Dudak Dolgusu Ne Kadar Sürer?

BlogDudak Dolgusu Ne Kadar Sürer?
Dudak Dolgusu Ne Kadar Sürer?

Dudak dolgusu küçük miktarda dolgu maddelerinin enjekte edimesiyle dudaklardaki hacim eksikliğinin ya da çeşitli yapısal/oransal bozuklukların giderilmesi , dudak konturunun belirginleştirilmesi ve daha estetik görünen dudaklara sahip olması için uygulanabilen bir medikal estetik prosedürdür.  Dudak dolgusu enjeksiyonu ortalama 15 ila 20 dakika sürer. Geçici bir yöntem olan dudak dolgusunun kalıcılığı kişi özelinde değişiklik gösterebilmesine karşın yaklaşık 12 aydır. 

Dudak Dolgusu Kimlere Yapılır?

Dudaklar son derece hassas bir yapıya sahiptir. Yaş almaya bağlı olarak kolajen ve elastinin azalması dudaklarda da incelmeye neden olabilir. Bu durumda dudak dolgusu enjeksiyonu yapılarak dudaklara doğal kıvrımlar kazandırılması, dudak üzerinde oluşan çizgilerin azaltılması, kaybedilen hacmin yeniden sağlanması mümkün olur. İleri yaşlarda yapılan dudak dolgusu enjeksiyonu ile dikey dudak kırışıklıkları, yaşa bağlı hacim kaybı ve ağız köşesi sarkmaları tedavi edilebilir. Genç yaşlardaki kişiler genellikle dudak hacminin artırılması ve dudak görünümünün iyileştirilmesi için dudak dolgusu yaptırmayı tercih ederler. 

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Dudak dolgusu yaklaşık 15 ila 20 dakikada tamamlanır. İlk olarak belirli noktalardan dudak uyuşturularak uygulama sırasında acı ya da ağrı hissedilmesi önlenir. Daha sonra dudağın anatomik özelliklerini vurgulayacak ancak doğal görünümden uzaklaşılmayacak şekilde belirlenen noktalara, uygun miktarlarda dolgu enjekte edilir. Ancak dudak dolgusu, dolgu maddelerinin enjekte edilmesinden çok daha fazlasını barındıran bir süreçtir. Bu nedenle dudak dolgusunu yapacak doktorun deneyimi, uzmanlığı ve anatomik bilgisi çok önemlidir. 

Dudak dolgusunda genellikle vücutta bulunan doğal bir madde olan hyaluronik asit içerikli dolgu maddeleri kullanılır. Hyaluronik asit dudaklardaki hacmin artırılmasında son derece etkilidir. Ayrıca ameliyatlardan sonra, kazara ya da iltihap sonrası oluşan yara izlerinin tedavisinde de etkili olan hyaluronik asit içerikli dolgular hacim yetersizliklerinin ve asimetri sorunlarının tedavisinde de tercih edilebilir.

Dudak Dolgusu Pratik ve Konforlu Bir Yöntemdir

Dudak dolgusu gerek dudaklarının inceliği gerek zaman içinde ortaya çıkan yaşlanma etkileri nedeniyle dudak dolgusu daha dolgun ve genç bir görünüme sahip olmak isteyen pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Dudak bölgesine yapılacak enjeksiyonlarda dermal dolgular kullanılır. Bu sayede zaman içerisinde azalmaya başlayan hyaluronik asitin dudaklara geri kazandırılması mümkün olur.

Yaklaşık 20 dakika süren dudak dolgusu enjeksiyonundan sonra hastalar günlük yaşantılarına kesintisiz bir şekilde devam edebilirler. Dudak dolgusu etkisi hemen fark edilen bir medikal estetik prosedür olmasına karşın doğal ve etkili sonuçlar alınabilmesi için uygulama mutlaka uzman ve deneyimli doktorlar tarafından yapılmalıdır. Her ne kadar kolay bir işlem gibi görünmesine karşın abartıdan uzak, kişinin yüz şekliyle uyumlu, alt ve üst dudak uyumluluğunu bozmayacak bir uygulama yapılması için titizlik ve deneyim gereklidir. 

Sağladığı pek çok farklı avantaj nedeniyle dudak dolgusu doğuştan ya da yaşlanmaya bağlı oluşan hacim ve kaza sonucu meydana gelen doku kayıplarının giderilmesi, dudaklara istenilen formun ve şeklin kazandırılması için sıklıkla uygulanır. Yapısal olarak ince dudaklara sahip olan kişiler genellikle doğal ancak dolgun dudaklara sahip olmak isterler. Bu tür durumlarda dolgu enjeksiyonu ile dudakların istenilen formu kazanması sağlanır.

Dudak dolgusu enjeksiyonunda, vücutta bulunan ancak zaman içinde azalan hyaluronik asit içerikli dolgu maddelerinden faydalanılır. Hyaluronik asit yüzde hacmini kaybeden pek çok bölgede etkili sonuçlar alınmasını sağlar. Yapay bir malzeme olmaması nedeniyle dudak dolgusunda en çok tercih edilen malzeme olan hyaluronik asit aynı zamanda cilde nem verme özelliğine sahiptir.

Dudak Dolgusu Neden Yapılır?

Dudak dolgusu özellikle dudaklarının şekli ve boyutu konusunda memnuniyetsizlik yaşayan kişiler arasında büyük ilgi gören uygulamalardan biridir. Dudak dolgusu enjeksiyonu dudaklarda istenilen görünüme sahip olmanın yanı sıra dudaklardaki deformasyonların giderilmesini sağlama noktasında da etkili bir prosedürdür. 

Yaş almaya bağlı olarak hacim kaybı oluşa dudaklara yapılan dudak dolgusu sonrası dudak çevresinde daha genç, canlı ve dinamik bir görünüm kazandırılabilir. Estetik açıdan iyi bir orantı yakalanabildiği gibi dudaklardaki biçim bozukluklarının giderilmesi yoluyla gülüş estetiğini de sağlamak mümkün olur.

Dudak dolgusu aynı zamanda mevcuttakinden daha çekici ve dolgun dudaklara sahip olmak isteyen kişilere istedikleri görünüme kavuşma imkanı sağlar. Pratik ve konforlu bir medikal estetik prosedür olan dudak dolgusu enjeksiyon bölgesine hacim kazandırır. Bu sebeple ağız çevresinde de yüzün farklı bölgelerinde de gençleştirme etkisinin yaratılması için dudak dolgusu enjeksiyonu tercih edilebilir.

Hyaluronik asit içerikli dermal dolgu maddeleri enjekte edilince dudaklar daha sağlıklı ve parlak görünür. Dudakları nemlendirme özelliğine sahip olan hyaluronik asit içerikli dolgu maddelerinin enjekte edilmesi sonrasında dudaklar dolgun ve çekici bir görünüm kazanır.

Dudak dolgusu enjeksiyon kişi özelinde planlanmalıdır. Yapılacak uygulama sonucu kişinin doğal görünümü bozulmamalıdır. Dudak dolgusu enjeksiyonlarının profilden ya da cepheden abartılı bir görünüme neden olmayacak şekilde yapılması gerekir. Bu nedenle planlama uzman ve deneyimli bir doktor tarafından alt ve üst dudak uyumunun sağlanacağı, doğal ve etkili sonuçların alınacağı şekilde yapılmalıdır.

İletişim Formu

TR- Randevu Formu

Post a comment

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?