Elmacık Dolgusu

Elmacık Dolgusu
elmacık dolgusu

Yaş almayla birlikte özellikle yanak bölgesinde sarkma ve hacim kaybı gibi durumlarla karşı karşıya kalınır. Bunun doğal bir sonucu olarak elmacık kemiğinin üzerindeki doku aşağı doğru sarkar. Söz konusu dokunun nazolabial bölgenin üzerine oturmasıyla yüzde yaşlı ve yorgun bir görünüm ortaya çıkar. Zaman içerisinde yüzde ortaya çıkan bu değişimin geri çevrilmesi ve zamanın izlerinin geri alınması için elmacık kemiklerine dolgu uygulaması yapılması gündeme gelebilir.

Elmacık dolgusu cerrahi prosedüre gerek kalmadan etkili sonuçlar alınmasını sağlayan bir medikal estetik prosedürdür. En sık uygulanan yüz dolgusu prosedürlerinden biri olan elmacık dolgusu, altın orana sahip olmak isteyenler arasında oldukça popülerdir. Yüzün daha çekici bir hal almasını sağlayan elmacık dolgusu ile yüz üçgen bir görünüme kavuşur. Elmacık dolgusunun etki etmesiyle birlikte hem yüzde altın oran oluşturulur hem de belirli bir oranda lifting etkisi sağlanarak yaş almaya bağlı olarak ortaya çıkan sarkmalar giderilir.

Elmacık Dolgusu Nedir?

Elmacık kemikleri kişinin yüzünün en alımlı görünmesini sağlayan unsurların başında gelir.   Elmacık kemikleri yanak ve göz arasında konumlanarak yüzün üçgen görünümüne sahip olmasını sağlar. Her ne kadar temelde gözü koruma görevini üstlenseler de genç bir görünüm kazandırmaları nedeniyle estetik bir görünüme sahip olmada önemli bir role sahiptirler. Elmacık kemikleri üzerindeki dolgunluk zaman içinde çeşitli nedenlere bağlı olarak azalabilir. Bazı kişilerde ise bu bölgenin yapısal nedenlerle düşük olması da mümkündür. Buna bağlı olarak yüzde yorgun ve yaşlı bir görünüm vardır. 

Elmacık dolgusu; yüzde elmacık kemiğinin yükseltilmesi, nazolabial oluğun görünümünün hafifletilmesi gibi amaçlara yönelik olarak uygulanan bir medikal estetik prosedürdür.  Elmacık dolgusu uygulaması ile yüzdeki üçgen hattı belirgin hale getirilir. Yüzün daha yukarı çekilmesiyle kişinin daha zayıf ve genç bir görünüme kavuşması sağlanır.

Elmacık Dolgusunun Yaşı Var mıdır?

Elmacık dolgusu 18 yaş üzerinde ve dolgu enjeksiyonuna engel herhangi bir durumu olmayan kadın ve erkeklere uygulanabilir. Bununla birlikte elmacık dolgusu özellikle 30 yaşından sonra ortaya çıkmaya başlayan hacim kayıplarının tedavisi amacıyla tercih edilir.

Elmacık Dolgusu Kimler İçin Uygundur?

Elmacık dolgusu enjeksiyonu genellikle yaş almaya bağlı olarak ya da yapısal nedenlerle elmacık kemiği bölgesinde çöküntü olan ve yeterli hacim bulunmayan kişilere uygulanır. Elmacık kemiği dolgusunun zayıf yüz hatları olan kişiler için en uygun medikal estetik prosedürlerden biri olduğu kabul edilir. Bununla birlikte yüzünün daha çekici bir görünüme sahip olmasını isteyen pek çok kişi elmacık dolgusu enjeksiyonunu tercih etmektedir. Yüz hatlarında asimetri olan diğer bir deyişle elmacık kemiklerinden biri diğerine oranla daha büyük ya da daha küçük olan kişilerde de elmacık dolgusu çözüm olabilir.

Hyaluronik asit bazlı dermal dolgu malzemelerinin enjeksiyonuyla yapılan elmacık dolgusu sayesinde elmacık kemikleri belirginleştirilerek yüzde çok daha etkileyici bir ifade elde edilmesi sağlanır. 

Elmacık Dolgusu Nasıl Yapılır?

