Masseter Botox

Masseter Botox

Yüzünün şeklinden dolayı memnuniyetsizlik yaşayan kişilerden pek çoğunun sorununun altında yatan temel neden çene hattıdır. Çiğneme kası diğer bir deyişle masseter kası aşırı büyük ya da aşırı gelişmiş olduğunda çene hattında daha erkeksi ve kare bir görünüm ortaya çıkar. Bu görünümden rahatsız olan kişilerin yüzlerine kalp ya da oval bir görünüm kazandırmak istemeleri halinde bir süre öncesine kadar başvurabileceği tek yöntem çene küçültme ameliyatıydı.  Çene küçültme ameliyatı cerrahi bir prosedür olduğundan iyileşme süresi uzun olup aynı zamanda acı verici bir yöntem olarak bilinir. Ayrıca çene küçültme ameliyatı sonrası elde edilen sonuçların doğal görünmemesi riski her zaman için vardır. Bu durumda kişi yeni görünümünden memnun kalmayabilir.  Günümüzün en popüler medikal estetik prosedürlerinden biri olan botoks uygulamalarının gelişmesi sonucu uygulanmaya başlayan masseter botox ile bahsi geçen sorunların basit, pratik ve ağrısız bir şekilde çözümlenmesi mümkündür. Bunun sonucunda çok daha estetik görünüm sahip bir çene hattı elde edilebilir. Elmacık kemiği ve alt çene kemiğini birbirine bağlayan masseter kası yüzün yanında yer alır. Masseter kası çiğnemeye yardımcı olan kaslardan biridir ve bu kasın içine uygulanan botox enjeksiyonu masseter botox olarak adlandırılır. Masseter botox aynı zamanda çene botoxu olarak da bilinir. Masseter botox prosedürü temelde standart botox prosedürü ile aynı şekilde gerçekleştirilir. Yani masseter botox prosedürü kapsamında masseter kasındaki sinir sinyalleri botulinum toksini enjekte edilerek geçici süreyle bloke edilir. Bu sayede masseter kasının hareketi geçici olarak önlenir.  Masseter kası sürekli tekrarlanan çiğneme hareketi veya sert besinler çiğnenmesi gibi etkenlere bağlı olarak zaman içinde büyüyebilir. Stres kaynaklı diş sıkma olarak da adlandırılan Bruksizm çene kaslarında genişlemeye neden olan diğer bir etkendir. V-line botoxu yani masseter botox işlemi ile masseter kasının zayıflatılıp küçültülmesi mümkündür. Masseter botox uygulaması sayesinde kişinin yüzündeki yuvarlak ya da kare kasın zayıflatılıp küçültülmesi sağlanabilir. Böylece yüz kalp, üçgen ya da oval bir şekil alır. Masseter botox prosedürü kişinin çene kaslarını rahatlatır ve yüzdeki genel gerginliği azaltır. Bu yüzden masseter botox stres ve diş sıkma sorunlarını çözümleme amacıyla uygulanabilen son derece etkili ve ideal bir çözüm olma özelliğine sahiptir.

Masseter Botox Nedir?

Masseter botox kişilerin ideal bir çene yapısı görünümüne sahip olması amacıyla uygulanan popüler bir medikal estetik olarak kabul edilir. Masseter botox uygulaması sayesinde yüz yeniden şekillendirildiği için kadınlar çok daha estetik ve çekici bir çene yapısına sahip olabilir. Kadınlar ve erkekler için ideal çene şekli aynı değildir. Kadınlar genellikle daha yumuşak ve estetik görünüm sağlayan çene hatlarını tercih ederken erkekler kare yüz hatlarıyla daha güçlü bir ifadeden yana tercihlerini kullanırlar. Çene bölgesinin yan tarafında bulunmakta olan ve en güçlü çiğneme kası özelliğini taşıyan masseter kasının dışarında görünecek kadar büyüyüp belirgin bir hale gelmesi durumu masseter hipertrofisi olarak adlandırılmaktadır. Genellikle diş gıcırdatma, diş sıkma, sert besinler tüketme ve çok fazla sakız çiğneme gibi etkenler bu duruma neden olabilir.  Birçok kişi yoğun stres altında olduğu durumlarda fark etmeden dişlerini sıkar. Bunun sonucunda yüz ve çiğneme kasları büyüyerek yüzün estetik görünümünün bozulmasına neden olurlar. Masseter botox enjeksiyonu ile yüzde sert ve erkeksi bir görünüme neden olan kare yüz şekli küçültülerek orantılı bir yüz şekline kavuşulması mümkün olur.

