Göz Altı Işık Dolgusu

Göz Altı Işık Dolgusu

Vücudun ihtiyaç duyduğu süreden daha az ya da daha çok uyunması, vücudun gereğinden fazla yorulması, alkol ve sigara kullanılması, kötü bir beslenme programı uygulanması durumunda kişilerin göz altlarında problemler oluşabilir. Yaş almanın ilk etkileri de sarkık, çökük ya da şişlik göz altları olarak ortaya çıkar. Bunun yanı sıra bazı sağlık sorunlarının bulunması da göz altlarının görünümünü olumsuz yönde etkileyebilir. Bazı kişilerin genetik özelliklerinde dolayı da göz altlarında bu tür sorunlar oluşabilir. Son zamanların popüler tedavi yöntemlerinden biri olan göz altı ışık dolgusu ile daha sağlıklı ve estetik bir görünüm yakalanabilir.

Ancak göz altı ışık dolgusu ileri yaşlanma deformitelerinde uygun değildir. Derinin henüz çok kırışmadığı, kas tabakasında gevşeme olmadığı, torbalanmaların çok hafif olduğu ve hacim kaybının ileri düzeyde görülmediği erken deformite dönemlerindeki hastalarda uygulanmalıdır.

 

Göz Altı Işık Dolgusu Nedir?

Cilt dokularının derinliğinde bulunan hidrasyon seviyesinin artırılması yoluyla, cilt renginin güzelleştirilip esnekliğinin, sertliğinin ve pürüzsüzlüğünün fazlalaştırılmasını ve bu sayede ışığı daha iyi yansıtmasını sağlayan bir medikal prosedürdür.

Göz altı ışık dolgusu enjeksiyon ile göz altındaki morluklar ve karartıların görünümünün iyileştirilmesi, yorgun görünümün azaltılması, kırışıklıkların, sarkmaların ve çöküntülerin giderilmesi, göz altlarındaki eşitsizliklerin giderilmesi mümkündür. Bu yöntem sayesinde göz altı bölgesinde oluşan hacim eksikliği desteklenerek daha dinç bir görünüme erişilir. 

Göz altı ışık dolgusu enjeksiyonu göz altı torbalarının ve çukurlarının tedavisinin yanı sıra kullanılan dolgu maddesinin içeriğinde bulunan hyaluronik asit sayesinde göz altı derisinin renginde de açılma sağlar. Böylece göz altında daha parlak ve daha aydınlık bir görünüm oluşturulur.

Işık Dolgu Hangi Bölgelere Yapılır?

Göz altı problemleri genç yaştaki kişilerin dahi olduğundan daha yaşlı ve yorgun görünmesine neden olabilir. Göz altı ışık dolgusu enjeksiyonu uygulanarak yanaklar ve göz altı arasındaki kod farkının giderilmesi mümkün olur. Göz altında meydana gelen çukurlukların yanaklar ile aynı hizaya getirilmesi sonucunda göz altı çevresinde gerekli oranda yükseltme sağlanılarak daha genç ve canlı bir görünüme kavuşulabilir.

Göz altı ışık dolgusu enfeksiyonu genellikle gözlerle burun arasında ve gözlerle elmacık kemikleri arasında meydana gelen ve koyu gölgelenmeler oluşmasına sebep olan çukurluklara uygulanır. Göz altı ışık dolgusu enjeksiyonunda su tutucu özelliği az olan bir dolgu maddesi kullanılır. Uygulamanın tam etkisi 1-2 hafta sonra görülür. Göz altı ışık dolgusu prosedüründe çoğu hastaya 0,6-1 cc arasında tek bir enjeksiyon yapılması yeterli olur. Ancak bazı hastalarda ilave enjeksiyona gerek görülebilir.

göz altı ışık dolgusu

Göz altı ışık dolgusu enjeksiyonu göz altlarında problem yaşayan ve bu durumdan rahatsızlık duyan 18 ile 65 yaş arasındaki hemen herkese yapılabilir. Bununla birlikte gebelik ve emzirme süresinde olan, kontrol altına alınamamış diyabet hastalığı, kalp hastalığı, kan pıhtılaşma bozukluğu, cilt enfeksiyonu, damar tıkanıklığı olan, daha önceden felç geçirmiş olan ve uygulamada kullanılan dolgu maddesine alerjisi bulunan kişilere göz altı ışık dolgusu uygulaması yapılamaz.

Göz Altı Işık Dolgusunun İçeriği Nedir?

