PLLA Dolgu Nedir?

BlogPLLA Dolgu Nedir?

PLLA dolgu yani poliglaktik asit dolgu, estetik amaçlarla kullanılan bir dolgu maddesi olma özelliğine sahiptir. Polilaktik asit olarak bilinen bir polimerin kullanılmasıyla elde edilen PLLA dolgu, ciltte hacim kaybı görülen bölgelerde kullanıldığında dolgun bir görünümlü geri kazandırmak ve kırışıklık görünümünü azaltmak mümkün olur.

Akıllı dolgu olarak da bilinen PLLA dolgu, diğer dolgu maddelerinden farklı olarak ciltteki kolajen üretimini tetikler ve uzun süre kalıcı etkiye sahiptir. Kırışıklıkları azaltmak ve cilde kaybettiği hacmi kazandırmak gibi pek çok faydası vardır. PLLA dolgu tedavisi yaş almaya bağlı olarak ortaya çıkan belirtiler nedeniyle uygulanan dolgu prosedürleriyle farklılık gösterir. Uygulanan dolgu maddesi cilt tarafından yavaş yavaş emilir, bu sayede cildin kendi kendini onarması ve iyileştirmesi sağlanır. 

Cildin çeşitli nedenlere bağlı olarak sıkılığını kaybetmesi sonucu ortaya çıkan sarkıklığı toparlamak ve yüzdeki derin çizgileri azaltmak etkilerine sahip olan PLLA dolgu cilde enjeksiyon yoluyla uygulanır. Ciltte lifting etkisi yaratır, dolgunluk vererek yaşlılık izlerini azaltır ve ciltteki kolajen düzeyini artırır.

PLA dolgu alanında uzman ve deneyimli doktorlar tarafından uygulandığında çene hatları belirginleştirilebilir, elmacık kemikleri öne çıkarılabilir, yüz hatları yumuşatılabilir, ciltteki çukurlar giderilebilir ve cilt hacim kazandırılabilir.

PLLA Dolgu Nasıl Uygulanır?

Hyaluronik asit içeren dolgu maddelerinin enjekte edildiği dolgu uygulamalarından sonraki prosedür, PLA dolgu enjeksiyonundan önce de yerine getirilir. Enjeksiyon yapılacak bölge temizlenerek, sedasyon etkili kremler ya da lokal anestezi uygulanması yoluyla bölgenin uyuşması sağlanır. Cilt yaklaşık 45 dakika içinde dolgu enjeksiyonuna hazır hale gelir. 

PLLA dolgu ince uçlu kanüller ya da enjeksiyon yoluyla tedavi bölgesine uygulanır. Pratik ve güvenli bir yöntem olan PLA dolgu enjeksiyonu hızlı bir şekilde tamamlanır. Kolay bir yöntem olduğundan diğer dolgu yöntemlerine göre daha fazla tercih edildiği söylenebilir. 

PLLA dolgu enjeksiyonundan sonra hastalar günlük yaşamlarına kaldıkları yerden devam edebilirler, yani günlük yaşamın ya da iş yaşamının kesintiye uğraması söz konusu değildir. PLLA dolgu enjeksiyonunun tedavisinden sonra fark edilebilir etkiler olsa da, esas etkinin görülmesi için ortalama 3 ila 4 aylık bir süreye ihtiyaç duyulur. Bunun nedeni, dolgunun içinde yer alan moleküllerin kolajen üretmesi için bu süreye ihtiyaç duyulmasıdır. Diğer yandan cildi sağlıklı ve genç bir görünüme kavuşturmak için PLLA dolgu lifting etkisi sağlar.

Akıllı Dolgunun Artıları ve Eksileri Nelerdir?

Bireylerin daha genç ve canlı bir görünüme kavuşmasını sağlayan, cildin hacim kazanmasını destekleyen ve ciltteki kolajen üretimini artıran bir tedavi olan akıllı dolgu prosedürü beraberinde birtakım avantajları ve dezavantajları getirir.

PLLA dolgu yani akıllı dolgu, diğer dermal dolgu maddelerine göre daha uzun süre boyunca kalıcı etki sağlar. Tedavinin uygulandığı kişinin cilt tipine ve uygulanan tedaviye bağlı olarak ortalama kalıcılık süresi 4 yıla uzayabilir. PLLA dolgu tedavisi düzenli aralıklarla uygulanabilse de birden fazla seansa gereksinim duyulmaz. İşlem tek bir seansta ve kısa bir süre içerisinde tamamlanabilir.

PLLA dolgu maddesinin içeriğinde bulunan moleküller iyi bir şekilde emilerek ciltteki kolajen üretiminin artması sürecini destekler. Bu sayede tedavinin tam etkisi fark edilir hale gelir. Cildin kaybettiği elastikiyeti geri kazanmasıyla kişinin yüz hatlarının belirginleşmesi sağlanır. 

PLLA dolgu, ciltte herhangi bir komplikasyon gelişir ya da reaksiyon oluşursa çözülebilen bir dolgu değildir. PLLA dolgu enjeksiyonunun ardından tedavi bölgesinde küçük morluklar oluşması olasıdır. Ayrıca kısa süreli şişlik ve ödem meydana gelebilir. Bu yan etkiler tedavinin ardından kendiliğinden geçebilmekle birlikte medikal tedavilerin uygulanması yoluyla iyileşme hızının artırılması gündeme gelebilir.

PLLA Dolgu İle İlgili Olarak Nelere Dikkat Edilmeli?

PLLA dolgu uygulaması kapsamında dikkat edilmesi gereken en önemli unsurların başında, göz çevresine ve dudaklara dolgu yapılmaması gelir. Akıllı dolgu bu bölgeler haricinde vücuttaki hemen her bölgeye uygulanabilir. El, boyun ve dekolte bölgesine uygulandığında cilde elastikiyet kazandıran ve cilt kalitesini artıran bir medikal estetik prosedürdür.

Cilt üzerinde yer alan inatçı akne, yara ve sivilce izlerinin tedavisi noktasında deriye yardımcı olan PLLA dolgu tedavisinden önce ve sonra kan sulandırıcı ilaç tüketilmemesi önerilir. Tedaviden önce işlem yapılacak bölgelerde enfeksiyon oluşmasını önlemek için cilde hiçbir kimyasal madde uygulanmamasına, tedavi bölgesine temas edilmemesine ve son 24 saat yıkanmamaya özen gösterilmelidir. Cilt tedaviden önce ve sonra mutlaka temiz tutulmalıdır.

Hyaluronik asit dolgusundan farklı olarak kolajen üretme etkisine sahip olan akıllı dolgu yani PLLA dolgu; cilde kaybettiği hacmi geri kazandırır, kırışıklıkları gidermek için uygulanan tedavi kapsamında kolajen üretimini artırarak etki sağlar. PLLA dolgu tedavisi; kortizon madde içeren ilaçlar kullananlara, bağışıklık sistemi hastalıkları olanlara, hamilelik ve emzirme sürecindeki kadınlara, metabolizma ile ilgili hastalıkları bulunanlara, diyabet hastalarına, işlem yapılacak bölge üzerinde enfeksiyonu ya da deri hastalığı olanlara uygulanmamaktadır.

İletişim Formu

TR- Randevu Formu

Post a comment

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?