Masseter Botox Nasıl Yapılır?

Masseter botox, masseter kasının içerisine enjeksiyon yoluyla uygulanan bir yöntemdir. Standart botox uygulamalarında olduğu gibi masseter botox uygulamasına başlanmadan önce de uygulama bölgesine lokal anestezik etkili krem sürülür. Uyuşma etkisi sağlandıktan sonra uygulama sırasında acı ya da ağrı hissedilmesi söz konusu olmaz. Ortalama 15 ila 20 dakika içinde tamamlanan masseter botox uygulamasından sonra hastanın günlük yaşantısında bir kesinti olmaz. Hasta günlük yaşantısına kaldığı yerden devam edebilir. Yapılan enjeksiyonun ardından masseter kası eskisi kadar güçlü kasılmadığı için masseter kası genişlemez ve zaman içinde hacminde gerileme ortaya çıkar. Masseter botox enjeksiyonundan sonra hasta günlük yaşantısına kaldığı yerden devam edebilse de dikkat edilmesi gereken birtakım noktalar vardır. Bunlardan biri uygulamayı izleyen ilk 24 saat içinde enjeksiyon bölgesini ovmamak, bası ve egzersiz yapmaktan kaçınmaktır. Bu sayede, enjekte edilen Botulinum toksininin çevre dokulara yayılması önlenebilir. Uygulanan tedaviden maksimum verim elde etmek ve yan etki oluşması riskini minimize etmek için bu noktalar çok önemlidir. Hasta özelinde gerek görülmesi halinde masseter botox prosedürünün birden fazla seansta tamamlanması mümkündür. Masseter botox enjeksiyonunun etkisi genelikle uygulamanın 14. gününde tam olarak ortaya çıkar. Diş sıkma sorunu ortadan kalkmakla birlikte kasın küçülmesi ve yüz ovalinin belirginlik kazanması için yaklaşık 6 ila 8 haftaya gerek duyulur. Masseter botox enjeksiyonundan sonraki ilk 24 saat sert gıdalar tüketilmemeli, beslenme programında sıvılara yer verilmelidir.  Masseter botox uygulamasından sonraki ilk birkaç saat yüzü yıkamamak, banyo yapmamak ve enjeksiyon bölgesine en az 24 saat masaj uygulamamak gerekir. Yine uygulamayı izleyen ilk 6 ila 8 saat boyunca makyaj yapılmamalıdır. Masseter botox enjeksiyonunu izleyen 24 saat boyunca aspirin ve kan sulandırma özelliğine sahip diğer ilaçlar kullanılmamalıdır. Ayrıca operasyonu izleyen bir hafta içinde cilt bakımı yapılmaması gerektiği unutulmamalıdır. Masseter botox tedavisinden sonra hafif bir baş ağrısı görülmesi halinde doktorun önerdiği ağrı kesicilerin kullanılması fayda sağlayabilir. Nadiren uygulama bölgesinde morarma görülebilir. Ayrıca hafif bir ödem, hassasiyet ve enjeksiyon noktalarında kırmızı noktalar görülmesi söz konusu olabilir. Nadir olmakla birlikte masseter botox sonrası gülme asimetrisi görülmesi mümkündür. Bu durum kısa bir süre içerisinde kendiliğinden düzelecektir. En etkili sonuçların alınması için uzman ve deneyimli doktorlar tercih edilmelidir.

Masseter Botox Avantajları Nelerdir?

Masseter botox prosedürü genellikle çenedeki gerginliği, dış gıcırdatma, ağrı ve kenetlenme sorunları ile bu durumlardan kaynaklanan baş ağrısını giderme ve kare görünümlü çeneyi şekillendirme amacıyla uygulanır. Böylece kişi dengeli bir yüz görünümüne kavuşur. Çenedeki genişliğin kas kütlesinden kaynaklandığı durumlarda en etkili tedavi yöntemi masseter botoxtur. Ayrıca masseter botox tedavisi ile migren, anksiyete ya da diş sorunları dolayısıyla yaşanan çene sıkma ve buna bağlı olarak ortaya çıkan çene ağrısı sorunlarının giderilmesi mümkündür.  Çeşitli nedenlere bağlı olarak masseter botox kasının büyümesi, fonksiyonel açıdan çok ciddi bir sorun olmasa da görsel açıdan kişinin memnuniyetsizliğine neden olabilir. Çünkü masseter kasında yaşanan büyüme sonucu çene yanlara doğru genişlemekte ve yüz şekli kareyi andıran bir görünüm kazanmaktadır. Bu durum özellikle sert ve erkeksi yüz hatlarına sahip olmak istememeleri nedeniyle kadınlar açısından ciddi bir sorun haline gelebilir. Masseter botox son derece güvenli, pratik ve konforlu bir uygulamadır. Cerrahi bir prosedür söz konusu olmadığı için plastik cerrahi prosedürlerinden daha az risklidir. Elde edilen sonuçların kalıcı olmaması olası bir memnuniyetsizlik durumunda eski görünüm geri kazanılacağından önemli bir avantaj haline gelebilir. Cerrahi bir prosedür olmaması nedeniyle iyileşme süresine gerek duyulmadan hasta günlük yaşantısına devam edebilir. Masseter botox uygulaması sayesinde çene yapısının inceltilmesi, kare görünümden ziyade daha ince ve oval bir yüze kavuşturulması mümkündür. Çene kaslarına uygulanan masseter botox işlemi ile çene kaslarının boyutunu küçültmek mümkündür. Bu sayede kişi daha ince ve belirgin bir çene hattına kavuşur. Ayrıca çene sıkma ve diş gıcırdatmadan kaynaklanan ağrılardan masseter botox ile kurtulmak mümkündür.

