir süre yasak. Günde bir saat yürümeniz gerekiyor. Ve bol su tabii.

Bir de son dönemlerde oldukça popülerleşen tüp mide ameliyatı var. Lipoliz tüp mide ameliyatının önüne geçebilir mi?

Lipoliz, tüp mide ameliyatına rakip değil. Çünkü tüp mide ameliyatı vücut kitle indeksi çok yüksek, 150-200 kilolardaki kişilere uygulanan bir operasyon. Radikal bir değişim aslında. Lipoliz ise daha çok bölgesel yağlanmaya bir çözüm. Hasta 150-200 kilo ise bu farklı bir şey, lipoliz işlemiyle çözülebilecek bir şey değil.

Tüp mide ameliyatları son dönemlerde estetik amaçla da yaptırılmaya başlandı… Buna ne diyorsunuz?

Dünya üzerinde de bir artış mevcut ve Türkiye’de de oldukça popüler hale geldi aslında. Kar zarar olayına bakmak lazım burada. Benim tüp mide ameliyatı olan doktor arkadaşlarım da var. Onlardan birinde, yüksek tansiyon, diyabet ve uyku apnesi de vardı. Bu ameliyatı olduktan sonra bunların çoğu azaldı. Fakat, bunun yanında başarısız olan operasyonları da duyabiliyoruz maalesef. Kesinlikle “Çok kilosu olan gitsin yaptırsın.” denemez. Hastanın öncelikle gidip, bu konuda iyi referansları olan, bu alan üzerinde iyi bir eğitim almış uzman doktorlara muayene olması gerekir. Ancak muayene sonrası uzman doktor, ameliyat için uygun olup olmadıklarına karar verebilir.

İlgili habere buradan ulaşabilirsiniz. 

 

DOKTORA SOR
DOKTORA SOR