GÜNCEL HABERLER

Röportaj

1- Kısaca kendinizi tanıtabilir misiniz? 

Merhaba,

Ben Dr.Şafak Göktaş, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji uzmanıyım, Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi' nde öğretim görevilisi olarak çalışmaktayım, aynı zamanda Kızıltoprak' daki kliniğimde hastalarımı görmekteyim, Bulaşıcı hastalıklarla ilgili İspanya, G.Afrika, Çin ve İngiltere' de çeşitli hastanelerde çalışma ve deneyim kazanma fırsatım oldu, Şimdi öğrendiklerimi ülkemde hastalarımla paylaşmaktayım.

2- Denize ve havuza girmek salgın riskini arttırır mı? Virüs taşıyan bir kişinin , yüzen insanlara virüs bulaştırma olasılığı nedir? Virüs su yoluyla bulaşır mı? 

Covid-19 henüz yeni tanıdığımız bir virus olduğundan dolayı, bildiklerimiz oldukça sınırlı. Fakat, öngörülerimiz ve şu ana kadar bildiklerimiz virüsün tuz seviyesinden dolayı denizden geçmeyeceği yönünde. Bunun dışında, bakımları iyi yapılmış ve klor seviyesi yeterince düzeyde olan havuzlardan da geçmeyeceğini biliyoruz. Bu durumda dikkat edilmesi gereken, insanlarla deniz veya havuzda sosyal mesafeyi korumamız gerektiği. Çünkü, unutmayalım ki bu solunum yolu ile bulaşan bir virus. Havuz veya denizde maske takamayacağımızı göz önünde bulundurursak,  havuz ve denizde insanlara 1,5-2 metreden daha fazla yaklaşmamız gerektiği unutulmamalı.

3-Havuza girenlere kan testi yapılması, virüsün ortaya çıkmasında etkili midir? 

Şu anda değerli olarak görünen iki test var. Bunlardan bir tanesi PCR testi. Bu akut olarak hastanın şu anda enfeksiyonun olup olmadığını gösteren testtir. Duyarlılığı akut enfeksiyonu gösterme açısından oldukça değerlidir.  Bir diğeri de antikor testi olan IgM ve IgG testidir. Burada duyarlılığı IgM' e göre daha değerli olan IgG testi daha önemlidir. IgG antikor testi, hastalığın geçirilip geçirilmediğini gösterir. Havuza, denize veya sosyal ortamlara girecek kişilerde IgG testi değerli olabilir. Çünkü hastada yapılan test sonucunda IgG pozitifliğinin görülmesi, kişinin bu enfeksiyonu geçirdiğini ve en azından 5-6 ay boyunca bağışıklık olacağının göstergesi olabilir.

4-Bu süreçte tatil yapmak isteyenlere ne gibi tavsiyelerde bulunabilirsiniz?

Yukarıda söylediklerimize dikkat etmeleri durumunda sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Önemli olan tatil boyunca restoranda, plajda, denizde, havuzda ve sosyalleşilen alanlarda kontrollü mesafeye uymaları.

Bu önlemlere dikkat etmeleri durumunda ciddi bir sıkıntı yaşayacaklarını düşünmüyorum.

Sosyalleştikleri alanlarda maske kullanmayı unutmamalarını da hatırlatmak gerekir tabi.

5-Sorduğumuz sorular haricinde sizin eklemek istediğiniz şeyler varsa ekleyebilirsiniz.

Toplumumuzda, Covid-19 ile enfekte olan kişilerin çok ciddi tehlike ile karşı karşıya olduğuna dair yanlış bir inanış var. Fakat olayın aslı öyle değil. Enfeksiyonun %80' i zaten ayakta veya semptom olmadan atlatılıyor. %15' inde, enfeksiyon orta-ağır seyrediyor. Sadece %5' inde yoğun bakım ihtiyacı duyuluyor. O yüzden panik yapmak için bir sebep yok. Önemli olan bağışıklık sistemimizi yukarıda tutmak. Bunun için de dengeli beslemek, günlük ortalama 7-8 saat uyku, stresten mümkün olduğunca uzak bir yaşam ve günlük en az 30 dk fiziksel aktivite yeterli olacaktır.

DOKTORA SOR
DOKTORA SOR