Masseter Botox Kimler İçin Uygundur?

Masseter botox temelde çenesinin şekliyle ilgili memnuniyetsizlikleri olan ve botox uygulamasına engel bir sağlık sorunu olmayan kişilere uygulanabilir. Son derece popüler bir medikal estetik prosedür olan masseter botox yöntemi çenesindeki genişlik kemik yapısından değil kas kütlesinden kaynaklanan, belirsiz bir çene çizgisi bulunan, kilo vermesine karşın yüzünün fazla kare ya da yuvarlak görünmesinden hoşnutsuz olan kişiler için etkili bir çözümdür. Bunlara ek olarak Bruksizm tedavisi amacıyla masseter botoxa başvurulabilir. Masseter botox hamilelik ve emzirme döneminde olan kadınlara, pıhtılaşma bozukluğu olanlara, kan sulandırıcı ilaç kullananlara, Botulinum toksinine karşı aşırı duyarlılığa sahip ve genel sağlık durumu uygulamaya engel bir durum teşkil eden kişilere uygulanamamaktadır. Bunun dışında masseter botox uygulama kararı her hasta özelinde yapılan değerlendirmelerden sonra verilir. 

Masseter Botox Etkisi Ne Zaman Geçer?

Masseter botox uygulamasının etkisi bir hafta içinde görülmeye başlamakla birlikte ortalama 6 hafta içinde hedeflenen sonuçlara ulaşılır. Masseter botoxun etkisi diğer botox uygulamalarında olduğu gibi yaklaşık 4 ila 6 ay sürer. Masseter botox uygulaması tek seansta ya da birden fazla seansta yapılabilir. Daha etkili ve kalıcı bir sonuç elde edilmesi için 3 ila 4 haftalık periyotlarda 3 kez uygulama yapılması tercih edilebilir. Masseter botox enjeksiyonu ile elde edilen sonuçların kalıcılığını uzatmak için uygulamayı belirli aralıklarla tekrarlatmak, güneşten korunmak ya da nemlendirici krem kullanmak söz konusu olabilir. Diş gıcırdatma ve diş sıkma gibi sağlık sorunları bulunan veya sahip olduğu keskin ve geniş çene hattını, yuvarlak biçimli yüz yapısını değiştirmek böylece daha genç ve güzel bir görünüme sahip olmak isteyen kişiler masseter botox enjeksiyonu yöntemine başvurabilirler.

Masseter Botox Ne İçin Kullanılır?

Çenede bulunan ve çiğneme kası olarak da adlandırılan masseter kası çiğneme eylemi sırasında ortaya çıkan basıncı dengeleme özelliğine sahiptir. Çiğneme eyleminin normalden daha fazla ve yüksek basınca neden olması, diş sıkma ya da gıcırdatma sorunları dolayısıyla masseter kası normalden daha yoğun bir şekilde çalışabilir. Bu yoğunluk diğer kaslarda olduğu gibi masseter kasında da gelişmeye yol açar.  Masseter kasının gelişmesi çenenin iki yanı itibarıyla yüz estetiğinin değişmesine ve yüzün daha köşeli bir görünüm kazanmasına yol açar. Masseter botox enjeksiyonunun yapıldığı bölgedeki sinirler bloke edilir, kasların hareketi engellenir ve azalır. Diğer bir deyişle masseter kasında ortaya çıkan fazladan kasılmalar masseter botox ile paralize edilir. Masseter kasının büyümesi sonucu yüzde oluşan köşeli ve sert hatlar, özellikle kadınlarda estetik bir sorun olarak kabul edilmektedir. Masseter botox sayesinde bu keskin hatların yumuşaması ve daha küçük bir çene yapısı elde edilmesi sağlanabilir. Bununla birlikte masseter botox uygulamasının faydaları arasında tıbbi faydaların da yer aldığı gerçeği göz ardı edilmemelidir. Çene ağrıları, diş sıkma ve çene sıkma gibi sorunlar dolayısıyla ortaya çıkan temporomandibular eklem sendromunun belirtilerini iyileştirmek için çeşitli tıbbi destekler sağlayan bir yöntemdir.