Elmacık kemiği dolgusunda insan vücudunda doğal olarak bulunmasına karşın yaş almayla birlikte azalmaya başlayan hyaluronik asit içerikli dermal dolgu malzemeleri kullanılır. Uygulamadan önce hastanın anatomik yüz özellikleri incelenir. En doğal ve etkili görünümün elde edilmesi için enjeksiyon yapılması gereken bölgeler belirlenir. 

Uygulama bölgesine anestezik etkili krem sürülür ve bölgenin uyuşması beklenir. Daha sonra ince uçlu iğneler kullanılarak önceden belirlenmiş bölgelere dermal dolgu enjeksiyonu yapılır. Elmacık dolgusu ortalama 15 ila 20 dakikada tamamlanır. 

Elmacık kemiği dolgusunda kullanılan hyaluronik asitin vücuda hiçbir zararı yoktur. Bu nedenle elmacık dolgusundan sonra yan etki meydana gelmez. Bununla birlikte elmacık dolgusunun alanında uzman ve deneyimli doktorlar tarafından yapılması uygulamanın başarısı ve elde edilecek sonuçların doğallığı açısından çok önemlidir.

Elmacık kemiği dolgusu ile elde edilen etki ortalama 12 ila 18 ay kalıcılığını korur. Uygulamadan sonra enjeksiyondan kaynaklanan hafif kızarıklıklar görülebilir. Nadiren morluk ve şişlik oluşabilir. Bu durumda buz kompresi uygulanabilir. Birkaç gün süreyle uygulama bölgesine dokunmamaya ve bölgeyi ovuşturmamaya özen gösterilmelidir.

Elmacık Dolgusu Fiyatları

Elmacık dolgusu fiyatları uygulamanın yapılacağı kişinin yapısal özelliklerine, tedavi edilecek bölgenin mevcut durumuna, kullanılacak olan dolgu maddesinin miktarına, kalitesine ve uygulamayı gerçekleştirecek olan doktorun deneyimine göre belirlenir.  Elmacık dolgusu yaptıracak kişiler ucuz fiyatı tercih etmenin elde edilecek sonuçlardan ödün vermek anlamına gelebileceğini unutmamalıdırlar. 

Elmacık Dolgusu Ne Zaman Yapılır?

Elmacık dolgusu genellikle yaş almaya bağlı olarak orta yüz bölgesinde hacim kaybı yaşanmasıyla birlikte uygulanan bir medikal estetik prosedürdür. Bununla birlikte bazı kişilerde orta yüz bölgesinde doğuştan gelen bir hacim kaybı varlığı söz konusu olabilir. Bu durumda da kişinin yaşından bağımsız olarak elmacık kemiği dolgusu yapılması tercih edilebilir. Ayrıca  çeşitli kaza ya da travmalara bağlı olarak meydana gelen kayıpların giderilmesi amacıyla da elmacık kemiği dolgusu uygulanabilir.

Elmacık Dolgusunun Avantajları Nelerdir?

elmacık dolgusu avantajları

Elmacık dolgusu enjeksiyonuyla birlikte tedavi bölgesinde dolgunluk oluşturulmasının yanı sıra yüzde lifting etkisi ve genel bir toparlanma da yaratılabilir. Elmacık kemiği dolgusu yapılan kişinin hatları belirginleştirilerek yüze daha genç ve sağlıklı bir görünüm kazandırılabilir. Doku kaybına bağlı olarak yanaklarda ortaya çıkan boşluklar ve çöküntüler elmacık kemiği dolgusuyla doldurulacak tedavi edilen bölgelerin hacim kazanması sağlanabilir. Çene ucuna doğru ortaya çıkan sarkmaların yanı sıra burun ile dudak arasındaki nazolabial çizgiler de elmacık dolgusu ile onarılabilir. Elmacık kemiklerinin dolgunlaştırılması gözaltı morluklarının ve çukurlarının görünümünü de iyileştirebilir. Elmacık kemiği dolgusu enjeksiyonuyla kişinin yüzü oval yapıdan çıkarılarak “V” formuna getirilir.  Orta yüz bölgesine hacim kazandırılmasına bağlı olarak yüzde daha sağlıklı, diri ve genç bir görünüm sağlanır. 

Post a comment

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?