Gıdı Lipoliz

Gıdı Lipoliz
gıdı lipoliz

İnsan vücudunu boydan boya kaplayan cilt, yapısı gereği ince ve kuru olmaya yatkındır. Özellikle yaş almaya bağlı olarak cilt yapısını koruyan kolajen ve elastin gibi yağ ve bağ dokusu proteinlerinin yok olması, güneş ışınlarının neden olduğu olumsuz etki, hücre ölümleri, fazla kilodan dolayı deri altı yağ birikimi ve benzer nedenler cildin olması gereken formu korumasını zorlaştırır. Cilt sözü geçen faktörlerin etkisiyle dolgunlaşıp etkinliğini kaybetmeye başlar. Yanaklarda ve ağız çevresindeki cildin yer çekimine karşı savunmasız hale gelmesiyle çene altındaki bölgede gıdı olarak da tanımlanan şişkin ve çirkin görünümlü bir yapı oluşarak çene hatlarını belirsizleştirir. Çenenin normalden daha küçük olması da gıdı oluşumunun nedenleri arasında sayılabilir. 

Gıdı Lipoliz Nedir?

Gıdı bölgesinde çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelen fazla yağlanmanın ve sarkmanın giderilebilmesi için ilgili bölgedeki deri altı yağlarının ultrasonik ses dalgaları ya da lazer ile eritilip sıvı hale getirilmesi ve eritilen yağların herhangi bir müdahaleye gereksinim duyulmaksızın vücut tarafından kendiliğinden atılması gıdı lipoliz prosedürü olarak tanımlanır.

Gıdı lipoliz prosedürü yaş aralığı ya da cinsiyet gözetilmeksizin gıdı bölgesindeki sorundan şikayeti bulunan, tıbbi olarak uygulamaya aykırı bir durumu olmayan herkese uygulanabilir. Gıdı lipoliz işlemi ile gıdı, çene hattı ve boyun bölgesi tedavi edilebilir.

Gıdı Lipoliz Neden Yapılır?

Fazla yağların lazer ışınlarıyla yakılması, eritilmesi ve vücut dışına atılması deri altı yağlarından kurtulmak için en yaygın olarak kullanılan yöntem olma özelliğine sahiptir. Lipoliz tekniğinde eriyen yağlar herhangi bir cerrahi müdahaleye ihtiyaç bırakmayacak şekilde vücut tarafından emilerek idrar yoluyla dışarı atılmaktadır. 

Gıdı Lipoliz Kimlerde Faydalı Olur?

Gıdı lipoliz prosedürü cerrahi bir müdahale olmadığı, küçük alanlara uygulanabildiği, konforlu ve kısa bir iyileşme süresi olduğu, cildin sıkılaşmasını sağladığı, hasta günlük hayata hızlı bir şekilde dönebildiği ve deride minimum düzeyde sarkmaya neden olması dolayısıyla son derece avantajlı bir yöntem olarak kabul edilir. 

Belirgin bir gıdıya sahip olmak yüzde daha kilolu, daha yuvarlak ve yaşlı bir görünüm oluşmasına neden olabilir. Gıdıdaki yağlanma nedeniyle yüz ve boyun bir bütün halinde görünmeye başlar ve kişinin yüzü daha büyük boynu ise daha kısa bir görünüme sahip olur. Gıdıdan alınan yağ dokusu gıdı hattının yeniden şekillendirilmesini, boyun ile yüz arasında belirgin bir geçiş olmasını sağlar. Kişi kendisini çok daha zayıf ve gençleşmiş hisseder. 

Gıdı lipoliz prosedürü;

 • Gıdı bölgesinde çeşitli nedenlerle aşırı yağlanma oluşmuş,
 • Aşırı kilo kaybetme nedeniyle gıdı bölgesinde sarkma meydana gelmiş,
 • Yaş almanın ve yer çekiminin etkisiyle gıdısı sarkmış,
 • Yıpranma nedeniyle boyun bölgesindeki dokuları esnekliğini kaybetmiş,
 • Sigaranın olumsuz etkilerinden dolayı deformasyon sorunu yaşayan,
 • Gıdı bölgesinde genetik yatkınlıktan dolayı erken sarkma görülen kişilerde etkili sonuçlar alınmasını sağlayabilir.

Gıdı Lipoliz Nasıl Uygulanır?

