MEDİKAL ESTETİK

PRP

Prp ( trombositten zengin plazma ) nedir?

Faydaları nelerdir?

Nerede kullanılır?

Ne kadar süre etkilidir?

Doktorlar şüphecidir, bilimsel olmayana inanmazlar. Bizim PRP’ yi uygulamamızdaki en önemli sebep, bilimsel olarak kanıtlanmış etkisi olduğunu gösteren bilimsel makalelerin olmasıdır.

PRP’ nin açılımı Platelet Rich Plasma, yani Trombositten zengin plasma anlamına gelir. Medikal bir uygulamadır, sadece tıp doktorları yapmalıdır. Anatomik yapıyı bilmek ve enjeksiyonları sinir, damar (arter-ven) paketlerini yaralamayacak şekilde yapmak ancak bir doktorun yapabileceği bir durumdur.

Bir vücut yaralanması veya keside, o bölgeye ilk olarak trombosit hücumu olur. Trombositin ilk görevi kanamayı durdurma, pıhtılaşmadır. Daha sonraki en önemli görevi yara iyileşmesi, yeni doku oluşumunu sağlamaktır. Yara üzerindeki kabuk düşünce iyileşme dokusu görülebilir.

PRP Nasıl Uygulanır?

 • Hastanın kendi kanı (sadece 10 cc) özel bir tüpe alınır. Yüksek devirde santrifüj işlemi yapılır. Trombosit ayrıştırılır ve mililitrede 1,5 milyon trombosit yoğunluğuna sahip bir tabaka elde edilir. Buna PRP denir.

Trombositin Görevleri Nelerdir?

 • Pıhtılaşma, doku hasarının iyileşmesi, yara iyileşmesi, büyüme faktörleri salgılanmasıdır. Biz de bu etkiden yararlanarak PRP’ yi mezoterapi yöntemiyle cilt altına ince iğneler yardımı ile veririz. İşlem öncesi krem ile anestezi uyguladığımız için ciddi bir ağrı hissedilmez. PRP işlemi yüz, boyun, saç, el ve istenen bölgelere uygulanır. Doku hasarını ve yaşlanmanın etkisini geri çeviren büyüme faktörleri yardımı ile daha genç bir görünüm sağlanır.

PRP

 • Kök hücre tedavisi değildir fakat dolaylı yönden kök hücreler üzerine çalışır. Deri içine verilen PRP yardımı ile trombosit içindeki büyüme faktörleri deri hücrelerine ‘’Fibroblast üret’’ der. Fibroblastlar ise derinin elastikiyet ve canlılığını sağlayan kollojen ve elastin üretir.

PRP’ nin Yan Etkisi Var Mı?

 • Son derece güvenlidir. Çünkü kişinin kendi kanı, hastadan alınan hastaya yoğunlaştırılmış şekilde geri verilir. Tek kullanımlık enjeksiyon ve tüpler kullanılır. Bir doktor tarafından yapılması durumunda yan etki ihtimali hemen hemen hiç yok gibidir.

PRP Gözle Görülen Etkisi Nelerdir?

 • Cilt daha parlak ve canlı gözükür, özellikle yüzdeki güneş ve yaşlılık lekeleri azalır. Göz altı torbaları ve mor renkte azalma olur. İnce çizgiler yumuşar. İnsanların size soracakları sorular; ‘Çok genç gözüküyorsun, ne yaptın yüzüne?’ veya ‘Estetik ameliyat mı yaptırdın?’ şeklinde olacaktır.
 • Halbuki doğal, sizde olanı daha güçlü olarak size geri verme işlemi ile cildin savunma mekanizmasını harekete geçirerek kaliteli bir cilt dokusu oluşturuyoruz.
 • En iyi tarafı ise, etkiler uygulama alanı çevresinde de gözükür, alnınıza yaptırdığınız PRP’ nin etkisi saçta da görülür.
 • Saçlı deriye yapıldığında saç dökülmesini ciddi oranda durdurduğu gösterilmiştir. Saç diplerindeki kıl foliküllerini de besleyerek kıl folikülünün hala oldugu yerlerde yeni saç çıkmasını sağlar. Yüzde olduğu kadar saçta da etkilidir.

PRP Nerde Kullanılır?

 • Yüz gençleştirmek, göz çevresi kaz ayağı, yaşlılık lekeri, güneş lekeleri, iyileşmeyen yara tedavisi (diyabet), yanık yaraları, ameliyat lekesi, akne skarları, deri çatlaklarının tedavisi, saç kaybının önlenmesi, osteoartrit, eklem rahatsızlıkları, kulunç ağrılarında etkin olduğu gösterilmiştir.

Nerde Kullanılmaz?

 • Gebelik, emzirme, kanser, kan hastalıkları, keloid denilen uzun süre yer etmiş yaralarda kullanılmaz.

Sonuç Almak için Kaç Seans Yapılmalı?

 • 7-15 gün arayla, 3-4 seans yapılır. Kişinin durumuna göre değişebilir. Menapoz sonrası, sigara, alkol, güneş ışığına maruz kalanlarda biraz daha uzun sürerken sağlıklı beslenen, kendine iyi bakan, UV ışıktan korunan kişilerde genelde 3 seans yeterli olur. Ciltteki canlılığın devamı ve uzunn süreli etki için 6 ayda bir tekrar önerilir.

Sonuç

 • Amaç; PRP ile sınırlandırılmış hasarla ciltte onarılmayı ve gençleşmeyi tetiklemektir. Ciltte çok hafif hasar yaratır gibi yaparak yalancı travma oluşturulur, cilt uyarılır, yara iyileşme mekanizmasını devreye sokulur. Bu sayede, yara iyileşmesini taklit edercesine üretim başlar, kollojen üretilir, elastik lif üretimi, cildin elastikiyeti ve doku kanlanması artar. Kısa süre içinde cilt rengi açılır.
 • Cilt uyarılmazsa yaşlanır. Aslında bizim yaptığımız da doğru yöntemler ve doğru noktaya atış ile cildin uyarılmasıdır. Bu sayede kişinin cildinde yılların etkisi ile oluşan etki geri çevrilebilir.

 

DOKTORA SOR
DOKTORA SOR