İNFEKSİYON HASTALIKLARI

Yumurtalık (Over) Kaneri Nasıl Erken Teşhis Edilebilir?

Yumurtalık kanseri sık görülür. Ölüm oranı yüksektir.

Kadın Hastalıkları kanserleri arasında en sık ölüme sebep olan kanserdir. Maalesef kadınların %70’ den fazlasının tanısı ancak hastalığın ileri dönemlerinde konulmaktadır.

Erken teşhis edilmediği için kötü seyirli bir kanserdir. Bu yüzden erken tanı ve tedavi çok önemlidir.
Daha çok 40- 60 yaş arası kadınlarda görülmektedir.
Yumurtalık kanseri belirtileri genelde non- spesifiktir. Tayin edici değildir. Hastanın genelde doktora gitme sebebi karın şişkinliğidir. Bazen tek belirtisi bu olabilir. Bunun haricinde hazımsızlık, karın ağrısı gibi şikayetler olabilir.

Bu belirtilerin, hasta tarafından daha çok mide- bağırsak ile ilgili olduğu düşünülür. Bu yüzden yumurtalık kanseri akla gelmez. Bundan şüphelenerek doktora gitmez.

Bu kanserin teşhisi, ya rutin muayenede ya da yapılacak periodik check-up’larda, bu kansere özel tümör belirteçlerinin bakılması sonucunda konur. Bu tümör belirteçleri kandan bakılır. Bu belirteçler arasında en önemlisi HE4 ( Human Epididimis Protein 4)’ dür.

HE4’ ün en önemli özelliği, iyi huylu jinekolojik durumlarda yükselmemesidir. Kötü huylu yumurtalık kanserlerinde yükselir.

Örneğin endometriozis denilen, rahim içinin yaygın iltihaplanması durumunu, yumurtalık kanserinden ayırmada en duyarlı testtir. HE4 testi, CA125 isimli başka bir tümör belirteci ile birlikte kullanıldığında yumurtalık kanserinin tanısında, takibinde ve endometriozis denilen rahimiçi iltihaplanmasından ayırmada en değerli testtir.

VİDEOLAR

İnfeksiyon Hastalıkları Videoları

Uzm. Dr. Şafak Göktaş Tanıtım Videosu

HIV-AIDS Nedir?

Vajina iltihabı neden oluşur

Vajinal mikrobiyom mikrobiyota, flora nedir?

Uzm.Dr. Şafak Göktaş Basında

Business Channel Uzm. Dr. Şafak Göktaş Röportajı

Kanal 24 Uzm. Dr. Şafak Göktaş Röportajı

Uzm. Dr. Şafak Göktaş Atv Kahvaltı Haberleri Mikrobiyom

Doktor Şafak Göktaş 360 Tv Röportajı

DOKTORA SOR
DOKTORA SOR