Lipoliz

Lipoliz

Lipoliz, son dönemlerde yalnızca ülkemizde değil Avrupa’da ve ABD’de de büyük ilgi gören yöntemlerden biridir. Bazı kişiler fazla kiloya sahip olmamalarına rağmen vücutlarının belirli bölgelerinde dirençli yağ birikimleri oluşabilir. İnsan vücudunun bazı bölgeleri yağ depolanması oluşması için daha elverişlidir. Dengeli bir beslenme programı ve düzenli egzersiz uygulanarak vücut dokularındaki yağların eritilmesi mümkün olsa da inatçı yağ birikimlerinin neden olduğu bölgesel kilolardan kurtulmak çok zor olabilir. Kadınlarda en çok yağ birikimi olan bölgeler; kalça, karın, bacak, belin yağ taraflarıdır. Erkeklerde ise çoğunlukla karın ve bel bölgesinde yağ birikimi meydana gelir.

İstanbul ve diğer metropollerimizde en popüler bölgesel incelme yöntemlerinden biri olan lipoliz yöntemi ile ameliyata gerek duyulmadan bölgesel yağların vücuttan uzaklaştırılabilmesi mümkündür. 

Lipoliz (Yağ Eritme) Nedir?

Lipoliz, kişideki bölgesel fazlalıkların doğal yollarla uzaklaştırılmasını sağlayan ve PPC (pphosphadytilcolin) maddesinin deri altına enjekte edilmesine dayanan etkili bir tedavi yöntemidir.

Lipoliz yönteminde kullanılan PPC maddesi soya fasulyesinden elde edilir. PPC, insan vücudunda bulunan aynı zamanda yağ metabolizmasında önemli role sahip olan bir maddedir. Aynı zamanda PPC tıbbın farklı alanlarında da kullanılan bir etken madde olup etkisini adiposit denilen yağ hücresi içerisindeki katı yağın çözünmesini sağlama yoluyla gösterir. Böylece metabolize edilmesi çok daha kolay olan akışkan yağlı-su solüsyonuna dönüştürür, yağ hücrelerinin parçalanmasını ve vücuttan uzaklaştırılmasını kolaylaştırmış olur. Yağ hücresinin zarının geçirgenliğini ve akışkanlığını artırıp lipidik bileşenlerin hücre dışına çıkmasını daha kolay bir hale getirir. Uzaklaştırılan ve metabolize edilen yağlar vücudun doğal lenfatik sistemi aracılığı ile dışarı atılmış olur. Yağların vücuttan doğal bir şekilde dışarı atılmış olması sayesinde bölgede sarkma ve gevşe problemi minimum düzeyde görülür.

Lipoliz Hangi Amaçlarla Kullanılır?

Lipoliz;

 • Yağlanmaya bağlı şekil bozukluklarında,
 • Jinekomasti tedavisinde,
 • Selülit tedavisinde,
 • Göz altı torbalanmalarında,
 • Lipom ve göz çevresindeki yağların giderilmesinde kullanılabilir.

Bunlara ek olarak cerrahi yolla yağların çekilmesinden sonra şekil bozukluklarının oluştuğu durumlarda da lipoliz yönteminden yararlanılabilir. Lipoliz özellikle selülitten kaynaklanan portakal kabuğu görünümünün ortadan kaldırılmasında oldukça etkili bir yöntemdir. Aynı zamanda erkeklerin sırt bölgelerinde oluşan yağ birikintilerinin tedavisinde de lipoliz yöntemine başvurulabilir.

Lipoliz Hangi Bölgelerde Etkilidir?

Soğuk Lipoliz yöntemi; doğumdan sonra kalan yağ kitlelerinin, kol,  bel, karın, kalça, basen, bacak ve çene altı bölgelerinde bulunan bölgesel yağlanmaların giderilmesinde uygulanabilir. Lipoliz yönteminin dengeli bir beslenme programıyla ve egzersizle desteklenmesi çok önemlidir. Bu konuda gerekli hassasiyet gösterildiği takdirde kalıcı sonuçlar elde edilebilir.

lipoliz hangi bölgelerde etkili

Lipoliz Kaç Seans Uygulanmalıdır?