Göz altı ışık dolgusunda kullanılan maddenin içeriği yumuşak ve akışkan bir forma sahip olan hyaluronik asittir. Hyaluronik asit tüm dünya genelinde hem cilt altı hem cilt içi dolgu maddelerinde en sık kullanılan maddedir. Hyaluronik asitin sertlik, emilme süresi, akışkanlık ve emilme süresi gibi fiziksel özellikleri sentezleme sürecinin kimyasal aşamalarına göre değişiklik gösterir. Göz altı ışık dolgusu enjeksiyonunda kullanılacak olan hyaluronik asitin daha yumuşak ve daha akışkan olması gerekir. Bunun nedeni göz altı bölgesindeki derinin çok ince olmasıdır. Eğer bu bölgeye sert ve kitle etkisi yaratan bir madde enjekte edilirse dışarıdan fark edilmesi ve gözle görülür düzensizlikler oluşturması gibi istenilmeyen sonuçlarla karşılaşılabilir. Bu nedenle göz altı ışık dolgusu enjeksiyonunda kullanılan materyal daha farklı bir teknolojik donanım kullanılarak elde edilir.

  Göz Altı Işık Dolgusu Nasıl Yapılır?

  göz altı ışık dolgusu nasıl yapılır

  Prosedüre başlanmadan önce hastanın göz çevresi muayene edilir. Her hasta özelinde, kişinin ten rengi ve sorunun derecesi incelenerek tedavi içeriği belirlenir. Göz altı ışık dolgusu enjeksiyonu da yüz ve dudak dolgusu enjeksiyonunda olduğu gibi çok ince uçlu iğneler kullanılarak yapılır. Öncelikle göz çevresine düşük dozlu lokal anestezi uygulanır. Belirli bir süre lokal anestezinin etkisini göstermesi beklenir ve özel bir tonik kullanılarak göz çevresi temizlenir. Bu sayede göz çevresindeki cildin kirden ve makyajdan tamamen arındırılması mümkün olur. Göz çevresinde belirli bir rota izlenecek şekilde ayarlanan noktalara hasta özelinde ayarlana doz ile ufak miktarda dolgu enjeksiyonu yapılır. Tüm noktalara enjeksiyon tamamlandıktan sonra göz çevresi rahatlatıcı bir tonik kullanılarak silinir. Kızarıklık önleme özelliği olan medikal bir krem uygulanır. Göz çevresine yerleştirilen pamuğun üzerinden soğuk uygulaması yapılması yoluyla kızarıklık yatıştırılır ve rahatlatılır. İşlem yaklaşık 20-25 dakika içerisinde tamamlanır.

  Göz altı ışık dolgusu prosedüründen etkili bir sonuç alınması için yüksek hacimlere çıkılması gerekir. Bu komplikasyonlara daha açık bir durum olduğundan uygulamanın mutlaka deneyimli ve bu uygulamayı birçok kez yapmış bir uzman olması önemlidir. Yeterli uzmanlığa sahip olunmaması durumunda 1 cc dolgu her iki göz altına paylaştırılır. Uygulama sonrasında oluşan ödem nedeniyle bu hacim yeterli görünse de birkaç hafta içerisinde ödem dağılınca yeterli etkinin alınamadığı görülebilir. Daha yüksek hacimlerdeyse, dolgunun bir alanda toplanıp tümsekler ve gözle görülür düzensizlikler oluşturması söz konusu olabilir. Bu nedenle uygulama yalnızca çukur alanlara değil tüm anatomik üniteye katman katman olacak şekilde uygulanmalı ve son derece titiz bir şekilde dağıtılmalıdır.

  Göz altı ışık dolgusu uygulamasından sonra; uygulama bölgesi yıkanmamalı ve spor yapılmamalıdır. Solaryum, sauna, hamam gibi aşırı sıcak alanlardan ve doğrudan güneşe maruz kalmaktan kaçınılmalıdır. İyileşme sürecinde bol su içilmeli, alkol ve sigara tüketiminden kaçınılmalıdır.

  Göz altı ışık dolgusu enjeksiyonundan sonra nadiren de olsa şişme, kızarıklık, baş dönmesi, kaşıntı gibi yan etkilerle karşılaşılabilir. Bu durumda doktor ile iletişime geçilmelidir.

  Ne Kadar Süre Sonra Etkisini Yitirir?

  Göz altı ışık dolgusu prosedürünün kalıcılık süresi genellikle 9-12 aydır. Sonuçlar ömür boyu kalıcı olmasa da hasta özelinde deri yapısı ve ten rengi gibi birtakım etkenlere göre bu süre değişiklik gösterebilir. Bununla birlikte göz altı ışık dolgusu prosedürünün düzenli olarak uygulanması durumunda kalıcılık süresinin artırılması mümkündür.

  Işık Dolgu Riskleri Nelerdir? 

  Göz altı ışık dolgusu enjeksiyonu, diğer işlemlere oranla yan etkisi ve riski oldukça düşük olan prosedürler arasında sayılabilir. Görülen komplikasyonlar da geçici ya da tedavi edilebilir niteliktedir. Dolgu enjeksiyonu uygulamaları esnasında ince uçlu iğneler kullanılmasına rağmen cildi hassas olan hastalarda hafif kanamalar görülebilir. Bu nedenle göz altı ışık dolgusu yapılırken çok ince kanüller kullanılmalıdır. 

