İNFEKSİYON HASTALIKLARI

Bir Kişinin Uyuşturucu Kullandığını Nasıl Anlaşılır?

Esrar, eroin, kokain ve extacy gibi maddleri kullanan bir kişinin, fiziksel değişikliklerden ve davranışlarıdan anlaşılması genelde çok kolay değildir.
Uzun yıllar boyunca kimse tarafından farkedilmeden yaşayan uyuşturucu bağımlıları vardır. Kişide bitkinlik, uyuklama, dengesizlik, çevreyle ilişkilerden kaçınma, içine kapanma ve daha birçok belirtisi olabilir.
Fakat bunlar başka durumlarda da görülebilir. Örneğin ergenlik döneminde bu belirtilerin çoğu olabilir.
Bir kişinin uyuşturucu madde kullanıldığını anlamak için önce gözlem yapmak gerekir. Kişide davranış değişiklikleri olabilir.

Örneğin çevresindeki insanları değiştirir. Kişi, daha kolay uyuşturucu madde bulmak için ve rahatsız olmadan kullanabileceği bir çevreye girmek için, arkadaş grubunu değiştirir. Okul veya işindeki başarısı düşer. Çünkü umursamamaya başlamıştır.

Daha sonra madde etkisine bağlı değişiklikler oluşabilir. Dikkat eksikliği, konsantrasyon bozukluğu, uyku bozukluğu, beslenme alışkanlığının bozulması, buna bağlı olarak kilo kaybı olabilir. Şu anda kadar saydıklarımız gözlemsel yöntemlerdir.

Bunlar dışında en somut yöntem, idrardan yapılan uyuşturucu testleridir. Bu yöntemlerle yapılan tetkikler güvenilir, hızlı ve ucuzdur. Kişiden alınacak bir idrar örneği ile, ekstazi, alkol, esrar, eroin, kokain, amfetamin gibi maddeleri kullanıp kullanılmadığı anlaşılabilir.

Bir idrar örneği alarak 11 farklı maddeye aynı anda bakılabilir.

Son zamanlarda ismini daha sık duyduğumuz, gençler arasında kullanımı yaygınlaşan Bonzai isimli sentetik esrar da bu test içinde bakılan maddelerden biridir.

VİDEOLAR

İnfeksiyon Hastalıkları Videoları

Uzm. Dr. Şafak Göktaş Tanıtım Videosu

HIV-AIDS Nedir?

Vajina iltihabı neden oluşur

Vajinal mikrobiyom mikrobiyota, flora nedir?

Uzm.Dr. Şafak Göktaş Basında

Business Channel Uzm. Dr. Şafak Göktaş Röportajı

Kanal 24 Uzm. Dr. Şafak Göktaş Röportajı

Uzm. Dr. Şafak Göktaş Atv Kahvaltı Haberleri Mikrobiyom

Doktor Şafak Göktaş 360 Tv Röportajı

DOKTORA SOR
DOKTORA SOR