2021 YILINDA EN ÇOK TERCİH EDİLEN UYGULAMALARI

Blog2021 YILINDA EN ÇOK TERCİH EDİLEN UYGULAMALARI
medikal estetik

UZM. DR. ŞAFAK GÖKTAŞ

Cerrahi olmayan medikal estetik uygulamaları, son yıllarda popülaritesini oldukça arttırmış durumda. Pratik ve oldukça hızlı sonuç veren bu işlemler, kolay ve ayakta uygulanabiliyor olmaları bakımından oldukça sık tercih ediliyor. Maliyetleri cerrahi operasyonlara göre çok daha uygun, hastaneye yatış gerektirmiyor. Uygulamaların çoğunluğu acısız ve ağrısız gerçekleşiyor. Cerrahi operasyonlardan farklı olarak vücutta herhangi bir iz bırakmıyor. Özellikle yoğun şehir temposunda, işlemlerin kısa sürede gerçekleşiyor olması sebebiyle iş ve kişisel hayatı sekteye uğratmıyor. Hastalar işlem sonrası günlük hayatlarına kaldıkları yerden devam ediyor. Bütün bunlar göz önüne alındığında, bu uygulamaların popülaritelerinin artarak devam edeceğini tahmin ediyoruz.

2021, cerrahi olmayan medikal estetik uygulamalarının zirve yaptığı bir yıl oldu. Kliniğimizde 2021 senesinde en çok göze çarpan ve hastalarımız tarafından en çok tercih edilen uygulamaları şu şekilde sıralayabiliriz;

Botoks (Kaş Kaldırma Botoksu)

Botoks, aşırı mimik kullanımı, genetik faktörler veya derinin yaşlanmasına bağlı olarak cilt üzerinde oluşan kırışıklıkların giderilmesinde kullanılır. Uygulandığı bölgede kasların kullanılmasını 4 ila 6 ay arasında engeller. İşlem tekrarlandıkça etkisi öncekinden daha uzun sürer. Kişi düzenli botoks yaptırdığı zaman ciltte statik kırışıklıklar gelişmez.

Botoksla kaş kaldırma, bu yıl oldukça fazla tercih edilen bir işlemdir. Kaşlar yüz ifadesini değiştirir. Yüzü daha estetik bir görünüme kavuşturur. Botoks ile birlikte kişinin üzgün ifadesi ortadan kalkar. Göz kapağı düşmesi azalır. Kişinin hem görüş açısı genişler hem de daha fresh bir görüntü elde edilir. Ameliyat ya da yarı ameliyat değildir.

Enzimatik Lipoliz

Hareketsizlik, sağlıksız beslenme, aşırı abur cubur ve hamur işi tüketimi, aşırı alkol tüketimi, hamilelikte alınan kilolar gibi nedenlerden dolayı vücudun belli bölgelerinde biriken yağ kütlelerini ortadan kaldırmak için uygulanır. İğneli bir işlemdir. Uzun süren pandemi dönemi, enzimatik lipolizi ön plana çıkartmıştır. Ayakta uygulanabilir bir yöntem olması ve sonrasında herhangi bir yatış gerektirmesi tercih edilme oranını yükseltmiştir.

Dolgu (Çene Ucu Dolgusu)

Dolgu, kaybolan bir yapıyı yerine koyma işlemidir. Dolgu maddesinin içinde, belli bir yaştan sonra vücudun üretmeyi azalttığı hyalüronik asit bulunur. Kaybolan proteini yerine koyar ve uygulandığı bölgeyi dolgunlaştırarak hacim kazandırır. Yüzde daha simetrik ve estetik bir etki için uygulanır.

Çene Ucu Dolgusu, oldukça fazla tercih edilen işlemlerin başında gelir. Ameliyata gerek duymadan, yüz proporsiyonuna göre çenenin ideal dolgunluğa ulaştırılması işlemidir. Çenenin uç kısmına uygulanır ve yüzün daha uzun ve ince bir görünüme sahip olmasını sağlar. Olması gerektiğinden daha geride olan çeneyi belirginleştirir. Çene hattını olduğu gibi ortaya çıkarır. 

Gençlik Aşısı

Gençlik aşısı, oldukça sık tercih edilen uygulamalardan biridir. Yaş ilerlemesine bağlı olarak kişinin yüzünde oluşan sarkma ve kırışıklıkların giderilmesinde kullanılır. Kolajen kaybına uğrayan cilt zamanla esner, sarkmaya başlar. Yaşlanma belirtilerini azaltır. Ciltte parlama, canlılık ve hacimli bir görüntü oluşturur. 15 gün içerisinde gözle görülür bir değişime sebep olur. 

Gıdı Lipoliz

Yaş almaya bağlı olarak, ciltteki protein oranının azalmasıyla birlikte sarkmalar meydana gelir. Sağlıksız beslenme, hızlı kilo alıp verme gibi faktörlerden dolayı gıdıda yağ birikimi oluşur. Telefona bakmak da gıdının oluşmasında etkendir. Yüzde oluşan bu sarkma, çene altında estetik olmayan bir görünüme neden olur. Gıdı, yüzün şeklini bozar. Çene hattını belirginsizleştirir. Gıdı Lipoliz, bu bölgede oluşan sarkmayı toparlamak için uygulanır. 

İletişim Formu

TR- Randevu Formu

Post a comment

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?