Masseter Botoks İşlemi Kalıcı mıdır?

BlogMasseter Botoks İşlemi Kalıcı mıdır?

Son yılların sık uygulanan prosedürlerinden biri olan masseter botoks, çene botoksu olarak da bilinir. Tüm botoks uygulamalarında olduğu gibi masseter botoks işleminden elde edilen sonuçlar da kalıcı değildir. Masseter botoks uygulamasından ortalama 3 ila 6 ay sonra işlemin etkisinin geçmesiyle birlikte sonuçlar ortadan kalkar. Masseter botoks enjeksiyonunun ne kadar süre etkili olacağı hasta özelinde çeşitli faktörlere göre değişiklik gösterebilir. Bununla birlikte masseter botoks enjeksiyonunun düzenli bir şekilde uygulanması halinde botoks işleminin etki süresi uzar. 

Masseter Botoks Nedir?

Masseter kası, çenenin yan kısmında bulunur ve en kuvvetli çiğneme kasıdır. Çeşitli nedenlere bağlı olarak diş sıkma, diş gıcırdatma, çok fazla sakız çiğneme ve sürekli olarak sert et tüketme gibi nedenlere bağlı olarak masseter kasının dışarıdan fark edilecek şekilde belirgin bir hal alması masseter büyümesi ya da masseter hipotrofisi olarak adlandırılır. Masseter botoks ise masseter hipotrofisi sorununun tedavisi amacıyla uygulanan bir yöntemdir. Çene botoksu olarak da adlandırılan prosedür kapsamında masseter kasının olduğu yüzün alt tarafında incelme sağlanır. Böylece yüzün alt bölgesindeki biçim bozukluğu giderilir.

Özellikle yoğun stres altında olan kişiler farkında olmaksızın dişlerini sıkabilirler. Diş sıkmanın bir alışkanlık haline getirilmesi, çiğneme kaslarında büyüme olmasının en önemli nedenlerinden biridir. Masseter kasının büyümesi, yüzün görüntüsünde estetik açıdan hoşnutsuzluk yaratacak bir durum haline gelebilir. 

Masseter botoksu bu durumun giderilmesi için etkili ve pratik bir çözümdür. Masseter botoksu sayesinde yüzde sert bir görünüme neden olan kare yüz biçimi yumuşatılarak daha uyumlu ve estetik bir görünüm elde edilir. Masseter kasının gereğinden büyük olması estetik ve fiziki açıdan kötü olabildiğinden dolayı masseter botoks biçim ve fonksiyon açısından tedavi imkanı sunar.

Masseter Botoks Neden Yapılır?

Masseter kasının çeşitli nedenlere bağlı olarak büyümesi ve olması gerekenden büyük bir hal alması, işlevsel açıdan bir probleme neden olmaz. Ancak normal olmayan büyüme sonucu ortaya çıkan şekil kişide rahatsızlığa yol açabilir. Bu tür durumlarda kişinin çenesi yan kısımlara doğru genişler ve yüz kare şekli almaya başlar. Genellikle kadınlar, ortaya çıkan erkeksi görünümden hoşnutsuzluk duyarlar ve bu durumun giderilmesini isterler. 

Masseter kasının olağan dışı bir şekilde büyümesi her ne kadar görünüm açısından problem oluşturuyor olsa da uyku sırasında diş sıkma ve gıcırdatma gibi sorunlar meydana gelebilir. Bunun sonucunda dişlerde ağrı ve hasar meydana gelebilir. Bu nedenle sorunun tedavi edilmesi gerekir. Çene botoksu olarak da adlandırılan masseter botoks, bu tür durumların ortadan kaldırılması amacıyla uygulanır.

Masseter Botoks Faydaları

Masseter botoks, çene kasının büyümesi sorunu yaşayan hastalar açısından pek çok farklı avantajı beraberinde getiren bir medikal estetik prosedürdür. Cerrahi müdahale gerektirmeyen, hızlı, pratik ve konforlu bir işlemdir. Bu sayede cerrahi prosedürlerde söz konusu olan riskler, masseter botoks prosedüründe söz konusu değildir. Ayrıca masseter botoks enjeksiyonundan sonra bir iyileşme sürecine ihtiyaç duyulmaz, hastanın günlük yaşantısında hiçbir kesinti olmaz.

Masseter botoks enjeksiyonu sayesinde hastanın çenesinin şekli yumuşatılır, kare görünüm giderilerek daha ince ve estetik bir hal alması sağlanır. Çene kaslarına yapılan enjeksiyon sayesinde çene kaslarının boyutu ufaltıldığı için hasta ince görünümlü ve belirgin bir çene yapısına sahip olma imkanı elde eder. Ayrıca botoks enjeksiyonu ile diş sıkma ve gıcırdatmanın neden olduğu ağrı ortadan kaldırılmış olur.

Masseter Botoks Nasıl Yapılır?

Masseter botoks kapsamında hastanın masseter kasına düşük dozlarda Botulinum toksini enjekte edilir. Bu sayede masseter kasının zayıflaması ve küçülmesi amaçlanır. Böylece yuvarlak ve kare yüz şekli incelir. Yüzün üçgen, oval ya da kalp şekli alması sağlanır. Aynı zamanda Bruksizm olarak da bilinen diş sıkma hareketi nedeniyle büyüyen çene kasları tedavi edilmiş olur. Botoks enjeksiyonu çene kaslarını rahatlatır, yüzdeki genel gerginliği azaltır. Bu sayede stres ve diş sıkma sorununun giderilmesine katkı sağlar. 

Masseter botoks; çenesinde kemik yapısından değil de kas kütlesinden kaynaklanan kişiler için uygun bir medikal estetik prosedürdür. Doğuştan ya da kilo vermeye bağlı olarak çene şekli ince ve belirsiz olan kişilere de masseter botoks enjeksiyonu yapılabilir. Bruksizm denilen diş sıkma sorununa bağlı olarak çene kasları büyüyen kişilerde tedavi amacıyla da masseter botoks enjeksiyonundan faydalanılabilir.

Masseter botoks ortalama 10 ila 20 dakika içinde tamamlanan, acısız ve ağrısız bir medikal estetik prosedürdür. Uygulamadan önce bölgeye lokal anestezik etkili krem sürülmesi hastanın enjeksiyon sırasında acı ya da ağrı hissetmesini önler. Hastalar masseter botoks enjeksiyonundan sonra günlük yaşantılarına kaldıkları yerden devam edebilirler.

Enjeksiyon sonrası uygulama bölgesinde hafif kızarıklıklar ya da nokta şeklinde hafif şişlikler görülebilir. Bu tür durumlar ortalama birkaç saat içerisinde kendiliğinden düzelir. Uygulamanın ardından hastaların birkaç saat süreyle yüz bölgesine temas etmemesi ve herhangi bir madde sürmemesi gerekir.

İletişim Formu

TR- Randevu Formu

Post a comment

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?