Botoks Hangi Bölgelere Uygulanır? Nerelere Yapılır?

BlogBotoks Hangi Bölgelere Uygulanır? Nerelere Yapılır?
Botoks Hangi Bölgelere Uygulanır

Botoks hastaların yüzlerindeki çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü önemli ölçüde azaltmaya ve yeni çizgilerin oluşmasını önlemeye yardımcı olabilir. Botoks temelde enjeksiyon gününde ola

Clostridium botulinum bakterisi tarafından üretilen bir toksin olan Botox, kırışıklıklar ve ince çizgiler gibi yaşlanma belirtileriyle mücadele etmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Botoks prosedürü kapsamında; küçük, seyreltilmiş miktarlarda botulinum belirli kaslara enjekte edilir. Bu, kasların zayıflamasını sağlayarak yaşlanma belirtilerini önler.

Botoks tedavisi yüzün hemen her yerinde kullanılabilirken, bazı yüz bölgeleri diğerlerinden daha iyi yanıt verir. Botoks tedavisine başlamak için doğru zamanın ne olduğu kararı kişiden kişiye değişebilir. Bazı insanlar yirmili yaşlarının başlangıcında güneş hasarı nedeniyle ilk kırışıklıklarıyla karşılaşırlar. Bu da botoks tedavisinin erken başlamasına neden olur. Belirli bir cilt tipine veya şanslı genetiğe sahip olanlar, kozmetik iyileştirmeler almak için 40 yaşına kadar bekleyebilirler.

Alın Kırışıklıkları

Alın kasları sürekli olarak kullanıldığından alın bölgesi, yaşlanma belirtilerinin ortaya çıktığı ilk yüz bölgelerinden biridir. Alın bölgesinde çeşitli nedenlere bağlı olarak zaman içinde ortaya çıkan çizgilerin ve kırışıklıkların saklanmaları zor olduğu için botoksun en sık yapıldığı bölgeler arasında ilk sırada yer alır. Alın kırışıklıkları için botoks tedavisi hızlı, basittir ve lokal anestezi altında gerçekleştirilebilir. Etkileri 6 aya kadar sürebilir.

Göz Kenarındaki Kırışıklıklar

Bunlar, güldüğünüzde veya gülümsediğinizde gözünüzün kenarlarından uzanan küçük, ince çizgilerdir. Botoks enjeksiyonları, görünümlerini hafifletmede son derece iyi çalışır ve size genç bir görünüm kazandırır.

Ağız Köşelerindeki Çizgiler

Ağız köşelerinden çeneye doğru uzanan ve bazı kişilerde sarkık bir görüntüye dahi neden olabilen bu durum botoks enjeksiyonuyla giderilebilir.

Kaş Çatma Çizgileri

Kaşlar çatıldığı zaman alın bölgesinde kaşların arasında beliren çizgilere kaş çatma çizgileri denilir. Bu çizgiler yüzde yorgun, üzgün ya da kızgın bir ifadeye neden olabilir. Botoks enjeksiyonu bu çizgilerin derinliğinin azalmasını sağlar.

Sigara Çizgileri

Perioral çizgiler olarak da bilinen sigara çizgileri yalnızca sigara içen kişilerde görülmez. Dudaklar büzüldüğünde ortaya çıkan bu çizgilerin az miktarda botoks enjeksiyonuyla tedavi edilmesi mümkündür.

Boyun Bantları

Boyun bantları ya da kordonları, platisma kaslarının sarkmaya başlamasıyla birlikte ortaya çıkar. Botoks enjeksiyonu yapıldıktan sonra kaslar gevşer ve boyun bantlarının görünümü daha az belirgin hale gelir. Boyun bölgesine uygulanan botoks enjeksiyonu aynı zamanda çene hattı kaslarının gevşemesi yoluyla boyunda belirli bir ölçüde gerginleşme de sağlar. 

Kaş Sarkması

Kaşlardaki sarkmanın giderilmesi ve kaşların daha kalkık görünmesi için cerrahi prosedürü tercih etmeyenler için botoks etkili bir yöntemdir. Botoks enjeksiyonuyla kaşları aşağı çeken kaslar gevşetilir ve kaşların anında kaldırılması sağlanır. 