Lipoliz yönteminin kaç seans uygulanması gerektiği hastanın yaşına, kilosuna ve hedef alınan bölgedeki yağ miktarına göre değişiklik gösterir. Genellikle lipoliz yönteminin sorunlu bölgelere en az 2 – 4 seans uygulanması gerekir. 

Her lipoliz seansının ardından doğal yollarla çözülen yağ atıklarını vücut kendi kendine sıfırlar. Buna bağlı olarak lipoliz uygulamasının ikinci seansının ardından hastaların büyük kısmı vücutlarında meydana gelen değişikliği fark etmeye başlar. Ancak lipoliz seanslarının çok sık uygulanması durumunda total yağ kaybı meydana gelebilir. Yüksek doz uygulamalarda elde edilmek istenen etkinin aşılması riski bulunduğundan etkinin gözlemlenmesi kaydıyla 4-6 haftalık aralıklarla uygulama yapılması önerilir.

Kimlere Uygun Değildir?

Lipoliz kesinlikle bir kilo verme yöntemi değildir. Yalnızca diyete ve egzersize direnç gösteren bölgesel yağ fazlalıklarının giderilmesi amacıyla kullanılabilecek bir tedavidir. Bu nedenle obezitesi olan kişiler için söz konusu olabilecek bir alternatif değildir. Ayrıca lipoliz;

 • Gebelik ya da emzirme sürecinde olanlara,
 • 18 yaşın altındaki kişilere,
 • Kanser hastalarına,
 • Şeker hastalarına,
 • İlaç alerjisi olanlara,
 • Karaciğer ya da böbrek hastalarına,
 • Mevcut bir enfeksiyon geçiren hastalara uygulanamaz. 

Lipoliz (Yağ Eritme) Nasıl Yapılır?

  Lipoliz yönteminde, bölgesel yağlanmanın bulunduğu uygulama alanına 10 mm – 13 mm’lik çok ince uçlu toplam 4 enjektör kullanılarak PPC maddesi enjekte edilir. Enjeksiyondan önce soğutucu sprey kullanılarak hastanın acıyı en az seviyede hissetmesi sağlanır. İlacın enjeksiyonu tamamlandıktan sonra kaşıntı, kızarıklık, hafif yanma hissi ve morluk görülebilir. Lipoliz uygulamasından sonra uygulamanın yapıldığı bölgede geçici olarak ödem oluşabilir. Bu tür şikayetler yaklaşık 24-48 saat içerisinde kendiliğinden ortadan kalkar. 

  Lipoliz işleminden sonra hastalar herhangi bir kesinti söz konusu olmadan günlük hayatlarına devam edebilirler. Lipoliz yönteminde yağlar karaciğer yoluyla parçalandığı için lipoliz seanslarına devam edildiği sürece alkol alınmaması gerekir. Ayrıca aspirin ve ağrı kesici ilaçlardan, lipoliz işlemini baskılamaları nedeniyle tedavi süresince uzak durulmalıdır. Yine tedavi süresince hastaların güneş banyosundan ve solaryumdan kaçınmaları önerilir.

  Lipoliz yönteminden en iyi sonuçların alınabilmesi için verilen diyet programı aksatılmadan uygulanmalıdır. Her gün en az bir saat tempolu yürüyüş yapılması, lipoliz seansı ile parçalanan yağların yakılmasını ve vücut tarafından enerji kaynağı olarak kullanılmasını sağlar. 

  Lipoliz Nasıl Etki Eder?

  Lipoliz yönteminde PPC maddesinin bölgesel yağ fazlalığı olan bölgelere enjekte edilmesi ve bölgedeki yağların eritilmesinin sağlanması hedeflenir. Lipoliz uygulamasının amacı PPC’nin enjekte edilmesi ile birlikte yağ hücreleri zarının geçirgenliğinin artırılmasına ve parçalanan yağ hücrelerinin vücut tarafından yok edilmesine bağlı olarak doğal şekline benzer yağ yıkılımının fazlalaştırılmasıdır.