Masseter Botox Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Masseter botox tedavisi sonrası iyileşme ne kadar sürer?

Masseter botox tedavisinden sonra özel bir iyileşme sürecine ihtiyaç duyulmaz. Masseter botox cerrahi bir prosedür olmadığı için yara iyileşmesi gibi bir durum da söz konusu değildir. Bununla birlikte enjeksiyon sonrası, iğne giriş yerlerinde hafif kızarıklıklar ya da nokta büyüklüğünde hafif şişlikler meydana gelebilir. Doğal olan bu belirtiler genellikle birkaç saat içinde kendiliğinden kaybolur. İlk birkaç saat süre boyunca belirli aralıklarla ve hafifçe soğuk kompres uygulamak hastanın konforunu artırabilir. İlk gün enjeksiyon bölgesine dokunmaktan ve bölgeyi ovuşturmaktan kaçınmak önemlidir.

Masseter botox tedavisi sonrası beslenmede nelere dikkat etmek gerekmektedir?

Masseter botox tedavisi uygulandıktan sonra özel bir diyet uygulanmaması gerekmekle birlikte dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu kapsamda, masseter botox tedavisinden sonra özellikle ilk 12 saat boyunca sert gıdaları çiğnememek gerekir. Masseter botox tedavisinin uygulandığı gün fazla çiğnemeyi gerektirmeyen, sıvı ya da püre tarzı besinlerin tüketilmesine özen gösterilmelidir. Sakız çiğnemek, fazla miktarda çerez ve sert et ürünleri tüketmek yoğun çiğneme hareketlerine ve çene kaslarının yeniden kalınlaşmasına yol açabilir.

Masseter botox tedavisi ne kadar sıklıkla uygulanabilir?

Masseter botox tedavisinin etkisi ortalama 4 ila 6 ay sürmekte olup bu süre kişinin metabolizma hızına ve enjekte edilen doza bağlı olarak değişebilir. Botox enjeksiyonunun masseter kası üzerindeki etkisinin korunması için 4 ila 6 aylık aralıklarla tekrarlanması gerekir. Bununla birlikte düzenli olarak yapılan genellikle 3 masseter botox enjeksiyonundan sonra masseter botox enjeksiyonunun daha uzun aralıklarla yapılması mümkün olabilmektedir.

Masseter botox tedavisi kalıcı mıdır?

Masseter botox enjeksiyonunun etkisi ortalama 1 hafta içinde görülmeye başlamakla birlikte genellikle 6 hafta içinde istenen sonuçların elde edilmesi söz konusu olur. Masseter botox tedavisi diğer botox tedavileri gibi geçicidir. Masseter botox uygulamasının etkisi kişi özelinde birçok farklı etkene bağlı olarak değişiklik gösterse de ortalama 4 ila 6 ay kalıcıdır. Bu sürenin sonunda masseter botox enjeksiyonunun yenilenmesi gerekir. Ancak düzenli uygulama halinde masseter kasında zayıflama oluşmasına bağlı olarak masseter botox enjeksiyonunun daha uzun aralıklarla yapılması yeterli olmaya başlayabilir.

Masseter botox tedavisi hangi durumlarda uygulanabilir?

Masseter botox enjeksiyonu, masseter kasının aşırı aktivitesinden dolayı yüzün alt bölgesinde ortaya çıkan köşeli formun ya da asimetrinin giderilmesi amacıyla uygulanabilen bir prosedürdür. Gün içinde ya da gece dişlerin sıkılmasıyla karakterize bruksizm sorununun giderilmesi amacıyla da masseter botox tedavisinden faydalanılabilir. Masseter kasının aşırı kullanımı bruksizme buna bağlı olarak dişlerde çatlama, aşınma ve kırılmaya neden olabilir. Ayrıca masseter kasındaki büyüme baş ağrısının artmasına ve migren ataklarının tetiklenmesine yol açabilir. Bu durumlarda masseter botox etkili bir çözümdür. Yüzün daha ince olması gereken durumlarda, yüze “V” şeklinin kazandırılması için masseter botox enjeksiyonu tercih edilebilir.