Botoks enjeksiyonu genellikle doğal görünen, genç bir yüz elde etmenin hızlı ve etkili bir yolu olarak kabul edilir. Bununla birlikte tedavi mutlaka bu alanda uzman ve deneyimli bir kişiden alınmalıdır.

Botoks Neden Bu Kadar Popüler?

Botoks hem erkek hem de kadınlarda kırışıklıkları gevşetmek, çizgileri tedavi etmek ve hatta ciddi migrenleri azaltmak için kullanılan son derece etkili bir medikal estetik prosedürdür. 

Geleneksel olarak Botox, yaşlanma ve stresin neden olduğu kırışıklıkları gidermek için kullanılır. Bunun yanı sıra botoks enjeksiyonu çeneyi şekillendirerek, burun ucunu kaldırarak ve göz çevresindeki kırışıklıkları gevşeterek geçici bir yüz germe  etkisi sağlayabilmektedir.

Dişlerinizi düzenli olarak gıcırdatmak zamanla geniş bir çene çizgisine neden olabilir. Bu nedenle, çene çizgisini ve çeneyi yumuşatmak ve kastaki kırışıklıkları azaltmak aynı zamanda diş sıkma ve gıcırdatma sorununu çözümlemek için Botox kullanımı yaygındır.

Erkekler Botoks Enjeksiyonlarından Faydalanabilir mi?

Botoks, kırışıklıkları gidermek konusunda kadınlar arasında oldukça popüler bir kozmetik prosedürdür. Bununla birlikte, erkekler de son birkaç yıldır botoks tedavisine artan bir ilgi göstermektedir. 

Botox, kasların kullanımı nedeniyle kırışıklıklar ve ince çizgiler oluşturan sinirleri bloke ederek yaşlanmanın gözle görülür belirtilerini azaltmaya yardımcı olan etkili bir tedavidir. Doğru uygulanırsa botoks hem erkek hem de kadın üzerinde etkilidir. Tedavi, işyerinde ve sosyal yaşamda genç ve kendinden emin görünmek isteyen erkekler arasında giderek daha popüler hale gelmektedir. Medyada erkek görünümüne yönelik artan inceleme, birçok erkeğin – özellikle de sürekli kamuoyunda kalanların – bu minimal invaziv çözüme yönelmesinin bir başka nedenidir. Unutulmamalıdır ki bu tür tedaviler arayan erkeklerin kadınlardan farklı estetik hedefleri vardır. Erkekler için botoks tedavisi genellikle dinamik kırışıklıkları ve ince çizgileri ince bir şekilde azaltırken belirgin yüz hatlarının tanımlanmasını içerir.

Erkekler İçin Botoksun Faydaları

Erkekler İçin Botoksun Faydaları

Son yıllarda erkeklerin yüz hatlarını iyileştirmek için giderek artan bir sıklıkla botoksu tercih etmelerinin birçok nedeni vardır. Botoks enjeksiyonu herhangi bir cerrahi prosedür uygulanmadan kişinin görünümünü iyileştirmenin etkili, güvenilir ve pratik bir yoludur. Botoks enjeksiyonu hızlı ve yararlanmak isteyen herkesin kolayca ulaşabileceği bir işlemdir. Uygulamadan sonra sonuçlar genellikle birkaç gün içerisinde görülür ve aylarca sürer. Botoks basit bir prosedür olduğundan uzun bir iyileşme sürecine ihtiyaç duyulmaz. Botoks enjeksiyonundan sonra uygulama bölgesinde şişlik ve kızarıklık gibi semptomlarla karşı karşıya kalınabilse de bunlar genellikle birkaç saat içerisinde kendiliğinden düzelecektir.

Botoks çoğu insan için uygun olsa da bazı kırışıklıklarda işe yaramama olasılığından dolayı uygulama kararı kişi özelinde yapılan değerlendirmelerden sonra verilmelidir. 

İletişim Formu

TR- Randevu Formu

Post a comment

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?