Burun Dolgusu Nasıl Yapılır?

BlogBurun Dolgusu Nasıl Yapılır?

Teknoloji ve estetik prosedürlerin giderek gelişmesi diğer yandan doktorların uzmanlık ve becerileriyle birleşince daha estetik bir burun görünümü elde etmek için tek çare burun estetiği olmaktan çıkmaktadır. Günümüzde burun dolgusu bazı hastalar için rinoplasti olarak da bilinen burun estetiğine karşı etkili bir alternatif olma özelliğine sahiptir. Ameliyatsız burun estetiği olarak da bilinen burun dolgusu, ameliyata yani cerrahi bir kesiye gerek kalmadan dermal dolgu maddelerinin enjeksiyonuyla gerçekleştirilir. Burun dolgusu özellikle burundaki küçük yumruları ve şişlikleri giderme amacıyla uygulanabilen ve ameliyat gerekliliğini ortadan kaldıran etkili bir medikal estetik prosedür olarak tanımlanabilir.

Rinoplasti yani burun estetiği ameliyatı dünya genelinde en çok uygulanan estetik cerrahi prosedürlerinden biridir. Ancak daha iyi bir burun görünümüne sahip olmak isteyen pek çok hasta burun estetiği ameliyatının beraberinde getirmesi olası komplikasyon ve olumsuz sonuçlarla ilgili kaygılara sahiptir. Burun dolgusu ise kalıcı sonuçlar vermeyen, pratik, güvenilir ve geleneksel burun ameliyatından farklı olarak invaziv olmayan bir tedavi yöntemidir.

Burun dolgusu enjeksiyonundan önce uygulama bölgesine ve çevresine lokal anestezik etkili krem sürülür ve etki etmesi beklenir. Uygulama bölgesinde uyuşma sağlanınca hastanın acı ve ağrı eşiği doğal olarak düşer. Bölge uyuştuktan sonra antiseptik solüsyon ile dezenfekte edilir. Burun dolgusu enjeksiyonlarının hangi noktaya yapılacağı ihtiyaçlara ve elde edilmek istenilen sonuca göre hasta özelinde planlanır. Burun dolgusu enjeksiyonu ortalama 15 ila 30 dakika içinde tamamlanır. Hastalar cerrahi bir işlem olmayan burun dolgusu enjeksiyonundan sonra günlük yaşantılarına kaldıkları yerden devam edebilirler. 

Burun Dolgusu Neden Bu Kadar Popüler?

Surgeon and his assistant performing cosmetic surgery on nose in hospital operating room. Nose reshaping, augmentation. Rhinoplasty.

Burun dolgusu son derece pratik ve etkili sonuçlar alınmasını sağlayan bir prosedür olsa da burunda düzelttirmek istenilen her kusur ve elde edilmek istenilen her görünüm için burun dolgusu enjeksiyonundan yararlanmak mümkün değildir. Eğer elde edilmek istenilen sonuca burun dolgusu ile ulaşmak mümkünse süreç hasta açısından çok daha acısız, ağrısız ve pratik bir hale gelir. Burun dolgusu burun estetiği ameliyatına göre daha uygun maliyetlidir. Ayrıca kısa bir süre içerisinde hızlı ve pratik bir şekilde tamamlanması mümkündür. 

Hastalar burun dolgusu enjeksiyonu sırasında acı ya da ağrı hissetmezler. Burun dolgusu enjeksiyonu yapıldıktan sonra günlük hayatlarına hemen kaldıkları yerden devam edebilirler. Narkoz alınmadığı ve cerrahi kesi yapılmadığı için bunun estetiği ameliyatında olduğu gibi uzun bir iyileşme süresine ihtiyaç yoktur. Burun dolgusu prosedürünün doğurduğu maliyet bunun estetiği ameliyatına göre çok daha düşüktür. Özellikle burnunun görünümünde değişiklik yapmak ve daha estetik bir görünüme kavuşmak istemesine karşın ameliyat olmaktan çekinen, sağlık durumu anestezi almasına müsait olmayan ya da burnunda kalıcı bir değişiklik yapma konusunda şüpheleri olan kişiler için burun dolgusu enjeksiyonu son derece avantajlı bir prosedürdür. 

Kimler Burun Dolgusu Yaptırabilir?

Burun ucunda doğuştan düşüklük olan veya çarpma ya da kaza gibi nedenlere bağlı olarak sonradan oluşan kişilere burun ucu dolgusu yapılabilir. Burun estetiği ameliyatından sonra çeşitli nedenlerle burun ucu düşüklüğü sorunuyla karşılaşan ve yeniden ameliyat olmak istemeyen kişiler burun dolgusu yöntemine başvurabilirler. Burun dolgusu, burun sırtında kemer ya da düzensizlik bulunan kişilere de uygulanabilecek bir medikal estetik prosedürdür. 

Diğer yandan büyük burunları küçültme, burnundaki kırık ve eğrilik gibi ileri derece şekil bozukluklarına gidermek amacıyla burun dolgusu yapılmaz. Burun dolgusu kalıcı etkiye sahip değildir. Burun dolgusu enjeksiyonundan sonra elde edilen etki belirli bir süre sonra ortadan kalkacaktır. Bu nedenle burnunun görünümünde kalıcı olarak değişiklikler yaptırmak isteyen kişiler için burun dolgusu enjeksiyonu doğru bir yöntem değildir. 

Burun dolgusu enjeksiyonundan sonra elde edilen sonuçlar ortalama 12 ila 18 ay süreyle kalıcılığını korur. Ancak burun dolgusu enjeksiyonunda kullanılan dermal dolgu maddesine vücudun verdiği tepki, kişi üzerinde kalıcılık süresini değiştirebilir. Burun dolgusunun kalıcılık süresi üzerinde etkili olan diğer unsurlar kullanılan dolgu maddesinin özellikleri ve enjekte edilen dozdur. 

Burun Dolgusu Uzun Bir İyileşme Süreci Gerektirmez

Burun dolgusu enjeksiyonundan sonraki ilk 24 saat mümkün olduğunca uygulama bölgesine temasta bulunmaktan ve burnu ovuşturmaktan kaçınılmalıdır. Burun dolgusundan sonraki 72 saat içinde burun çevresine herhangi bir darbe almama konusunda titiz davranılmalıdır. Bu süre içerisinde sıcak duş ve banyodan aynı zamanda sauna ve hamam gibi ortamlardan kaçınmalıdır. Kahve, alkol ve sıcak içecekler tüketilmemeli; sigara, aspirin ve türevi kan sulandırıcı ilaçlar, içinde yüksek miktarda kafein bulunan gıdalardan uzak durulmalıdır. Güneş ışınlarının doğrudan maruz kalmamak bu süreçte önemlidir. Burun dolgusu enjeksiyonu yapılan kişiler enjeksiyondan sonraki ilk birkaç gün yoğun fiziksel egzersiz ve spor yapmamalıdır. 

Burun dolgusu burun kemiğine doğru olan bölgeye yapıldıysa gözlük kullanılmamalıdır. Dolgu enjeksiyonu yapılan bölgenin cildi hassas ve ince bir yapıya sahip olacağından dolguya zarar verebilecek kremler uygulanmamalıdır. Ayrıca dolgu enjeksiyonu yapılan bölgedeki cilt yüzeyine pudra ve kapatıcı gibi makyaj ürünleri sürülmemelidir. 

İletişim Formu

TR- Randevu Formu

Post a comment

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?