İNFEKSİYON HASTALIKLARI

Down Sendromu Testi Ne Zaman Yaptırılmalı?

Hamileleri, Down Sendromu açısından mutlaka taramak gerekir.

Yaş ilerledikçe, Down Sendromu ihtimali artar. 40 yaşında, tarama testi yaptırmayan bir anne adayının , test yaptırana göre Down Sendrom’lu bir bebek doğurma ihtimali 12 kata daha artar.

Amniyosentez denilen işlem, anne adayının karın cildinden girilen bir iğneyle rahim içine ve buradan da bebeğin içinde yüzdüğü amniyon sıvısına ulaşılması ve buradan da bebeğin içinde yüzdüğü amniyon sıvısına ulaşılması ve buradan sıvı alınmasıdır.

Eğer anne adayı, Down Sendromu testi yaptırırsa, Amniyosentez ihtiyacı 32 kat azalmaktadır.

Bu sebeple, İngiltere’de gebelerin % 70’i, ABD’de %60 tarama testi yapılmaktadır. Peki hangi Down Sendromu testini yaptırmak gerekir? Bu testler arasında en değerlisi İntegre Test Down Sendromunu belirleme oranı %94’dür.

Bunun için 10-13 hafta arasında Ultrason ve bazı kan testleri ( PAPP-A ve free Beta-HCG) ile 15- 22. hafta arasında dörtlü test yapılır. Sonra bu testlerin sonuçları birlikte değerlendirilir.

Veya Ultrason yapmadan, sadece kan testleri yapılarak Serum İntegre Test yapılabilir. Bunun da belirleme oranı %85’ dir. Bir diğer alternatif İkili Test’tir. Sonucu erken istiyorsanız İkili Test yaptırmalısınız.

Bu testin belirleme oranı %60- 63’dür. 10-13. haftalar arasında bakılır.Eğer iyi bir göz ultrason ile bakarsa belirleme oranı %85’ e çıkabilir. Bu testin dezavantajı, Nöral Tüp Defekti ( NTD) denilen anormalliği 15. haftadan önce bakıldığı için saptayamamasıdır. Eğer fazla işlem yaptırmak istemiyorsanız veya 10-13. haftalar arasını kaçırmışsanız, dörtlü veya üçlü test yaptırmalısınız.

Dörtlü testin belirleme oranı % 79- 80, üçlü testin % 69’dur. Üçlü test için 15- 22. haftalar arasında kan testleri yapılır, bu testlere bir test daha eklenirse adı Dörtlü Test olur. Tüm bu sonuçlar ışığında, Down Sendromu’nu tespit etmek için en güvenilir olanı İntegre Testtir. Amniyosentez yapılma ihtiyacını çok büyük oranda düşürür. Amniyosentezin kendi başına düşüğe sebep olma ihtimali vardır.

Bu sepeble ABD’de her yıl taranan 2.6 milyon gebenin yarısından fazlası İntegre veya Dörtlü Test yaptırmaktadır. Eğer hastadan sadece bir tarama testi istenecek ve tek bir işlem uygulanacaksa, en uygun ve ekonomik yol Dörtlü ( Quadriple) Test’tir. Hastadan bir kere kan alınacak ve risk sonucu bildirilecektir.

VİDEOLAR

İnfeksiyon Hastalıkları Videoları

Uzm. Dr. Şafak Göktaş Tanıtım Videosu

HIV-AIDS Nedir?

Vajina iltihabı neden oluşur

Vajinal mikrobiyom mikrobiyota, flora nedir?

Uzm.Dr. Şafak Göktaş Basında

Business Channel Uzm. Dr. Şafak Göktaş Röportajı

Kanal 24 Uzm. Dr. Şafak Göktaş Röportajı

Uzm. Dr. Şafak Göktaş Atv Kahvaltı Haberleri Mikrobiyom

Doktor Şafak Göktaş 360 Tv Röportajı

DOKTORA SOR
DOKTORA SOR