Burun Dolgusu Kaç Günde Oturur?

BlogBurun Dolgusu Kaç Günde Oturur?
Burun Dolgusu Kaç Günde Oturur?

Burun dolgusu ameliyattan çekinen ve burnunda yalnızca estetik kaygılarla küçük değişiklikler yapmak isteyen kişiler için uygun bir yöntem olabilir. Burun dolgusu kişide var olan şekil bozukluklarının ameliyata gerek kalmadan kolayca düzeltilmesini sağlayan pratik ve konforlu bir yöntem olma özelliğine sahiptir. Burun dolgusu dudak ve burun arasındaki duruş problemlerinin, burnun yüz bölgesine yayılmış olan hattaki bozuklukların, kemerli burunların daha iyi bir görünüme kavuşturulmasında olduğu gibi burun ucunun kaldırılmasında, boşlukların yok edilmesinde, girintilerin ve asimetrilerin düzeltilmesinde de kullanılabilen etkili bir medikal estetik prosedürdür. Burun dolgusunun amacı ameliyata gerek kalmadan düzeltilebilecek değişikliklerin yapılması ve yüz simetrisine uygun bir burun elde edilmesinin sağlanmasıdır.

Burun gelişimi genellikle 18 yaşından sonra tamamlanır. Bu nedenle buruna yapılacak estetik ameliyatlar 18 yaşından sonra yapılır. Burun dolgusu da burnun büyüme noktalarına zarar veren bir işlem olmamasına ve geçici sonuçlar elde edilmesi söz konusu olmasına karşın burun gelişimi tamamlanmadan burun dolgusu yapılmaz. Burun gelişiminin olumsuz yönde etkilenmemesi için burun dolgusu enjeksiyonu yapılması için 18 yaşına kadar beklenmeli ve uygulama yapılıp yapılamayacağı konusundaki karar hasta özelinde yapılan değerlendirmeden sonra verilmelidir. 

Burun Dolgusu Nasıl Yapılır?

Burun dolgusu burundaki şekil bozukluklarının giderilmesi ve daha estetik görünümlü bir burna kavuşulması için sıklıkla uygulanan bir medikal estetik prosedürdür. Burnunun görünümünde değişiklik yapmak isteyenler burun dolgusu nasıl yapılır diye merak etse de prosedür son derece basittir. 

Burun dolgusu yapılacak hastanın burun ve yüz uyumu ile ihtiyaçları ve beklentileri değerlendirilir. Hastanın beklentilerinin yanı sıra dudak ve burun ucu mesafesi ile altın oran gibi etkenler doğrultusunda bir planlama yapılır.  Hasta özelinde burnun dolgu yapılması gereken kısımları belirlenir.

Burun ucuna, burun sırtına ya da her ikisine birden dolgu enjeksiyonu yapılması mümkündür. Burun ucu dolgusu tek başına uygulanabileceği gibi burun ucunda düşüklük olması halinde kemerli burun dolgusuyla burun kenarı ya da burun ucu dolgusu kombine edilebilir. 

Burun dolgusu enjeksiyonu yapılmadan önce uygulama bölgesine lokal anestezik etkili krem sürülerek uyuşma etkisinin ortaya çıkması beklenir. Uyuşma sağlandıktan sonra hasta özelinde belirlenen bölgelere ince uçlu iğnelerle enjeksiyon yapılır. Burun dolgusu genellikle 30 dakika içerisinde tamamlanan bir prosedür olmakla birlikte bu süre kişi özelinde bazı etkenlere göre değişiklik gösterebilir. 

Acısız, pratik ve etkili bir işlem olan burun dolgusu enjeksiyonunu ardından hastanın günlük yaşantısında herhangi bir kesinti yaşanmaz. Hasta günlük rutinine kaldığı yerden devam edebilir. Burun dolgusu, burun estetiği ameliyatına göre daha az komplike bir işlemdir. Kolay ve konforlu bir işlem olmasının yanı sıra başarı oranı da yüksek olduğundan hem erkek hem kadın hastalar tarafından büyük ilgi görmektedir.

Burun Dolgusu Ne Zaman Etki Eder?

Dermal dolgu maddelerinin enjeksiyonu ile uygulanan burun dolgusu ile elde edilen sonuçlar geçicidir. Genellikle burun dolgusunun kalıcılık süresi 12 ila 18 ay olmakla birlikte bu süre kişi özelinde değişiklik gösterebilir. Bu süre içinde vücut tarafından dermal dolgu maddelerinin emilmesiyle burun dolgusu etkisini kaybetmeye başlar. Etkinin tamamen geçmesiyle birlikte burun dolgusu enjeksiyonu yenilenmezse burun, dolgu enjeksiyonundan sonraki görünümünün geri alır.

Burun dolgusu enjekte edildikten sonra örünümde belirgin bir değişiklik olmakla birlikte burun dolgusu ne zaman oturur sorusunun yanıtı ortalama 3 ila 4 gündür. Burun ucu dolgusu enjeksiyonu yapıldığı durumlarda burnun mevcut durumu, elde edilmek istenilen sonuca, hastanın yapısal özelliklerine, enjekte edilen dolgu maddesinin özelliklerine ve enjekte edilen doza göre burun dolgusunun oturması 1 hafta kadar da sürebilir.

Burun Dolgusunun Avantajları

Ameliyatsız burun estetiği olarak da bilinen burun estetiği tıbbi nedenlerle anestezi alamayan ya da çeşitli sağlık sorunları nedeniyle cerrahi prosedür sonrası iyileşme süreci riskli olabilecek kişiler açısından son derece avantajlı bir alternatiftir.

Burun dolgusu yönteminde risk, burun estetiği ameliyatına göre daha azdır. Elde edilen sonuçlar kalıcı değildir. Ancak burun dolgusu tekrarlanabilen bir işlemdir. Ayrıca sonuçların kalıcı olmaması kişinin görünümünden memnun olmaması ya da farklı nedenlerle eski görünümüne dönmek istemesi durumunda önemli bir avantajdır. Bu nedenle burun estetiği ameliyatı olmadan önce uygun görülen hastalar burun dolgusu enjeksiyonu yaptırarak sahip olacakları kalıcı görünümü değerlendirebilir ve burun estetiği ameliyatı olma kararını bu doğrultuda verebilirler.

Burun dolgusu yöntemiyle ağrıya ve acıya neden olmayan pratik bir süreçtir. İşlemden sonra günlük rutinlere devam edilebildiği gibi maliyet olarak da burun estetiği ameliyatından çok daha uygundur. Ayrıca burun estetiği ameliyatında ve diğer estetik ameliyatlarda söz konusu olan ve uzun sürebilen iyileşme süreci burun dolgusundan ve diğer medikal estetik prosedürlerden sonra yaşanmaz. Uygulama sonrası birkaç noktaya dikkat edilmesi yeterlidir.

Burun dolgusu enjeksiyonu ile burunda çok büyük değişiklikler yapılması ve burun görünümündeki her tür değişikliğin burun dolgusu ile yapılması mümkün değildir. Bu nedenle burun dolgusu yapılması kararı yapılan değerlendirmeler sonucu doktor tarafından hasta özelinde verilmelidir.

 

İletişim Formu

TR- Randevu Formu

Post a comment

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?