İNFEKSİYON HASTALIKLARI

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, dünyada en sık rastlanan enfeksiyon hastalıklarından biridir. En sık bulaşma yolu, korunmasız olarak yapılacak olan herhangi bir cinsel ilişki türüdür. Cinsel partner sayısının artması, enfeksiyon bulaşma ihtimalini artırır.
Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre 15- 49 yaş arası bireylerin arasında her yıl 500 milyon kişide Cinsel Yolla Bulaşan bir hastalık görülüyor.
Bu hastalıklar hakkında kötü haber, her zaman semptom ( belirti) vermezler. Hiçbir belirti vermeden yıllar boyunca gizli seyredebilir.
Bu sebeple, belirtisiz geçen dönemde kişi kendisindeki hastalığı birçok farklı insana bulaştırabilir. Bulaşan hastalığın tipine göre, tedavi edilmemiş cinsel yolla bulaşan hastalıklar kısırlık, kronik ağrı hatta ölümle bile sonuçlanabilir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, dünyada en sık rastlanan enfeksiyon hastalıklarından biridir. En sık bulaşma yolu, korunmasız olarak yapılacak olan herhangi bir cinsel ilişki türüdür. Cinsel partner sayısının artması, enfeksiyon bulaşma ihtimalini artırır.

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre 15- 49 yaş arası bireylerin arasında her yıl 500 milyon kişide Cinsel Yolla Bulaşan bir hastalık görülüyor. Bu hastalıklar hakkında kötü haber, her zaman semptom ( belirti) vermezler.

Hiçbir belirti vermeden yıllar boyunca gizli seyredebilir. Bu sebeple, belirtisiz geçen dönemde kişi kendisindeki hastalığı birçok farklı insana bulaştırabilir. Bulaşan hastalığın tipine göre, tedavi edilmemiş cinsel yolla bulaşan hastalıklar kısırlık, kronik ağrı hatta ölümle bile sonuçlanabilir. İyi haber ise bu hastalıkların çoğunun tedavi edilebilir olmasıdır.

Bu yüzden hastalığa erken tanı konması çok önemlidir. Bu hastalıklara kısaca bakacak olursak, bunlardan ilki ve en sık görünenlerden biri

Gonere (Bel Soğukluğu) dir. Akıntı ve idrar yaparken yanma yapabilir. Her iki eş beraber tedavi edilmelidir.

Bir diğeri Sifiliz (Frengi) dir. Tüm vücudu etkileyen tehlikeli bir hastalıktır. Erken fark edilirse tedavi edilebilirler. Tedavi edilmemesi durumunda sinir sistemini etkileyebilir. Körlük, sağırlığa kadar yol açabilir. Anneden bebeğe geçebilir.

Herpes Simpleks Virüsü, erkek ve kadında cinsel organlarda uçuk yapabilir. Bebek doğarken anneden çocuğa bulaşabilir. HPV (İnsan Papilloma Virüsü), tedavi edilmezse kadında rahim ağzı kanserine sebep olabilir.

Klamidya, idrar yaparken yanma ve akıntı yapabilir. Hamilelerde düşük veya ölü doğuma sebep olabilir.

Tricomanas Vaginalis, bol ve kötü kokulu bir akıntı yapar. Tedavisi kolaydır.

Bunun haricinde HIV, Hepatit yani sarılık virüsleri ve daha birçok bakteri, parazit ve virüs de cinsel yolla bulaşabilir.

Bunlar tehlikeli, her zaman belirti vermeyen ama çoğu tedavi edilebilir hastalıklardır. Bu yüzden bu hastalıkların tanısını koymak çok önemlidir. Şu anda ülkemize cinsel yolla bulaşan etkenlerin en sık görülen 9 tanesine aynı anda bakabilen bir test yapılmaya başlanmıştır.

Adı “Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Multipleks PCR” testidir. Tek bir akıntı veya idrar örneği ile cinsel yolla bulaşan hastalıkların tanısını koyan en değerli testtir.

VİDEOLAR

İnfeksiyon Hastalıkları Videoları

Uzm. Dr. Şafak Göktaş Tanıtım Videosu

HIV-AIDS Nedir?

Vajina iltihabı neden oluşur

Vajinal mikrobiyom mikrobiyota, flora nedir?

Uzm.Dr. Şafak Göktaş Basında

Business Channel Uzm. Dr. Şafak Göktaş Röportajı

Kanal 24 Uzm. Dr. Şafak Göktaş Röportajı

Uzm. Dr. Şafak Göktaş Atv Kahvaltı Haberleri Mikrobiyom

Doktor Şafak Göktaş 360 Tv Röportajı

DOKTORA SOR
DOKTORA SOR