  Lipoliz yönteminde sorunlu bölgelere PPC enjeksiyonu ile birlikte yağ hücrelerinin zarının geçirgenliği artar. Karaciğer, parçalanan yağ hücrelerini yok etmeye başlar. Lipoliz yöntemi ile uygulama yapılan bölgedeki yağ hücrelerinin sayısı azaltıldığı için belirli bölgelerdeki yağlanma tamamen ortadan kaldırılmış olur. Lipoliz yöntemi ile doğal yollardan yağ yakımı artırılır ve vücuttaki inatçı yağ birikimleri cilt derisinde herhangi bir gevşemeye neden olunmadan yok edilir. 

  İstanbul başta olmak üzere bir çok ilimizde uygulanan lipoliz yönteminde yağların erimesi ve atılması aslında vücudun kendi doğal süreci içerisinde gerçekleştirilir. Yapılan enjeksiyonlar yağ hücresi zarının akışkanlığını ve geçirgenliğini artırınca, vücut yağlarının hücre dışına çıkışı kolaylaşmış olur. İlacın enjekte edildiği yağ dokularında doğal bir metabolik süreç başlar, yağlar eritilir ve vücuttan atılır. 

  Lipoliz tedavisi yağların yavaş fakat derin erime süreci ile ön plana çıkar. Bu yöntemle yağ hücreleri normal boyutlara getirildiği gibi büyük bir kısmı da yok edilir. Yağ hücreleri bir kez yok olduktan sonra yeniden oluşmaları söz konusu değildir.

  Soğuk Lipoliz ve Normal Lipoliz Farkı Nedir?

  Vücut şekillendirme yöntemlerinden biri olan soğuk lipoliz yöntemi, en genel tanımıyla yağ hücrelerinin dondurularak parçalanması temelinde çalışır. Yağ hücreleri yapısal özellikleri nedeniyle soğuğa ve diğer travmalara karşı diğer dokular kadar dayanıklı değildir. Soğuğa maruz kalan yağ hücreleri, hücre yapılarının bozulması nedeniyle yaklaşık 2 ay içerisinde apopitoz olarak da bilinen programlı hücre ölümü sonucunda lenf ve idrar dolaşımıyla vücuttan atılır. Apopitozda çevre dokulara herhangi bir hasar gözlenmesi söz konusu değildir.

  Soğuk lipoliz uygulamasının yapılacağı alan, cihazın 2 başlığı ile vakumlanır. Deri altındaki yağ hücreleri hedef alınarak eliminasyon noktasına kadar dondurulur. Bunun için -10 dereceye kadar bir saat boyunca soğutulmaları gerekir. Soğuğa maruz kalan yağ hücreleri belli bir sıra ile programlı ölüme geçerler ve  tüketilen yağlı gıdalardakine benzer bir metabolik süreç sonucunda vücuttan atılırlar. Böylece daha doğal ve sıkılaşmış bir görünüme ulaşılabilir.

  Lipoliz işleminde uygulama enjeksiyon ile gerçekleştirilirken soğuk lipolizde özel bir cihaz kullanılır. Lipolizde yağ hücrelerinin PPC maddesinin etkisiyle parçalanması ve vücuttan atılması sağlanırken soğuk lipolizde yağlar dondurulduktan sonra metabolik süreç ile vücuttan atılır. 

   

  Enzimatik Lipoliz Nedir?

