Göz Altı Torbaları Nelerdir?

BlogGöz Altı Torbaları Nelerdir?
göz altı torbaları

Yaşlanmanın ilk izleri genellikle göz ve çevresinde ortaya çıkar ve zaman içerisinde kişiyi rahatsız edebilir hale gelir. Ayrıca, göz çevresindeki sarkıklık görüş alanını kısıtlayabilir. Tüm bu sorunların üstesinden gelmek için geliştirilen göz estetiği prosedürleri, oluşan kırışıklıkları, mimik çizgilerini ve sarkmaları düzelterek, yeniden şekillendirmeye yardımcı olur.

Göz altı torbalarının ortaya çıkmasının temel nedeni, göz çevresinde bulunan yağ bezleeridir. Özellikle yaşın ilerlemesiyle birlikte, yağ torbalarını tutan zarlar gevşemeye başlar. Bu durum, göz altı torbalarının oluşmasına ve boyutlarının artmasına neden olur. Göz altı torbaları genellikle yaşlılıkla ilişkilendirilse de, genç yaşlardaki bireylerde de görülebilir. Hatta bazen yirmili yaşlardaki kişilerde bile göz altı torbaları ortaya çıkabilir. Eğer bu durum bir aile üyesinde mevcutsa, ilerleyen dönemlerde diğer aile bireylerinde de benzer sorunların ortaya çıkma olasılığı bulunur. Bu nedenle göz altı torbalarının genetik kaynaklı olabileceği ifade edilebilir.

Göz Altı Torbaları Neden Olur?

Göz altı torbalarının oluşumunu etkileyen faktörler arasında ilk sırada yer çekimi gelir. Özellikle uyku sırasında kan dolaşımının farklı bir şekilde gerçekleşmesi ve yer çekiminin etkisiyle göz çevresinde sıvı birikmesi, sabahları göz altı torbalarının daha belirgin hale gelmesine neden olur.

Beslenme alışkanlıkları da göz altı torbalarının oluşumunda önemli bir rol oynar. Özellikle aşırı tuzlu besinlerin tüketilmesi, göz altında sıvı birikmesine yol açabilir. Ayrıca böbrek hastalıklarında da görülebilen göz altı torbaları, vücutta su tutulmasından kaynaklanabilir.

Uykusuzluk, göz altı torbalarının oluşumunda etkili bir faktördür. Bunun yanı sıra, yapılan araştırmalara göre sigara kullanımının da torbalanmaya neden olabileceği belirlenmiştir. Alerjik reaksiyonlar da göz altı torbalarının ortaya çıkmasına yol açabilir. Bazı alerjik tepkiler, göz ve çevresinde şişmeye neden olarak, zaman içerisinde göz altı torbalarının oluşmasına zemin hazırlar. Bu nedenle, göz altı torbalarının sebepleri iyi araştırılmalı ve tedavi süreci buna göre şekillendirilmelidir.

Hangi Vitamin ve Mineral Eksikliği Göz Altı Torbası Yapar?

Vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller; cildin ve dokuların onarılması, yenilenmesi ve göz altı bölgesini sağlığının korunması sürecinde önemli rol oynar. Söz konusu vitamin ve minerallerin eksikliği ise göz altı torbalarının ve göz altı halkalarının oluşumuna doğrudan ya da dolaylı olarak neden olabilir. Eksikliği durumunda göz altı torbası oluşumuna neden olabilen vitaminler ve mineraller aşağıda sıralanmıştır:

– C vitamini, cilt sağlığı için temel bir vitamindir. kolajen üretimini destekler, cildi güneşin zararlı etkilerine karşı korur ve cildin nem dengesinin korunmasına yardımcı olur.
– E vitamini, cilt tonunu iyileştirir ve yaşlanma belirtilerini geciktirir. Aynı zamanda göz altı bölgesindeki cilt yapısını korur ve cildin nem dengesini sağlar.
– Vitamin A, hücre yenilenmesini teşvik eder. Cilt gözeneklerini sıkılaştırarak göz altı dokularının yenilenmesine yardımcı olur. – – Göz altı dokularının ve cilt yapısının yenilenmesine de katkıda bulunur.
– B vitaminleri (B12, B6, B9), hücre yenilenmesi ve kolajen üretiminde önemli bir rol oynar. Bu sayede, göz altı torbalarının oluşumunu engeller.
– Oksijenin kanda dolaşımını destekleyen ve besin açısından zengin bir mineral olan demir, cilt tonunu iyileştirmeye ve hücre yenilenmesine katkıda bulunur.
– Selenyum, cildin nemini korur ve antioksidan etkisiyle cilt sağlığını destekler, böylece göz altı yağ dokusunun canlanmasına yardımcı olur.
– Çinko, yara iyileşmesini teşvik eder, cilt dokularının yenilenmesine yardımcı olur. Melanin üretiminde rol alıp cilt tonunun iyileştirilmesini destekleyerek göz altı torbalarının belirginliğini azaltır.
– Omega-3 yağ asitleri, cildin sağlığını destekler ve göz altı torbalarının oluşumunu engeller. Omega-3 eksikliği, cilt kuruluğuna ve göz altı torbalarının belirgin hale gelmesine neden olabilir.

Göz Altı Işık Dolgusu ile Etkili Sonuçlar Almak Mümkün

Uyku düzenindeki dengesizlikler, aşırı yorgunluk, sağlıksız yaşam tarzı tercihleri gibi nedenlere bağlı olarak göz altı bölgesinde çeşitli estetik problemler ortaya çıkabilir. Yaşlanmanın etkileri ise genellikle göz altında sarkma, çökme veya şişlik şeklinde kendini gösterir. Bazı sağlık sorunları da göz altlarında hoş olmayan bir görünüm oluşturabilir. Bunların yanı sıra, genetik faktörler de göz altı morluklarının oluşmasında etkili olabilir. Son yılların etkili ve popüler medikal estetik işlemlerinden biri olan göz altı ışık dolgusu, daha genç ve estetik açıdan memnuniyet verici bir görünüme kavuşmayı sağlar.

Ancak göz altı ışık dolgusu, ileri yaşlanmaya bağlı deformitelerin düzeltilmesi için uygun değildir. Eğer cilt çok fazla kırışmamışsa, kas tabakasında gevşeme yoksa, torbalanma hafifse ve hacim kaybı belirgin değilse -yani mevcut durum erken deformite aşamasındaysa- göz altı ışık dolgusu enjeksiyonundan fayda sağlanabilir.

Göz altı ışık dolgusu, derin cilt dokularının nem seviyesini artırma, cilt tonunu düzeltme, cilt elastikiyetini, pürüzsüzlüğünü ve yumuşaklığını artırma amacıyla uygulanan son derece etkili bir medikal estetik prosedürdür. Bu sayede, bölge daha fazla ışık yansıtır. Bunun sonucunda göz çevresi bölgesinde daha canlı ve parlak bir görünüm elde edilmesi mümkün olabilir.

İletişim Formu

TR- Randevu Formu

Post a comment

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?