Lipoliz İşlemi Kalıcı mıdır?

BlogLipoliz İşlemi Kalıcı mıdır?

Son dönemlerde sıklıkla uygulanan bölgesel zayıflama yöntemlerinden biri olan lipoliz; fazla kilolu olmamasına karşın vücudunun belirli bölgelerinde, düzenli diyete ve spora dirençli yağ birikintileri bulunan kişiler için en iyi çözümlerden biridir. Kadınların ve erkeklerin yapısal özellikleri gereği, vücutlarının bazı bölgeleri yağ birikimine daha elverişlidir. Kalça, karın, bacaklar ve belin yan tarafları kadınlarda en çok yağ birikimi görülen bölgeler iken erkeklerde yağ birikimi genellikle karın ve bel bölgesinde yoğunlaşır.

İnatçı yağ birikimlerinin neden olduğu bölgesel fazlalıklardan kurtulma noktasında etkili çözümler sunan lipoliz, cerrahi bir prosedür uygulanmasını gerektirmeyen konforlu bir yöntem olarak öne çıkar. Lipoliz yöntemi, uygulama yapılan bölgedeki yağ hücrelerini kalıcı olarak yok etse de kalan diğer yağ hücreleri belirli noktalara özen gösterilmemesi halinde genişlemeye devam eder. Lipoliz sonuçlarının kalıcı olması için prosedürün ardından sağlıklı bir beslenme ve düzenli bir egzersiz programı uygulanmalıdır. Bu sayede yağ yıkımının idamesi sağlanabilmekte olup kilo alımı durumunda mevcut yağ hücrelerinin genişlemesi sonucu yeniden bölgesel yağ birikintileri ortaya çıkabilir.

Lipoliz Nasıl Yapılır?

Lipoliz hasta özelinde planlanması gereken, konforlu ve pratik bir tedavi yöntemidir. Bölgesel yağlanma sorununun olduğu bölgelere 10 mm ila 13 mm’lik çok ince uçlu enjektörlerin kullanılması yoluyla PPC maddesinin enjekte edilmesi yoluyla uygulanır. Enjeksiyon sırasında olası bir acı hissini azaltmak için uygulama bölgesine soğutucu sprey sıkılır. PPC maddesinin enjeksiyonundan sonra uygulama bölgesinde hafif yanma, kaşıntı, kızarıklık ve morluk meydana gelebilir. Ayrıca geçici bir ödem oluşması söz konusu olabilir. Enjeksiyona bağlı olarak ortaya çıkabilen bu tür şikayetler genellikle 24 ila 48 saat içinde kendiliğinden düzelir.

Enzimatik Lipoliz Nedir?

Enzimatik lipoliz, bölgesel inatçı yağ birikintilerinin fazla olduğu bölgelere yağ parçalama ve sıkılaştırma özelliğine sahip enzimlerin enjekte edilmesi yoluyla gerçekleştirilir. İç bacak, basen, koltukaltı, kol, simit bölgesi, gıdı ve karın bölgesindeki yağlanmalarda etkili sonuçlar alınmasını sağlayan lipoliz işleminin kaç seans uygulanacağı kişi özelinde değişir.

İğneli lipoliz işleminin hemen ardından uygulama bölgesindeki yağlar açığa çıkmakta ve yanmaya hazır hale gelmektedir. Hastanın optimum fayda sağlayabilmesi için aynı gün sağlıklı bir beslenme ve düzenli bir diyet programı uygulamaya başlaması gerekir. Kilo kaybı ve incelme yaşanan bölgelerde yeniden bir yağ birikintisi görülmemesi, verilen kilonun kalıcı olması için bu noktalara dikkat edilmesi önemlidir.

Basen, iç bacak, karın ve simit bölgesi gibi bölgelere uygulanan lipoliz prosedürünün etkinliği ortalama 4 ila 6 hafta devam eder. Seans aralığı 4 hafta olan lipoliz tedavisinden etkili sonuçlar 1-2 seans sonra alınmaya başlar. Bununla birlikte gıdı bölgesine uygulanan lipoliz 2 haftalık aralıklarla 1 ila 3 seans şeklinde uygulanır.

Basen, iç bacak, karın ve simit bölgesi gibi bölgelere toplamda 40 cc’lik ve tamamen bitkisel içerikli özel bir karışım uygulanır. Sıkılaştırma sağlama amacıyla kolojenaz ve yağ yakımı için l-carnitine kullanılır. Tek seans uygulama ile gözle görülür bir incelme ve yağ kütlesinden kilo verimi gerçekleşmesi söz konusu olabilir. Enzimatik lipoliz prosedüründe yalnızca işlem yapılan bölgede değil tüm vücutta incelme yaşanması mümkündür. 

Gıdı bölgesine uygulanan lipoliz prosedüründe uygulanan ilacın içeriği farklı olduğundan 2 haftalık aralıklarla 1 ila 3 seans uygulama yapılması tercih edilir. Gıdı lipoliz prosedüründe kullanılan ürünün içeriğinde yağ parçalama özelliğine sahip 30 farklı enzim bulunur. 

Özellikle yağ parçalayıcı 7 kuvvetli enzim (carnitine, caffeine, disodium EDTA, Bacillus, Soybeanferment extract, Hyaluronidase, Lipase) sayesinde gıdı bölgesinde bulunan yağlar, prosedür uygulandığı andan itibaren parçalanmaya başlar. Lipoliz enjeksiyonundan sonra hafif ve sağlıklı bir diyet uygulanması bölgedeki yağların daha hızlı yok olması için önemlidir. Ayrıca gün içinde 2 ya da 3 kez gıdı bölgesine el masajı uygulanarak parçalanan yağların lenf nodu yardımıyla vücuttan atılması sağlanabilir.

Lipoliz Sonrası Bu Noktalara Dikkat

Lipoliz enjeksiyonundan sonra hastaların, kendilerine verilen diyet programını uygulaması önemlidir. Lipoliz ile parçalanan yağların yakılması için en az 1 saat süreyle tempolu yürüyüş yapılması gerekir. Bu sayede parçalanan yağlar enerji kaynağı olarak kullanılabilir.

Lipoliz seansları hasta özelinde planlanmalıdır. İkinci seans, ilk seanstan 2 ila 4 hafta sonra uygulanmalıdır. İkinci seanstan sonra etki daha hızlı bir şekilde görülmeye başlar. Lipoliz prosedüründen sonra sağlık açısınan tehlike yaratabilecek herhangi bir risk doğmaz. Kilo kaybının olduğu bölgede sarkma ya da deformasyon yaşanmaz. Uygulamadan sonra morarma, şişlik ve hafif ağrı görülebilmekle birlikte bu tür yan etkiler kısa süre içerisinde kendiliğinden ortadan kalkar.

Lipoliz seansından sonra yağ yakımı karaciğer tarafından yok edileceğinden alkol almaktan, sauna, hamam, sıcak duş ve güneş ışınlarına maruz kalmaktan kaçınmalıdır. Bunun yanı sıra işlem yapılan bölgeye 15 gün süreyle herhangi bir işlem yapılmaması önemlidir. Lipoliz ciddi düzeyde karaciğer hastalığı olan kişilere uygulanmaz. Çünkü yakılan yağların karaciğer tarafından yok edilmesi lipoliz prosedürünün gerekliliğidir.

İletişim Formu

TR- Randevu Formu

Post a comment

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?