  İğneli lipoliz, kişinin incelmesi güç ve bölgesel olarak yağlanmasının fazla olduğu yerlere, yağ parçalayıcı ve sıkılaştırıcı enzimlerin enjekte edilmesidir. Basen, iç bacak, kol, koltukaltı, gıdı, simit bölgesi, karın bölgesindeki yağlanmalarda lipoliz işleminde, seans sayısı kişiye özgü olarak yapılan bölgeye göre 1-3 seans arasında değişkenlik gösterir. İğneli lipoliz işleminden hemen sonra yağlar açığa çıkar ve yanmaya hazır hale gelir. Verilen diyet listesi ve yürüyüş programına aynı gün başlanır. Kilo verilen ve incelme meydana gelen bölgelerde tekrar bir yağ birikintisi beklenmez. Verilen kilo kalıcı olarak yok olur.

  Karın ve simit bölgesi, basen, iç bacak gibi bölgelere uygulanan lipolizin etkinliği 4-6 hafta devam etmektedir ve seans aralığı 4 haftadır. 1-2 seansta oldukça etkili sonuçlar alınmaktadır. Ancak gıdı bölgesine uygulanan lipoliz 2 hafta ara ile 1-3 seans yapılmaktadır.

  Karın ve simit bölgesi, basen, iç bacak gibi bölgelere toplamda 40 cc, özel bir karışım uygulanmaktadır. Uygulanan ilacın içeriği tamamen bitkiseldir. Sıkılaştırmak amacı ile kolojenaz, yağ yakma amacı ile l-carnitine kullanılmaktadır. Tek seansta gözle görülür bir incelme ve yağ kütlesinden kilo verimi gerçekleşmektedir.  Enzimatik lipolizde, sadece işlem yapılan bölgede değil, tüm vücutta incelme meydana gelmektedir.

  Gıdı bölgesine yapılan lipolizin ilaç içeriği farklı olduğu için 2 hafta ara ile 1-3 seans önerilir. Gıdı lipolizin ürün içeriğinde 30 farklı yağ parçalayıcı enzim bulunmaktadır. İçinde bulunan özellikle 7 kuvvetli (carnitine, caffeine, disodium EDTA, Bacillus, Soybeanferment extract, Hyaluronidase, Lipase) yağ parçalayıcı enzim sayesinde gıdıda bulunan yağlar, uygulandığı andan itibaren parçalanmaya başlar. Bununla birlikte hafif bir diyet uygulanarak yağların daha hızlı yok olması sağlanır. Kişinin, gün içinde 2 ya da 3 kere gıdıya uygulayacağı el masajı sayesinde parçalanan yağlar lenf nodu yardımı ile vücuttan atılır.

  Lipoliz Sonrası Neler Yapılmalıdır?

  Verilen diyet programı mutlaka uygulanmalıdır. En az 1 saat yapılan tempolu yürüyüş, lipoliz ile parçalanan yağların yakılmasını, enerji kaynağı olarak kullanılmasını sağlar.

  Doktor kontrolünde,  ikinci seans 2 ila 4 hafta arasında uygulanmalıdır ve ikinci seanstan sonra etki daha hızlı görülmektedir.

  Lipoliz sonrası herhangi  bir sağlığı tehdit edici yan etki beklenmemektedir. Kilo verilen bölgede sarkma yada deformasyon beklenmez. Uygulama sonrası hafif ağrı, morarma ve şişlik olabilir. Kısa sürede geçer. Hiçbir zaman kalıcı olmaz.

  Yağ yakımı karaciğer tarafından yok edileceği için kişinin alkol alması uygun değildir. Aşırı sıcaktan, sauna, hamam, sıcak duş, güneşlenmekten kaçınılmalıdır.

  Bununla birlikte işlem yapılan bölgeye 15 gün başka işlem yapılması önerilmemektedir.

  Bu uygulama, ciddi karaciğer hastaları olanlara uygulanmamaktadır. Çünkü, yakılan yağlar karaciğer tarafından yok edilmesi beklenmektedir. İleri dercede obez hastalara uygulanmamaktadır çünkü lipoliz bölgesel zayıflamayı hedefler.  Aynı zamanda kalp hastaları, hamilelik ya da emzirme döneminde olanlar,  kanser hastaları için uygun bir uygulama değildir.

  Lipoliz Kalıcı Bir İşlem midir?

