Dudak Dolgusu Nedir? Kalıcı Olur mu?nasıl

BlogDudak Dolgusu Nedir? Kalıcı Olur mu?nasıl
dudak dolgusu nedir

Dudakları ince ya da asimetrik olan kişilerde dudağa hacim kazandırılması ve asimetrinin giderilmesi diğer bir deyişle daha iyi bir görünüm elde edilmesi için uygulanan medikal estetik prosedüre dudak dolgusu denilir. Son derece konforlu ve etkili sonuçlar alınmasını sağlayan dudak dolgusunun diğer bir avantajı doğal görünüm elde edilmesidir. Kısa sürede ve acısız bir şekilde uygulanabilen dudak dolgusu enjeksiyonundan optimum faydanın sağlanabilmesi için uygulama mutlaka bu alanda yeterli deneyime ve uzmanlığa sahip doktorlar tarafından yapılmalıdır.

Dudak dolgusu genellikle ince, kırışık, çizgili ya da asimetrik bir dudak yapısına sahip olan kişilerde daha estetik bir görünüm elde edilmesi amacıyla uygulanır. Dudak dolgusu işleminde hyaluronik asit içerikli dermal dolgu maddeleri kullanılır. Dudak dolgusu enjeksiyonu sonucunda daha genç görünen ve hacimli dudaklara sahip olunabilir.

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Ciltteki kolajen yapılar ile hyaluronik asit miktarı yaş almaya ve çeşitli etkenlere bağlı olarak zaman içinde azalır. Bunun sonucunda elastin doku miktarında da azalma görülmesi olağan bir durum olarak kabul edilir. Buna bağlı olarak ciltte kırışıklıklar ve sarkmalar oluşabilir. Bu tür olumsuzluklardan etkilenen bölgelerin başında hassas bir bölge olan dudak gelir.

Çeşitli etkenlere bağlı olarak dudaklar zaman içerisinde büzüşerek genç görünümden uzaklaşabilir. Kaybedilen dokuların neden olduğu görünüm dudak dolgusu enjeksiyonu ile giderilebilir. 

Yaş alma etkilerinin yanı sıra kişilerin doğuştan ince yapılı ya da asimetrik dudaklara sahip olmaları da mümkündür. Bu durumda da etkili bir yöntem olarak dudak dolgusu enjeksiyonu yapılarak daha dolgun ve simetrik dudaklara sahip olunabilir.

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Dudak dolgusu yaptırmak ve daha hacimli dudaklara sahip olmak isteyen kişiler tarafından “Dudak dolgusu nasıl yapılır” büyük bir merak konusudur. Dudak dolgusu enjeksiyonu yapılmadan önce hasta muayene edilerek dudak dolgusu işlemine uygunluğu, ihtiyaçları ve beklentileri değerlendirilir. Bu bilgiler ışığında en doğal görünecek ve yüz hatlarıyla uyum sağlayacak ideal dudak şekli, buna bağlı olarak da hangi noktalara ve hangi doz ile enjeksiyon yapılacağı belirlenir. 

Dudak dolgusu enjeksiyonunun ilk adımı uygulama bölgesinin temizlenmesi, acı ve ağrı hissinin önlenmesi için lokal anestezik etkili krem sürülmesidir. Önceden belirlenmiş noktalara iğne ya da kanül kullanılarak dolgu maddesi enjekte edilir. Dudak dolgusu enjeksiyonunda kullanılan hyaluronik asit cilde elastikiyet kazandıran ve su tutma özelliği fazla olan bir maddedir. Vücutta doğal olarak bulunan aynı zamanda herhangi bir yan etkisi olmayan hyaluronik asit güvenilirliği nedeniyle yüzde hacim kaybı olan pek çok bölgede kullanılabilir. Cilde nem kazandıran yapısı dolayısıyla dudaklarda kullanımı da sıklıkla tercih edilir.

Dudak Dolgusu Avantajları

Dolgu enjeksiyonu yüz ve vücutta meydana gelen hacim kayıplarında etkili sonuçlar alınmasını sağladığından hacim kaybı görülen dudaklarda da istenilen görünümün elde edilmesinde önemli bir rol üstlenir. Dudak üzerindeki bölgede ortaya çıkan çizgilerin giderilmesi için de dudak dolgusu enjeksiyonundan faydalanılabilir. Dudak dolgusu yeterli deneyime ve uzmanlığa sahip doktorlar tarafından uygulandığı sürece doğal ve iyi sonuçlar alınması mümkündür. 

Dudak dolgusu enjeksiyonuyla birlikte hastalar istedikleri hacme ve şekle sahip dudaklara kavuşabilirler. Hyaluronik asit içerikli dermal dolgu maddesi dudakların nemlenmesini de sağladığından daha genç ve sağlıklı bir dudak görünümü elde edilmesi mümkün olur. İnce ve asimetrik dudaklara sahip olunması nedeniyle hastalarda meydana gelmesi olası öz güven kaybı dudak dolgusu enjeksiyonunun ardından giderilebilir. Dudak dolgusunun en önemli avantajı hastanın sağlığı herhangi bir şekilde riske girmeksizin dudaklarında istenilen hacmi elde etmesini sağlamasıdır.

Dudak dolgusu ile elde edilen sonuçlar kalıcı değildir. Genellikle 6 ila 12 ay arası kalıcılığa sahip olmakla birlikte kalıcılık süresi kişi özelinde bazı etkenlere göre değişiklik gösterebilir.

Dudak Dolgusundan Sonra Nelere Dikkat Etmeli?

dudak dolgusu sonrası nelere dikkat edilmeli

Medikal bir estetik olması nedeniyle dudak dolgusunda herhangi bir cerrahi kesiye ya da dikişe yer yoktur. Dudak dolgusu lokal anestezik  etkili krem sürüldüğünde uygulama sırasında herhangi bir ağrı ya da acı hissedilmemesine karşın hafif bir rahatsızlık hissi meydana gelmesi mümkündür. Hastalar genellikle dudak dolgusu enjeksiyonu sırasında küçük bir karıncalanma hissi yaşarlar. 

Dudak dolgusu enjeksiyonu uzman doktorlar tarafından kişi özelinde planlama yapılarak uygulandığı takdirde doğal sonuçlar elde edilebilir. Uygulama sonrasında bölgede hafif morlu ve kanama görülebilir. Dudak dolgusu enjeksiyonu yapılan bölgeye ilk 12 saat su temas ettirilmemesi gerekir. Yine sert darbelere ve baskıya karşı koruma sağlanmalıdır. Enjeksiyondan sonraki ilk 2 saat yeme içme faaliyetlerinde bulunulmamalıdır. Yine ilk 24 saat egzersiz yapılmamalı ve bol miktarda su tüketilmelidir. Kan damarlarının genişlemesi ve morarma riskini artırması nedeniyle 24 saat süreyle alkol tüketimine ara verilmelidir.

Dudak dolgusu enjeksiyonu sayesinde hacimli ve doğal görünümlü dudaklara sahip olunması mümkündür. Bu sayede kişi doğal görünümlü, genç ve hacimli dudaklara kavuşabilir. Cerrahi bir prosedür olmadığından günlük yaşantıda bir kesintiyle karşılaşılmaz. 

İletişim Formu

TR- Randevu Formu

Post a comment

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?