 

Çalışma Saatlerimiz

Günler Saatler
Pazartesi 10:00–18:00
Salı 10:00–18:00
Çarşamba 10:00–18:00
Perşembe 10:00–18:00
Cuma 10:00–18:00
Cumartesi 10:00–18:00
Pazar Kapalı

Google Yorumları 

Doktor – Hasta gizliliği sebebiyle yorumlarda isim ve fotoğraf alanları gizlenmiştir. Google haritalar üzerinden yorumların devamını kontrol edebilirsiniz.

 

Çiğdem Han Tosunoğlu
Çiğdem Han Tosunoğlu
2023-11-01
İstanbul’daki en iyi botoks vb. Uygulamaları yaptıracağınız yer. Uzun yıllardır tüm uygulamalardan çok Memnunum.
Lokman Demir
Lokman Demir
2023-10-24
Şafak Hocamı uzun yıllardır tanırım kendisi hem benim hemde ailemde ki her bireyin Doktor’u ve kendisinden şifa aldığımız yada güzelleştiğimiz çok an oldu . Çalışan arkadaşlar Arzu Hanım, Eylem Hanım ve Hatun Hanım her zaman güler yüzlü samimi ve yardımcı olmak adına herşeyi yapıyorlar ☺, her işlem için kendisine çok teşekkür ederz iyiki varsınız Hocamm☺🙏
Seher Ates Dundar
Seher Ates Dundar
2023-10-24
Şafak bey her yaptırdığım işlemde asla aşırıya kaçmaz en doğal şekilde yapar.kendisinin yaptığı tüm işler çok doğal ve güzel teşekkürler.tum ekip muhteşem Arzu hanım da her konuda destek onada teşekkürler.tavsiye ediyorum tüm çevreme ve asla kimseden olumsuz dönüş olmadı 🙂
Filiz Ayaz
Filiz Ayaz
2023-10-24
Her konuda uzman güvenilir ellerdeyim.Neye ihtiyaç duyarsam hic düşünmeden Şafak beyi tercih ediyorum.Arzu hanimin güler yüzü ve ilgisi ayri bir tercih sebebi.Hersey icin teşekkürler.
tuğba tavalı
tuğba tavalı
2023-10-20
Yaptırdığım tüm işlemlerde içim son derece rahat şekilde kendimi bırakıyorum.Gösterdikleri özen ve başarılı işlemler için Şafak Bey’e ve ekibine,her zaman güler yüz ve güzel enerjiyle karşılayan Arzu Hanım’a teşekkür ediyorum.
Özlem Karakuş
Özlem Karakuş
2023-10-20
Merhabalar, bu işlerin acemisi olarak geldiğim kliniğimizden rahatlamış ve mutlu ayrıldım, kibarliginiz-Şafak Beynin ve çalışanlarınizin-kendimi daha iyi hissetmemi sağladınız, teşekkür ediyorum, mezoterapi uygulamanız gerçekten sonuçlarını ilk anda hissettiğim muhteşem çalışma, teşekkürler
Some S
Some S
2023-10-06
Bugün migren botoksu için geldim ve çok memnun kaldım. Doktor bey aşırı sempatik ve ekibi de çok profesyonel ve cana yakın 🙂 Ayriyeten iğne fobiniz varsa doktor beyin hafif ellerinden hissetmiyorsunuz ve doktor beyin her hastasına teker teker ilgilendigine şahit olabilirsiniz. Pişman olmıycanız bir doktor!
Aytül Büyüker
Aytül Büyüker
2023-09-30
Öncelikle Şafak hocama ve ekibine çok teşekkür ediyorum. Yaptırmış olduğum ( gıdı lipoliz, dudak dolgusu,çene dolgu, göz altı mezoterapi ve botox işlemleri anlatarak uygulaması benim için çok önemliydi çünkü nasıl yapıldığını işlem yapılırken anlatması ilk kez yaptırdığım için benim açımdan çok güven vericiydi. Yaptigi işlemlerde doğallık ön planda…..Şafak hocam ve ekibi iyi ki tanışmışım sizinle❤❤❤
hülya özer
hülya özer
2023-09-30
Mesleki bilgisi birikimi, güler yüzü, sihirli ellerinin hafifliğiyle tam ihtiyacımız olanı ve dozunda işlem yapması sebebiyle daimi tercihimiz sevgili Şafak Hocam ve ekibine kocaman teşekkürler 🙏🏼

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?