  Lipoliz yöntemi ile uygulama yapılan bölgedeki yağ hücreleri tamamen yok edilir, ancak kalan diğer yağ hücrelerinin genişlemesi devam eder. Bu nedenle uygulamanın ardından düzenli bir spor ve beslenme programı uygulanması çok önemlidir. Düzenli spor ve beslenme programı ile yağ yıkımının idamesi sağlanabilir.

  Seanslardan Sonra Herhangi Bir Rahatsızlık Hissi Oluşuyor mu?

  Lipoliz tedavisi ağrısız ve acısız bir işlem olmakla birlikte bazı kişilerde birkaç gün uygulama bölgesinde hafif şiddette bir ağrı görülebilir. Ancak bu tolere edilebilecek düzeyde bir ağrıdır.

  Soğuk lipoliz yönteminde herhangi bir cerrahi müdahale gerekmediği için hasta günlük yaşantısına hızlı bir şekilde dönebilir. Uygulama bölgesinde birkaç süreyle çürük, hissizlik ve kaybolan kırmızılıklar görülebilir. Çok nadir olmakla birlikte hissiyatta azalma ya da tamamen kaybolma oluşabilir. Bu durum 1-8 hafta içerisinde kendiliğinden düzelir. 

  Lipoliz Hakkında Müşteri Yorumlarımız

  Dr. Şafak Bey çok ilgili kibar ve alanında çok başarılı. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Lipoliz yaptırdım 1 ay oldu sonuçlar mükemmel.
  İhtiyacı olan herkese tavsiye ederim. Asistanı Eylem Hanıma da ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum ilgi alaka ve nezaketi için.

  kadın yorum
  Ü. T. K.

  Dr. Şafak Bey’e bölgesel yağlanma problemimden dolayı arkadaşımın tavsiyesi ile tanışma imkanı buldum. Lipoliz yöntemi ile sorunuma derman oldu. Çok memnun kaldım. Teşekkürler Şafak Bey

  kadın yorum
  Z. K.

  Bize yaptığınız lipoliz sonuçlarından hem eşim hem de ben çok memnunuz ellerinize sağlık şafak bey🙏

  erkek yorum
  M. K.

  Şafak Bey’i önce internetten araştırmıştım, sonrasında tesadüfen bir arkadaşım da tavsiye etti. Göbek yağlarımdan şikayetçiydim, lipoliz yöntemiyle bir seansta bir buçuk ayda diyet ve sporla birlikte 10 kilo verdim.  Verdiğim kiloları tamamı ile göbek bölgesinden verdim ve muazzam bir incelme oldu.  Çok memnun kaldığım için ikinci kürü de uyguladık ve neredeyse bir 10 kilo daha verdim. Tabi lipolizin yanında bana verdiği yönlendirmelere harfiyen uydum. Çok insan odaklı biri, kişisel olarak çok ilgilendi.  Bir erkek olarak hiç aklımda yoktu fakat belirgin alın çizgilerim vardı, arada botox ile onları da hallettik. Bu ve bunun gibi şikayetleriniz varsa Şafak Bey’e başvurmanızı tavsiye ederim.

  erkek yorum
  M. KT.

   

   

  Hizmet Verdiğimiz Bölgeler;

  1. Kadıköy
  2. Bağdat Caddesi
  3. Anadolu Yakası
  4. Ataşehir

  Çalışma Saatlerimiz

  Günler Saatler
  Pazartesi 10:00–18:00
  Salı 10:00–18:00
  Çarşamba 10:00–18:00
  Perşembe 10:00–18:00
  Cuma 10:00–18:00
  Cumartesi 10:00–18:00
  Pazar Kapalı

  Google Yorumları 

  Doktor – Hasta gizliliği sebebiyle yorumlarda isim ve fotoğraf alanları gizlenmiştir. Google haritalar üzerinden yorumların devamını kontrol edebilirsiniz.

