Sıvı Yüz Germe Nedir? Nasıl Uygulanır?

BlogSıvı Yüz Germe Nedir? Nasıl Uygulanır?

Pek çok kişi için güzel bir yüz; belirgin bir çene ve çene hattı ile yüksek ve geniş elmacık kemikleri ile karakterizedir. Yaş alma ve belirgin kilo kaybı gibi etkenlere bağlı olarak yüzdeki dokularda hacim kaybı meydana gelebilir. Yüzdeki kas, kemik ve yağ dokuları hacim kaybetse de; bunları destekleyen derinin yüzey alanında değişme olmaz. Deride ve deri altı dokularda yaşanan elastin ve kolajen kaybına bağlı olarak söz konusu yapıların yerinde durmasını sağlayan destekler azalır. Bunun sonucunda yüzde aşağı doğru sarkma ortaya çıkar. Kişinin yüzünde olduğundan daha yorgun ve yaşlı bir görünüm belirler. Çene hattında dalgalı, yanaklarda ise çukur ve düzleşmiş olarak belirginlik kazanan görünümün ortadan kaldırılması amacıyla başvurulan prosedürler arasında yer alan sıvı yüz germe, son zamanlarda giderek artan bir popülerliğe sahiptir.

Yaş almaya bağlı olarak kolajen ve elastin yapısı başta olmak üzere, cildin bağ dokusunda hızlı parçalanmalar görülmesi olası bir durumdur. Yüzdeki yağ miktarı azaladıkça kişinin yüzündeki ifade daha çökük ve yorgun bir hal alır. Sıvı yüz germe prosedürü ise yaş alma sürecinin neden olduğu etkiyi tersine çevirme konusunda son derece başarılı bir performans sergiler. Böylece sıvı yüz germe tedavisi uygulanan kişilerde, erken yaş alma etkilerinin neden olduğu görünümün büyük ölçüde ortadan kaldırılması mümkün olabilir.

Sıvı yüz germe prosedürü kapsamında hastalara herhangi bir cerrahi prosedür uygulanmaz. Son derece konforlu ve pratik bir işlem olan sıvı yüz germe işleminde, Poli L-Laktik asit mikropartikülleriyle hyaluronik asit kullanılır. Bu maddelerin en önemli özelliklerinden biri, cildin dermal tabakasındaki kolajen üretimini tetikleme özelliğine sahip olmalarıdır. Bu sayede bölgedeki hasarlı cilt dokusu yenilenir ve doğal bir hacim kazanması sağlanır. Dolgu ve mezoterapi arası bir etki gösteren sıvı yüz germe işleminin etkisi geçse dahi, içeriğinde yer alan PLA sayesinde vücudun kolajen üretimini uyarmaya ve hacimsel etkiyi sürdürmeye devam eder.

Dermal dolgu maddeleri zaman içinde insan cildinde ortaya çıkan boşlukları doldurarak etki eder. Enjekte edildiği hastalarda cildin daha pürüzsüz ve dolgun bir görünüme kavuşmasını, ciltteki kırışıklıkların giderilmesini sağlar. Sıvı yüz germe prosedürü sayesinde ciltteki ince çizgiler, kırışıklıklar ve sarkmalar giderilir. Cildin kaybolan hacmi geri kazandırılır. Bunlara ek olarak yanaklarda meydana gelen çökük görünüm doldurulur, göz altı boşlukları gider, yaş alma etkilerinin neden olduğu görünüm iyileştirilir. Alın, dudak ve göz çevresindeki kırışıklıkların giderilmesi noktasında sıvı yüz germe etkili bir prosedürdür.

Sıvı Yüz Germe Nasıl Yapılır?

Konforlu ve kolay bir medikal estetik prosedür olan sıvı yüz germe sırasında anestezi uygulanması ve herhangi bir cerrahi kesi yapılması gerekmez. Bu nedenle tedaviden sonra uzun bir iyileşme sürecine ihtiyaç duyulmaz. Diğer bir deyişle sıvı yüz germe sonrası hastalar günlük yaşamlarına kaldıkları yerden devam edebilirler. 

Sıvı yüz germe işlemi yapılacak hasta detaylı bir şekilde muayene edilir. Prosedürün ilk adımı cildi temizlemek ve enjeksiyon yapılacak bölgeye lokal anestezik etkili krem sürmektir. 15 ila 20 dakika içinde bölge uyuşunca cildin alt kısmına ince uçlu iğnelerle sıvı enjeksiyonu yapılır.

Sıvı yüz germe tedavisi sırasında hastalar lokal anestezinin etkisiyle acı ya da ağrı hissetmezler. Enjeksiyondan sonra elde edilen sonuçlar kalıcılığını yaklaşık 18 ila 24 ay arası sürdürür. Bu süre kişinin cilt tipi ve tedavi edilmek istenen bölgenin özellikleri gibi çeşitli etkenlere bağlı olarak kişi özelinde farklı olabilir.

Sıvı yüz germe tedavisi kapsamında, cildin temel dolgu malzemesi olan hyaluronik asitten faydalanılır. Kendi ağırlığının bin katına kadar su tutabilme özelliği olan hyaluronik asit sayesinde cildi dolgun bir hale getirmek ve cilde hacim kazandırmak mümkündür. Hyaluronik asit bazlı dolgu maddeleri, ciltteki ince çizgilerin ve kırışıklıkların giderilmesi noktasında en etkili çözümler olarak öne çıkar. Sıvı yüz germe prosedürü ile yüz hatlarını yumuşatmak ve ciltte sıkılaşma etkisi sağlamak mümkündür. Buna ek olarak ciltteki elastin ve kolajen üretimi tetiklenebilir. Diğer yandan hidroksit apatit veya polikaprolakton gibi hyaluronik asite göre volüm etkisi daha az, ancak kalıcılık süresi daha uzun dolgu maddelerinin tercih edilmesi de mümkündür.

Sıvı yüz germe tedavisinin herhangi bir riski ve yan etkisi olmamakla birlikte, tüm medikal estetik prosedürlerde olduğu gibi enjeksiyon işlemi sonucu hafif morluk ve kızarıklık görülmesi olasıdır. Bu tür yan etkiler geçicidir. Genellikle enjeksiyondan sonraki bir hafta içinde kendiliğinden düzelir. Ancak, sıvı yüz germe tedavisinden sonra tedavi bölgesinde kalıcı şişlik ya da kabarıklık oluşması gibi istenmeyen durumlar yaşanması söz konusu değildir.

Sıvı yüz germe tedavisi kapsamında dokularda zaman içinde kaybolan bağ ve yağ dokuları yeniden yerine koyulur. Uygulamanın ardından bölgede geçici bir ödem oluşabilir. Tedaviyi izleyen 5 gün, günde beş kez ve ikişer dakika olacak şekilde masaj yapılması fayda sağlayabilir.

İletişim Formu

    Post a comment

    Gönder & Send
    TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
    EN: Hello, How may I help you?