PRP

PRP

Doktorlar şüphecidir, bilimsel olmayana inanmazlar. Bizim PRP’ yi uygulamamızdaki en önemli sebep, bilimsel olarak kanıtlanmış etkisi olduğunu gösteren bilimsel makalelerin olmasıdır.

 

 

PRP’ nin açılımı Platelet Rich Plasma, yani Trombositten zengin plasma anlamına gelir. Medikal bir uygulamadır, sadece tıp doktorları yapmalıdır. Anatomik yapıyı bilmek ve enjeksiyonları sinir, damar (arter-ven) paketlerini yaralamayacak şekilde yapmak ancak bir doktorun yapabileceği bir durumdur.

Bir vücut yaralanması veya keside, o bölgeye ilk olarak trombosit hücumu olur. Trombositin ilk görevi kanamayı durdurma, pıhtılaşmadır. Daha sonraki en önemli görevi yara iyileşmesi, yeni doku oluşumunu sağlamaktır. Yara üzerindeki kabuk düşünce iyileşme dokusu görülebilir.

PRP Nasıl Uygulanır?

 • Hastanın kendi kanı (sadece 10 cc) özel bir tüpe alınır. Yüksek devirde santrifüj işlemi yapılır. Trombosit ayrıştırılır ve mililitrede 1,5 milyon trombosit yoğunluğuna sahip bir tabaka elde edilir. Buna PRP denir.

Trombositin Görevleri Nelerdir?

 • Pıhtılaşma, doku hasarının iyileşmesi, yara iyileşmesi, büyüme faktörleri salgılanmasıdır. Biz de bu etkiden yararlanarak PRP’ yi mezoterapi yöntemiyle cilt altına ince iğneler yardımı ile veririz. İşlem öncesi krem ile anestezi uyguladığımız için ciddi bir ağrı hissedilmez. PRP işlemi yüz, boyun, saç, el ve istenen bölgelere uygulanır. Doku hasarını ve yaşlanmanın etkisini geri çeviren büyüme faktörleri yardımı ile daha genç bir görünüm sağlanır.

PRP

 • Kök hücre tedavisi değildir fakat dolaylı yönden kök hücreler üzerine çalışır. Deri içine verilen PRP yardımı ile trombosit içindeki büyüme faktörleri deri hücrelerine ‘’Fibroblast üret’’ der. Fibroblastlar ise derinin elastikiyet ve canlılığını sağlayan kollojen ve elastin üretir.
prp

PRP’ nin Yan Etkisi Var Mı?

 • Son derece güvenlidir. Çünkü kişinin kendi kanı, hastadan alınan hastaya yoğunlaştırılmış şekilde geri verilir. Tek kullanımlık enjeksiyon ve tüpler kullanılır. Bir doktor tarafından yapılması durumunda yan etki ihtimali hemen hemen hiç yok gibidir.

PRP Gözle Görülen Etkisi Nelerdir?

 • Cilt daha parlak ve canlı gözükür, özellikle yüzdeki güneş ve yaşlılık lekeleri azalır. Göz altı torbaları ve mor renkte azalma olur. İnce çizgiler yumuşar. İnsanların size soracakları sorular; ‘Çok genç gözüküyorsun, ne yaptın yüzüne?’ veya ‘Estetik ameliyat mı yaptırdın?’ şeklinde olacaktır.
 • Halbuki doğal, sizde olanı daha güçlü olarak size geri verme işlemi ile cildin savunma mekanizmasını harekete geçirerek kaliteli bir cilt dokusu oluşturuyoruz.
 • En iyi tarafı ise, etkiler uygulama alanı çevresinde de gözükür, alnınıza yaptırdığınız PRP’ nin etkisi saçta da görülür.
 • Saçlı deriye yapıldığında saç dökülmesini ciddi oranda durdurduğu gösterilmiştir. Saç diplerindeki kıl foliküllerini de besleyerek kıl folikülünün hala oldugu yerlerde yeni saç çıkmasını sağlar. Yüzde olduğu kadar saçta da etkilidir.

 

Whatsapp Destek Hattı İçin Tıklayın

PRP Nerde Kullanılır?

 • Yüz gençleştirmek, göz çevresi kaz ayağı, yaşlılık lekeri, güneş lekeleri, iyileşmeyen yara tedavisi (diyabet), yanık yaraları, ameliyat lekesi, akne skarları, deri çatlaklarının tedavisi, saç kaybının önlenmesi, osteoartrit, eklem rahatsızlıkları, kulunç ağrılarında etkin olduğu gösterilmiştir.

