İNFEKSİYON HASTALIKLARI

Hamilelikte Yapılması Gereken Testler Nelerdir?

Bir kadın, hamile kaldığında yapılması gereken bazı laboratuvar testleri vardır.

Annenin ve bebeğin rutin kontrolü için yapılması gereken testler dışında annede bazı enfeksiyon hastalıkları testleri de araştırılmalıdır.

Bunun amacı, annede bir enfeksiyonun olup olmadığını anlamaktır.

Çünkü, hamilelik sırasında annede oluşabilecek bir enfeksiyon bebeğe geçebilir. Bu da bebekte konjenital anomali dediğimiz doğuştan olan sakatlıklara yol açabilir.
Buna yol açabilecek etkenlere bakmak gerekir. Bu etkenlerin baş harflerinden oluşturulan kısaltmaya TORCH denir.
Bu yüzden halk arasında TORCH testi olarak da bilinir. Bu testle aynı anda birden fazla enfeksiyon araştırılır. Gebeliğe hazırlık döneminde veya gebeliğin ilk 3 ayında yapılır. TORCH testinde her harf bir enfeksiyon hastalığını temsil eder.

Bunlara kısaca bakacak olursak

T, Toksoplazmayı temsil eder. Toksoplazma çiğ et, yıkanmamış sebze- meyve ile bulaşır. Kedi dışkısı ile kirlenmiş yiyecekler de bu mikropla karşılaşma ihtimalini artırır.

Bü yüzden anne adayları çiğ et ve iyi yıkanmamış sebze meyve yememeli, çiğ süt içmemeli, toprakla uğraşırken eldiven giymelidir.

“O” harfi Others’ın baş harfidir. Bebekte sakatlığa yol açabilecek diğer etkenleri temsil eder. Bunlar kabakulak, çocuk felci, suçiçeği, bel soğukluğu ve kızıldır.

R” harfi Rubella yani Kızamıkçık’ı temsil eder. Bu virüs Konjenital Rubella Sendromu denilen çok tehlikeli bir duruma sebep olabilir. İlk iki ayda bu virüsün anneye bulaşması durumunda büyük ihtimalle ya düşük ya sakatlığa sebep olacaktır. Bu virüs Türkiye’de oldukça yaygındır. Genellikle çocuklukta geçirilir. Gebelik öncesinde, bu enfeksiyonun geçirilip geçirilmediğine dair test yapılmalı, eğer geçirilmediyse mutlaka aşısı yapılmalıdır.

“C”, Sitomegalovirüs isimli etkeni temsil eder. Hamilelik döneminde bulaşırsa, çocukta sakatlık yapabilir.

“ H”, Herpesvirüs tip 2 denilen virüsü temsil eder. Herpesvirüs tip 1 dudak kenarındaki uçuklara sebep olan virüstür. Tip 2 ise doğum kanalında enfeksiyona sebep olur. Doğum sırasında mevcutsa bebeğe bulaşır ve sakatlığa sebep olabilir.

Sonuç olarak, TORCH enfeksiyonları ülkemizde yaygındır. Bu sebeple gebelik öncesinde veya gebe kalındığı öğrenilince bu testler yapılmalı, yenidoğanda sakatlığa sebep olabilecek enfeksiyonlar saptanmalı ve buna göre gerekli tedbirler alınmalıdır.

VİDEOLAR

İnfeksiyon Hastalıkları Videoları

Uzm. Dr. Şafak Göktaş Tanıtım Videosu

HIV-AIDS Nedir?

Vajina iltihabı neden oluşur

Vajinal mikrobiyom mikrobiyota, flora nedir?

Uzm.Dr. Şafak Göktaş Basında

Business Channel Uzm. Dr. Şafak Göktaş Röportajı

Kanal 24 Uzm. Dr. Şafak Göktaş Röportajı

Uzm. Dr. Şafak Göktaş Atv Kahvaltı Haberleri Mikrobiyom

Doktor Şafak Göktaş 360 Tv Röportajı

DOKTORA SOR
DOKTORA SOR