HAKKINDA

Uzm.Dr.Şafak Göktaş

18 Mayıs 1980’ de Ankara doğdum. Babamın da doktor olmasından dolayı çocukluğum birçok farklı şehirde geçti. Ankara, Eskişehir, İstanbul ve Erzincan. Babamın mecburi hizmetini ailecek Erzincan’ da yaptık. Hem de tam 6 sene. Bu sebeple ilköğrenimimi Erzincan’da tamamladım. Orada Anadolu kültürü ile haşır neşir oldum, hayat boyu devam edecek değerli arkadaşlıklar edindim. 1992 büyük Erzincan depreminde oturduğumuz bina tamamen yıkıldı. SSK lojmanlarındaki apartmanımızda, enkaz altından sağ kurtularak ailecek ikinci hayatımıza başladık.

Daha sonra İstanbul’ a geldik. Ortaokul ve Lise öğrenimini İstanbul’da, şehrin en iyi okullarından biri olarak gösterilen Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi’nde tamamladım. Şu an sahip olduğum altyapının, hayat görüşünün temelini okuluma borçluyum.

1998’ de liseyi bitirince, hep aklımda olan tıp fakültesine girdim. 2004 yılında İstanbul Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldum. Sonra, TUS (tıpta uzmanlık sınavı) denen sınavla tanıştım. 1 sene boyunca dünyevi hayattan kendimi soyutlayıp, 4 duvar arasında günde 12 saat ders çalıştım. Ne mutlu ki, tek değildim bu yolda. Benim gibi arkadaşlarımın da olması bana çalışma gücü verdi.

Uzun bir çalışma süresinden sonra ikinci tercihime girdim. 2006-2012 yılları arasında S.B İstanbul Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ nde, İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık eğitimini tamamladım. Bu kadar çok hastası olan bir hastanede çalışmak yorucu olduğu kadar eğitici de oldu. Orada alıştım uykusuz geçen, hiç bitmeyecekmiş gibi gelen uzun nöbetlere. Tabi bu kadar çok hasta görmem, benim daha sonraki tıp hayatıma önemli bir katkı yapacaktı.

Sonrasında mecburi hizmet zamanı geldi. Kurayı çektim ve Niğde. 2012-2013 yılları arasında, Niğde Devlet Hastanesi’ nde İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji uzmanı olarak mecburi hizmetimi yaptım. Doktorlar arasında bir laf vardır. ‘İnsan bir mecburi hizmete giderken ağlar, bir de dönerken’ derler. Hakikaten öyleymiş. O kadar güzel 2 sene geçirdim ki, acaba İstanbul’ a dönmesem mi diye bile düşündüğüm oldu. Hem tıbbi hem de sosyal anlamda çok güzeldi. Halen sıkı şekilde görüştüğüm can dostlarım var. Mecburi hizmet sonrasında, İstanbul’ a dönebilmek için devletten istifa etmek zorunda kaldım. Şu anda Gelişim Tıp Laboratuvarları ve Özel Göztepe Hastanesi’ nde İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji uzmanı olarak çalışmaktayım.

Araştırmayı, çalışmayı ve koşturmayı seviyorum. Ülkemizde yeterince olmayan hastalıkları yerinde görmek için her sene, Avrupa İnfeksiyon Hastalıkları Derneği ( ESCMID ) aracılığıyla 15 gün yurtdışında bir hastaneye gitmeye çalışıyorum. 2013 yılında, İspanya Sevilla’ da Endülüs bölgesinin en büyük üniversite hastanesine çalışmaya gittim. Çok fazla sayıda farklı hastalıklar gördüm. Ufkumu açtı, vizyonumu genişletti. 2014 aralık ayında da HIV (+) hastaları incelemek üzere, G.Afrika Cape Town’ da dünyanın ilk kalp naklinin yapıldığı hastaneye gittim. Bu ülkede 6 milyon HIV ile infekte insan olduğundan dolayı, bu hastalığı kaynak noktasında inceleme fırsatım oldu. 2016 yılında, hastane infeksiyonlarının takibi ve yönetimi ile ilgili daha detaylı çalışmalar yapabilmek için Shanghai, Çin’ de Fudan Üniversitesi’ ne bağlı Huashan Hospital İnfeksiyon hastalıkları bölümüne gittim. Burada da oldukça ilginç vakalar gördüm ve tecrübemi artırdım.

Avrupa İnfeksiyon Hastalıkları Derneği’ nin (ESCMID) aktif bir üyesiyim. Bizim, Türkiye’ de ki en önemli derneğimiz olan KLİMİK Derneği üyesiyim. 2013-2015 yılları arasında AGUH (asistan ve genç uzman hekimler) uzman temsilciliği yaptım.

Tıbbi olarak özel ilgi alanım HIV/AIDS, Hepatitler, Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar, Tüberküloz ve moleküler tanı (PCR) yöntemleri. Bunlarla ilgili çalışmalar yapıyorum. HIV, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve PCR yöntemlerinin infeksiyon hastalıklarının tanısında kullanılması ve katkısı ile ilgili uluslararası ve ulusal dergilerde yayınlanmış bilimsel makalelerim bulunmakta.

Hayatta bence bir insanı en mutlu edecek şey başkalarına yardımcı olabilmektir. Bunu, hemen hemen hergün yapabildiğim için de doğru mesleği seçtiğimi düşünüyorum.

Herkese saygılar, sevgiler.
Uzm.Dr.Şafak Göktaş

DOKTORA SOR
DOKTORA SOR