   

  Çiğdem Han Tosunoğlu
  Çiğdem Han Tosunoğlu
  2023-11-01
  İstanbul’daki en iyi botoks vb. Uygulamaları yaptıracağınız yer. Uzun yıllardır tüm uygulamalardan çok Memnunum.
  Lokman Demir
  Lokman Demir
  2023-10-24
  Şafak Hocamı uzun yıllardır tanırım kendisi hem benim hemde ailemde ki her bireyin Doktor’u ve kendisinden şifa aldığımız yada güzelleştiğimiz çok an oldu . Çalışan arkadaşlar Arzu Hanım, Eylem Hanım ve Hatun Hanım her zaman güler yüzlü samimi ve yardımcı olmak adına herşeyi yapıyorlar ☺, her işlem için kendisine çok teşekkür ederz iyiki varsınız Hocamm☺🙏
  Seher Ates Dundar
  Seher Ates Dundar
  2023-10-24
  Şafak bey her yaptırdığım işlemde asla aşırıya kaçmaz en doğal şekilde yapar.kendisinin yaptığı tüm işler çok doğal ve güzel teşekkürler.tum ekip muhteşem Arzu hanım da her konuda destek onada teşekkürler.tavsiye ediyorum tüm çevreme ve asla kimseden olumsuz dönüş olmadı 🙂
  Filiz Ayaz
  Filiz Ayaz
  2023-10-24
  Her konuda uzman güvenilir ellerdeyim.Neye ihtiyaç duyarsam hic düşünmeden Şafak beyi tercih ediyorum.Arzu hanimin güler yüzü ve ilgisi ayri bir tercih sebebi.Hersey icin teşekkürler.
  tuğba tavalı
  tuğba tavalı
  2023-10-20
  Yaptırdığım tüm işlemlerde içim son derece rahat şekilde kendimi bırakıyorum.Gösterdikleri özen ve başarılı işlemler için Şafak Bey’e ve ekibine,her zaman güler yüz ve güzel enerjiyle karşılayan Arzu Hanım’a teşekkür ediyorum.
  Özlem Karakuş
  Özlem Karakuş
  2023-10-20
  Merhabalar, bu işlerin acemisi olarak geldiğim kliniğimizden rahatlamış ve mutlu ayrıldım, kibarliginiz-Şafak Beynin ve çalışanlarınizin-kendimi daha iyi hissetmemi sağladınız, teşekkür ediyorum, mezoterapi uygulamanız gerçekten sonuçlarını ilk anda hissettiğim muhteşem çalışma, teşekkürler
  Some S
  Some S
  2023-10-06
  Bugün migren botoksu için geldim ve çok memnun kaldım. Doktor bey aşırı sempatik ve ekibi de çok profesyonel ve cana yakın 🙂 Ayriyeten iğne fobiniz varsa doktor beyin hafif ellerinden hissetmiyorsunuz ve doktor beyin her hastasına teker teker ilgilendigine şahit olabilirsiniz. Pişman olmıycanız bir doktor!
  Aytül Büyüker
  Aytül Büyüker
  2023-09-30
  Öncelikle Şafak hocama ve ekibine çok teşekkür ediyorum. Yaptırmış olduğum ( gıdı lipoliz, dudak dolgusu,çene dolgu, göz altı mezoterapi ve botox işlemleri anlatarak uygulaması benim için çok önemliydi çünkü nasıl yapıldığını işlem yapılırken anlatması ilk kez yaptırdığım için benim açımdan çok güven vericiydi. Yaptigi işlemlerde doğallık ön planda…..Şafak hocam ve ekibi iyi ki tanışmışım sizinle❤❤❤
  hülya özer
  hülya özer
  2023-09-30
  Mesleki bilgisi birikimi, güler yüzü, sihirli ellerinin hafifliğiyle tam ihtiyacımız olanı ve dozunda işlem yapması sebebiyle daimi tercihimiz sevgili Şafak Hocam ve ekibine kocaman teşekkürler 🙏🏼

  Post a comment

  Gönder & Send
  TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
  EN: Hello, How may I help you?