Sıcak Kolajen nedir?

BlogSıcak Kolajen nedir?

Sıcak kolajen uygulaması vücudun ihtiyacını karşılamak amacıyla kullanılan bir tedavi yöntemidir. Cilt elastikiyetinin ve parlaklığının kazandırılması ve farklı nedenlerden dolayı ciltte oluşan kırışıkları gidermek amacıyla uygulanan medikal prosedürlerin en başında sıcak kolajen aşısı yer almaktadır. Sıcak kolajen aşısı sayesinde ciltteki fibroblast hücreler uyarılarak, vücuttaki kolajen üretimi tetiklenmektedir. İşlem sonrasında cildin su tutma kapasitesinin artması sıkılaşmasını ve canlanmasını sağlamaktadır. Bu sayede ciltte bulunan kırışıklar da büyük oranda azalmaktadır.

Kolajen, insan vücudunda en fazla yer alan proteinlerdendir. Sağlıklı bir insanın vücudunun %80’i kolajenden oluşmaktadır. Elastin adı verilen diğer protein ile birleşen kolajen vücutta kasları, kemikleri, bağları ve tendonları oluşturmaktadır. Dolayısıyla insan vücudu için fazlasıyla gerekli olan kolajenin eksikliğinde sıklıkla takviyelere başvurulmaktadır.

İnsan vücudunda doğuştan yeterli kolajen bulunsa da 20’li yaşlarla birlikte bu oran düşmeye başlamaktadır. Cildin zamanla daha fazla kuruması ve kırılması, kolajen miktarının azalması ile açıklanmaktadır. Özellikle fazla sigara tüketimi, düzensiz beslenme, fazla güneşe maruz kalma ve sağlıksız hayat düzeni kolajen miktarının azalmasını hızlandırmaktadır. 40’lı yaşlara gelen bir kişi vücudunun ihtiyacı olan kolajenin sadece yarısını üretebilmektedir.

Kolajen Aşısı Neden Yapılır?

Kolajen aşısı; yüz, boyun, dekolte ve el bölgelerine yapılabilmektedir. Kolajen aşısı sayesinde cilt sağlığı olumlu yönde etkilenmektedir. Cilt sağlığının yapı taşlarından olan kolajenin zamanla azalması ciltte kuruluğa, mat görüntüye ve yaşlanma belirtilerine neden olmaktadır. Kolajen aşısı sayesinde bu etkiler ortadan kalkarken, aynı zamanda da cildin yaşlanması büyük oranda yavaşlamaktadır.

Sıcak kolajen ayrıca akne ve yara izlerinin azaltılması; karın, üst kol, bacaklar ve kalçanın sıkılaştırılması için de kullanılmaktadır. Kolajen aşısı sayesinde sadece cilt değil el saç, kas ve kemik sağlığı da olumlu anlamda gelişmektedir. 25 yaşından büyük ve 65 yaşından küçük her kişi, kolajen aşısı olarak bu faydalardan yararlanabilir.

Sıcak Kolajen Aşısı Nasıl Yapılır?

Kolajen aşısı kesinlikle alanında deneyimli ve uzman olan doktorlar tarafından yapılmalıdır. İşlem, hastanın cilt yapısına uygun olarak 2-4 hafta aralıklarla 4-5 seans şeklinde uygulanmaktadır. Tedavi öncesinde hastaya lokal anestezi uygulanması için krem uygulanmaktadır.

Sıcak kolajen uygulamasının aşamaları şu şekildedir:

 •       İşlem yapılacak olan bölge tam olarak uyuştuktan sonra, cilt dezenfekte edilmektedir.
 •       İnce uca sahip olan mezoterapi iğnesi ile kolajen, dermal tabakaya iletilmektedir.
 •       İğne işleminin ardından ilgili bölgelere nazik bir masaj yapılmaktadır. Bu sayede dermal tabakaya uygulanan kolajen daha kolay bir şekilde yayılmaktadır.
 •       Daha sonra ilgili bölgeye antibakteriyel ve güneş koruyucu krem sürülmektedir.
 •       Gün içerisinde kolay ve hızlı şekilde gerçekleştirilen tedavi sonrasında kişi günlük hayatına rahatlıkla devam edebilmektedir.

Uygulanan aşı sonrasında bölgede hafif kızarıklık, morluk ve ödem görülebilmektedir. İşlemden yaklaşık 3 ila 5 gün sonra bu yan etkiler kendiliğinden kaybolmaktadır. Kolajen aşısının etkisi 7 gün içerisinde kendini göstermektedir. Cilt altına uygulanan kolajen aşısı sayesinde fibroblastlar uyarılarak, kolajen üretmektedir. Bu sayede hyaluronik asit üretimi de artmaktadır. Böylelikle cilt, elastikiyetini ve parlaklığını geri kazanmaya başlamaktadır.

Kolajen aşısı sonrasında dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta bulunmaktadır. Tedavi sonrasındaki ilk 24 saat içerisinde bölgeye su değdirilmemeli, spor yapılmamalı, solaryum, hamam, sauna gibi aşırı sıcak ortamlarda durulmamalı, direkt olarak güneşe maruz kalınmamalı ve bol bol su tüketilmelidir. Aynı zamanda işlem gören bölgeye buz tutulmalıdır.

Aşının görünen ilk belirtileri; cildin parlaklık kazanarak, pürüzsüz bir görünüme sahip olmasıdır. İkinci seans sonrasında ise kişinin gözeneklerinde küçülme ve elastikiyette düzelme gözlemlenmektedir. Yaklaşık olarak 12 ila 13 hafta devam eden bu tedavi sonrasında cildin sıkılaştığı görülmektedir. Bunun sonucu olarak ise kişinin yüz ve çevresinde bulunan kırışıklıklar büyük ölçüde azalmaktadır. Aynı zamanda cilt kalınlaşmakta, ince çizgiler dolup pürüzsüzleşerek gençleşme sağlanmaktadır.

Sıcak Kolajen Aşısı Faydaları

Zamanla vücutta üretimi azalan kolajeni geri kazanmak için en çok tercih edilen yöntemlerden biri kolajen aşısıdır. Kolajen aşısının insan vücuduna birçok faydası mevcuttur. Bu faydalar şu şekilde sıralanmaktadır;

 •       Kolajen aşısı vücudun ihtiyaç duyduğu hemen hemen her bölgeye kolay ve hızlı bir şekilde uygulanabilmektedir.
 •       Kolajen aşısı enjeksiyonu sayesinde yüzde ve vücutta yenilenme süreci başlatılmaktadır.
 •       Aşı ile artan cilt elastikiyeti sayesinde ciltteki yaşlılık belirtileri ve kırışıklık yüksek miktarda azalmaktadır.
 •       Kolajen aşısı ile yara ve akne izlerinden kolayca kurtulmak mümkündür.
 •       Karın ve kalça sıkılaşması için de kullanılan kolajen aşısı, dermisin ve bağ dokusunun yenilenmesi sağlamaktadır.
 •       Kolajen aşısı aynı zamanda üst kol ve bacaklarda da sıkılaşma sağlamaktadır.
 •       Aşı, göğüs ve dekolte bölgesindeki elastikiyetin giderilmesi için kullanılabilmektedir.
 •       Aşı sayesinde cilt yenilerek, daha parlak ve doğal bir görünüm kazanmaktadır.
 •       Kolajen aşısı kolay ve hızlı bir işlem olduğundan tedavi olan kişi gün içerisinde sosyal hayatına hemen geri dönebilmektedir. 

 

İletişim Formu

TR- Randevu Formu

Post a comment

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?