MEDİKAL ESTETİK

Lipoliz Nedir?

Lipoliz; bir türlü incelmeyen, yağ erimesinin zor olduğu inatçı bölgelere yapılır. 10 cc’lik, toplam  4 enjektör ile bu ilaçlar enjekte edilir  ve  o bölgedeki yağların parçalanması sağlanır. Bu işlem, ince uçlu iğnelerle yapılmaktadır. Öncesinde soğutucu sprey kullanarak acıyı minimum düzeyde hissetmeniz amaçlanır. Bu işlem sonrası, hemen yağ yakımı başlamaktadır. Lipoliz  uygulanan bölgelerde, spor ve diyet programı uygulanarak tek seansta gözle görülür bir etki görmek mümkün olmaktadır. Bu işlem basen, iç bacak, bel çevresi, kol, koltuk altı, gıdıda yağ birikim ve  selülit tedavisinde kullanılır. Gerekli görülen bölgede, enjeksiyonlu (iğneli)  lipoliz uygulandığı andan itibaren hafif derecede yanma başlar ve bu beklenen bir durumdur. Bu yanma 2- 2,5 dakika kadar sürebilir. Çok şiddetli bir yanma değildir.

Lipoliz Farkı

Enjeksiyonlu (İğneli) lipolizi, diğer zayıflama yöntemlerinden ayıran en önemli nokta, yağların erimesini ve kilo verilmesini, yürüyüş yapılması durumunda doğal bir süreç haline getirir ve yağları yakar. Yağların hücre dışına çıkmasını, parçalanarak küçülmesini ve yok olmasını sağlar. Beslenme ve yürüyüş programına uyulması durumunda, yok olan yağların bir daha oluşması beklenmez. Ameliyat gibi anestezi gerektiren bir işlem değildir. Bu işlem yaklaşık 20 dakika sürer.

Lipoliz Sonrası

Verilen diyet programı mutlaka uygulanmalıdır. En az 1 saat yapılan tempolu yürüyüş, lipoliz ile parçalanan yağların yakılmasını, enerji kaynağı olarak kullanılmasını sağlar.

Doktor kontrolünde,  ikinci seans 2 ila 4 hafta arasında uygulanmalıdır ve ikinci seanstan sonra etki daha hızlı görülmektedir.

Lipoliz sonrası herhangi  bir sağlığı tehdit edici yan etki beklenmemektedir. Kilo verilen bölgede sarkma yada deformasyon beklenmez. Uygulama sonrası hafif ağrı, morarma ve şişlik olabilir. Kısa sürede geçer. Hiçbir zaman kalıcı olmaz.

Yağ yakımı karaciğer tarafından yok edileceği için kişinin alkol alması uygun değildir. Aşırı sıcaktan, sauna, hamam, sıcak duş, güneşlenmekten kaçınılmalıdır.

Bununla birlikte işlem yapılan bölgeye 15 gün başka işlem yapılması önerilmemektedir.

Bu uygulama, ciddi karaciğer hastaları olanlara uygulanmamaktadır. Çünkü, yakılan yağlar karaciğer tarafından yok edilmesi beklenmektedir. İleri dercede obez hastalara uygulanmamaktadır çünkü lipoliz bölgesel zayıflamayı hedefler.  Aynı zamanda kalp hastaları, hamilelik ya da emzirme döneminde olanlar,  kanser hastaları için uygun bir uygulama değildir.

 

DOKTORA SOR
DOKTORA SOR