  Göz altı ışık dolgusu materyalinde hyaluronik asit bulunur. Ve hyaluronik asit zaten vücutta bulunan bir maddedir. Dolgu enjeksiyonunda kullanılan maddelerin büyük kısmı alerji testi yapılmasını gerektirmez. Ancak hastanın sorunlu bir alerji geçmişi varsa test uygulanmaması durumunda istenmeyen alerjik reaksiyonlar ile karşılaşılabilir. İşlemden sonra bölgede kızarıklık ya da morarma oluşması durumunda yaklaşık 72 saat içerisinde kendiliğinden düzelir. 

  Çalışma Saatlerimiz

  Günler Saatler
  Pazartesi 10:00–18:00
  Salı 10:00–18:00
  Çarşamba 10:00–18:00
  Perşembe 10:00–18:00
  Cuma 10:00–18:00
  Cumartesi 10:00–18:00
  Pazar Kapalı

  Google Yorumları 

  Doktor – Hasta gizliliği sebebiyle yorumlarda isim ve fotoğraf alanları gizlenmiştir. Google haritalar üzerinden yorumların devamını kontrol edebilirsiniz.

   

  Çiğdem Han Tosunoğlu
  Çiğdem Han Tosunoğlu
  2023-11-01
  İstanbul’daki en iyi botoks vb. Uygulamaları yaptıracağınız yer. Uzun yıllardır tüm uygulamalardan çok Memnunum.
  Lokman Demir
  Lokman Demir
  2023-10-24
  Şafak Hocamı uzun yıllardır tanırım kendisi hem benim hemde ailemde ki her bireyin Doktor’u ve kendisinden şifa aldığımız yada güzelleştiğimiz çok an oldu . Çalışan arkadaşlar Arzu Hanım, Eylem Hanım ve Hatun Hanım her zaman güler yüzlü samimi ve yardımcı olmak adına herşeyi yapıyorlar ☺, her işlem için kendisine çok teşekkür ederz iyiki varsınız Hocamm☺🙏
  Seher Ates Dundar
  Seher Ates Dundar
  2023-10-24
  Şafak bey her yaptırdığım işlemde asla aşırıya kaçmaz en doğal şekilde yapar.kendisinin yaptığı tüm işler çok doğal ve güzel teşekkürler.tum ekip muhteşem Arzu hanım da her konuda destek onada teşekkürler.tavsiye ediyorum tüm çevreme ve asla kimseden olumsuz dönüş olmadı 🙂
  Filiz Ayaz
  Filiz Ayaz
  2023-10-24
  Her konuda uzman güvenilir ellerdeyim.Neye ihtiyaç duyarsam hic düşünmeden Şafak beyi tercih ediyorum.Arzu hanimin güler yüzü ve ilgisi ayri bir tercih sebebi.Hersey icin teşekkürler.
  tuğba tavalı
  tuğba tavalı
  2023-10-20
  Yaptırdığım tüm işlemlerde içim son derece rahat şekilde kendimi bırakıyorum.Gösterdikleri özen ve başarılı işlemler için Şafak Bey’e ve ekibine,her zaman güler yüz ve güzel enerjiyle karşılayan Arzu Hanım’a teşekkür ediyorum.
  Özlem Karakuş
  Özlem Karakuş
  2023-10-20
  Merhabalar, bu işlerin acemisi olarak geldiğim kliniğimizden rahatlamış ve mutlu ayrıldım, kibarliginiz-Şafak Beynin ve çalışanlarınizin-kendimi daha iyi hissetmemi sağladınız, teşekkür ediyorum, mezoterapi uygulamanız gerçekten sonuçlarını ilk anda hissettiğim muhteşem çalışma, teşekkürler
  Some S
  Some S
  2023-10-06
  Bugün migren botoksu için geldim ve çok memnun kaldım. Doktor bey aşırı sempatik ve ekibi de çok profesyonel ve cana yakın 🙂 Ayriyeten iğne fobiniz varsa doktor beyin hafif ellerinden hissetmiyorsunuz ve doktor beyin her hastasına teker teker ilgilendigine şahit olabilirsiniz. Pişman olmıycanız bir doktor!
  Aytül Büyüker
  Aytül Büyüker
  2023-09-30
  Öncelikle Şafak hocama ve ekibine çok teşekkür ediyorum. Yaptırmış olduğum ( gıdı lipoliz, dudak dolgusu,çene dolgu, göz altı mezoterapi ve botox işlemleri anlatarak uygulaması benim için çok önemliydi çünkü nasıl yapıldığını işlem yapılırken anlatması ilk kez yaptırdığım için benim açımdan çok güven vericiydi. Yaptigi işlemlerde doğallık ön planda…..Şafak hocam ve ekibi iyi ki tanışmışım sizinle❤❤❤
  hülya özer
  hülya özer
  2023-09-30
  Mesleki bilgisi birikimi, güler yüzü, sihirli ellerinin hafifliğiyle tam ihtiyacımız olanı ve dozunda işlem yapması sebebiyle daimi tercihimiz sevgili Şafak Hocam ve ekibine kocaman teşekkürler 🙏🏼

  Post a comment

  Gönder & Send
  TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
  EN: Hello, How may I help you?