Nerde Kullanılmaz?

 • Gebelik, emzirme, kanser, kan hastalıkları, keloid denilen uzun süre yer etmiş yaralarda kullanılmaz.

Sonuç Almak için Kaç Seans Yapılmalı

 • 7-15 gün arayla, 3-4 seans yapılır. Kişinin durumuna göre değişebilir. Menapoz sonrası, sigara, alkol, güneş ışığına maruz kalanlarda biraz daha uzun sürerken sağlıklı beslenen, kendine iyi bakan, UV ışıktan korunan kişilerde genelde 3 seans yeterli olur. Ciltteki canlılığın devamı ve uzunn süreli etki için 6 ayda bir tekrar önerilir.

Sonuç

 • Amaç; PRP ile sınırlandırılmış hasarla ciltte onarılmayı ve gençleşmeyi tetiklemektir. Ciltte çok hafif hasar yaratır gibi yaparak yalancı travma oluşturulur, cilt uyarılır, yara iyileşme mekanizmasını devreye sokulur. Bu sayede, yara iyileşmesini taklit edercesine üretim başlar, kollojen üretilir, elastik lif üretimi, cildin elastikiyeti ve doku kanlanması artar. Kısa süre içinde cilt rengi açılır.
 • Cilt uyarılmazsa yaşlanır. Aslında bizim yaptığımız da doğru yöntemler ve doğru noktaya atış ile cildin uyarılmasıdır. Bu sayede kişinin cildinde yılların etkisi ile oluşan etki geri çevrilebilir.

 

prp nasıl uygulanır

 PRP Nedir?

Kişinin kendi kanı alınarak, yüksek devirde cihazda çevrilerek ayrıştırılır. Üstte kalan trombositten zengin kısım, kişinin ihtiyaç duyulan bölgesine enjekte edilir. Bu işlem, kişinin kendi kanıyla yapıldığı için herhangi bir yan etki beklenmez. Cilt lekeleri, saç dökülmeleri, güneş yanıkları, kırışıklıklar, yara ve sivilce izleri, eklem arası sıvı kaybı, dekolte bölgesi için kullanılmaktadır.

PRP, cilt lekeleri için hemen etki göstermeye başlar. Yaklaşık 7 gün içinde net bir fark ortaya çıkar ve ciltte parlama, canlanma ve sıkılaşma etkileri görülür.

Saç PRP’si

Öncelikle amaç saçı güçlendirmek, içeride kalan saç köklerini dışarı çıkartmak, dökülmeyi azaltmaktır. Tamamen kellikte sonuç vermez. Saç mezoterapisi ile kombine edilerek daha etkili bir sonuç alınabilir. İşlemden sonra bölgenin yıkanması doğru değildir. Masaj yapılmaz ve saç boyanmaz. 15 gün ara ile 3 ya da 4 seans uygulanır. İdame seansı, 6 ay sonra tekrar uygulanır. Lokal anestezi ile uyuşturduktan sonra bu proteinler hastanın deri altına enjekte edilir.

Yüz PRP’si

Ciltte çeşitli nedenlerden dolayı oluşan kırışıklık, sarkıklık, ciltte donukluk için kullanılan PRP sistemi ilerleyen yaşlarda mezolifting ile kombine yapıldığı durumda etkisini daha çok arttırır. Bunların dışında, eğer kişi cildinin erken sarkmasını istemiyor ise önlem amaçlı erken yaşta yaptırılabilir. 15 gün ara ile, 3 ve ya 4 seans uygulandıktan sonra cildin tekrar sarkmaması için, 6 ay sonra idame tedavi için  hatırlatma dozu yapılabilir.

Eklem Arası Prp

Yaş ilerlemesi, menisküs yırtıkları, bağ yırtıkları, kireçlenme, romatizma, eklem arası sıvı azalması gibi hastalıklarda eklem arasına PRP enjekte edilir. Eklem ağrılarında, diz mezoterapisi ile birlikte yapıldığında daha etkilidir. 15 gün arayla 4 seans uygulanır. Seans sonunda, hasta eklemlerini daha rahat ettirebilir. Ağrısı minimum seviyeye geriler.