Gıdı lipoliz iğne ile bölgedeki yağların içerisine girilerek ve bölgedeki yağların açığa çıkması sağlanarak uygulanan bir medikal estetik proserdürüdür. Enzimatik lipoliz işleminden farkı daha farklı bir ilacın daha düşük dozda uygulanmasıdır.Gıdı lipoliz işleminden önce herhangi bir ön hazırlık yapılmasına gereksinim yoktur. Uygulama sırasında hastanın acı ve ağrı hissetmemesi için işlemden önce yaklaşık 10 dakika süreyle bölgeye uygulanan lokal anestezinin etki etmesi beklenir. işlem sırasında toplamda 3 cc ilaç enjekte edilir. işlemin ardından çok küçük kızarıklıklar ve şişlikler meydana gelmesi olasıdır. ancak bu durum birkaç gün içerisinde kendiliğinden düzelir. 

İşlem tamamlandıktan sonra hastadan elinin tersiyle lenf nodlarına doğru günde birkaç kez masaj yapması istenir. Gıdı lipolizi yapıldıktan 2 hafta sonra ikinci seans uygulanır. genellikle 2 ya da 3 seansta gıdı lipolizi prosedürü tamamlanır. Eğer gıdı lipolizinden sonra kişi lipoliz işleminde olduğu gibi beslenme düzenine devam ettiği takdirde yeniden bir yağlanma oluşması söz konusu olmaz. Çok fazla alkol ve hamur işi tüketilmesi durumunda yeniden yağlanma oluşabilir. Gıdı lipolizinden sonra sarkma düzeldiği gibi gıdıdaki sorunlar yaklaşık %90 oranında düzeltilir.

işlemden sonra hastaya 10 dakika kadar buz uygulaması yapılır. ardından günlük hayatına kaldığı yerden devam edebilir. diğer medikal estetik prosedürlerinde olduğu gibi gıdı lipolizinden sonra da 24 saat süreyle spordan ve alkol kullanımından uzak durulmalıdır. 

gıdı lipoliz nedir

Gıdı Lipoliz İşlemi Sonrası Süreç Nasıldır?

Gıdı lipoliz genellikle lokal anestezi altında uygulanır ve kişi işlemden sonra kısa bir süre içerisinde taburcu edilir. Uygulamadan sonra hastanın 5-7 gün gece ve gündüz, daha sonra 2 hafta yalnızca gece yatarken gıdı masaj uygulaması kullanması gerekir. Bu sayede gıdıdan alınan yağlar sonucunda uygulama bölgesinde meydana gelen ödem kolayca dağılır. Deri sıkılaşır ve daha yukarıdaki yeni yerine kolayca uyum sağlar. 

Gıdı lipoliz prosedüründen sonra ağrı sık görülmemekle birlikte hafif bir ağrı hissedilmesi durumunda basit ağrı kesicilerle sorun çözümlenebilir. Eğer morluk ve ödem oluştuysa genellikle 1 hafta içerisinde kendiliğinden düzelir. Gıdı lipoliz işleminden sonra 2 gün süreyle bölgeye su değdirilmemesine özen gösterilmelidir.

Gıdı lipoliz işleminden sonra gıdıda gözlemlenen azalma 2 hafta içerisinde uygulama bölgesinin toparlanması ve bağ dokusunda iyileşme sağlanması ile son görünümünü alır.

Gıdı Lipoliz Kalıcı mı?

Gıdı lipoliz işleminin kalıcılığı genellikle 5-10 yıl olmakla birlikte hastanın hayat tarzına dikkat etmemesi, çok sık kilo alıp vermesi, sigara içmesi ve yaş almanın etkileri gibi faktörler zaman içerisinde sonuçların kalıcılığını yitirmesine neden olabilir.

Gıdı sarkması yaşa, genetik yapıya, cinsiyete ve kiloya bağlı olduğundan yaş almaya bağlı olarak ortaya çıkan görünüm çok sık kilo alıp veren ve çok kilolu kişilerde daha sık görülür. Ameliyatlı ya da ameliyatsız yöntemlerle gıdı estetiği yaptıran kişiler kilo kontrolüne ve kendilerine iyi bakmaya özen göstermelidirler.

  1 Comment

  • DERYA YEĞİN

   Merhaba. 54 yaşındayım ve hem kilo hem de yaşa bağlı olarak gıdımda biraz sarkma ve yağlanma var.Sarkma çene bölgesinde. Lipoliz yaptırmayı düşünüyorum fakat tiroit hastasıyım.Haşimato tiroidi var. Bu işlem yine de uygulanır mı ? Ücreti ne kadardır ? Bilgilendirirseniz sevinirim .

  Post a comment

  Gönder & Send
  TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
  EN: Hello, How may I help you?