PRP Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

PRP Nedir? Kimlere Uygulanır?

PRP; kırışıklıklar, cilt çatlakları, sivilce ve yara izleri, lekeler, saç dökülmeleri gibi sorunların giderilmesi amacıyla uygulanabilen etkili bir medikal estetik prosedürüdür. Kişiden alınan kanın bazı işlemlerden geçirilmesiyle elde edilen plateletten zengin plazmanın enjeksiyonuyla uygulanır. Hamile, kanser öyküsü ya da kan hastalığı olan, kan sulandırıcı ilaç kullanan ve enfeksiyonu olan kişiler dışında genel sağlık durumu elverişli olan herkese PRP uygulaması yapılabilir. Bununla birlikte PRP prosedürünün uygulanıp uygulanamayacağı konusunda karar gerekli değerlendirmeler yapıldıktan sonra kişi özelinde verilmelidir.

PRP Fiyatları Ne Kadar?

PRP fiyatları belirli kriterlere göre farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle PRP tedavisi öncesinde hasta muayene edilmeli ve uygulanacak olan tedavinin içeriği belirlenmelidir. Uygulama yapılacak olan bölgenin özellikleri, uygulama miktarı ve uygulanacak olan tedavinin kapsamı gibi etkenler PRP fiyatlarının belirlenmesine rol oynar. Bunların yanı sıra uygulamayı yapacak olan merkezin ve doktorun fiyat politikası ile hizmet verilen şehir gibi faktörler de PRP fiyatlarının farklılaşmasına neden olabilmektedir. Yasal mevzuat nedeniyle PRP tedavisi ile ilgili fiyatlar web sitemizde paylaşılamadığından detaylı bilgi ve randevu almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

PRP Neden Yapılır?

PRP kişinin kendi kanından elde edilen bir maddeyle uygulandığından dolayı yan etkisi ve alerji riski olmayan bir prosedürdür. Plateletten zengin plazma iyileşmeyi hızlandırma ve iltihaplanmayı azaltma amacıyla kullanılabilir. Aynı zamanda PRP enjeksiyonu saç büyümesinin teşvik edilmesi, yumuşak doku iyileşmesinin hızlandırılması ve cilt gençleştirme gibi farklı nedenlerden dolayı tercih edilebilir. Bunun nedeni vücudun doğal iyileşme sürecinde trombosit aktivasyonunun son derece önemli bir role sahip olmasıdır. Bu etkiden faydalanmak için uygulama bölgesine belirlenen miktarda trombosit PRP enjeksiyonu yoluyla verilmiş olur.

PRP’nin Olası Yan Etkileri Nelerdir?

PRP kişinin kendi kanından ayrıştırılan plateletlerin enjeksiyonuna dayanan bir prosedür olduğundan oldukça güvenilir bir yöntem olarak kabul edilir. Doğrudan kişinin kendi vücudundan alınan maddeleri içerdiği için alerjik reaksiyona neden olma olasılığı yok denilecek kadar azdır. Bununla birlikte enjeksiyon işleminin kendisinden kaynaklanan birtakım riskleri vardır. Bunlar arasında; enfeksiyon, enjeksiyon bölgesinde ağrı, doku hasarı, sinir yaralanması ve kanama oluşması gibi durumlar sayılabilir. Ayrıca her enjeksiyondan sonra olabileceği gibi morarma, yanma, kızarıklık ve az miktarda ağrıya yol açan sinir hassasiyeti gibi durumlar görülebilir.

PRP Ne Zaman Yapılmalı?

Yüz, saç ve eklem aralarına uygulanan ve birçok avantajı beraberinde getiren PRP prosedürünün 2 hafta arayla ve 3-4 seans şeklinde tamamlanması tercih edilir. Güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunmanın tam anlamıyla sağlanamaması gibi nedenlerle medikal estetik prosedürlerin yaz aylarında uygulanması etkilerinin azalmasına neden olur. Bu nedenle PRP prosedürünün de kış aylarının girişinde ve çıkışında yapılması daha etkili sonuçlar alınması adına önerilir.

 

Çalışma Saatlerimiz​

Günler

Saatler

Pazartesi

10:00–18:00

Salı

10:00–18:00

Çarşamba

10:00–18:00

Perşembe

10:00–18:00

Cuma

10:00–18:00

Cumartesi

10:00–18:00

Pazar

Kapalı

Post a comment

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?