Enzimatik Lipoliz Nedir? Nasıl Uygulanır?

BlogEnzimatik Lipoliz Nedir? Nasıl Uygulanır?
enzimatik lipoliz nasıl uygulanır

Son dönemlerde adını sıkça duymaya başladığımız lipoliz uygulamasının birçok farklı çeşidi vardır. Diğer yöntemlere oranla daha etkili olan enzimatik lipoliz de bunlardan biridir. Enzimatik lipoliz mezoterapi tekniği ile uygulanan bir prosedürdür. Çok ince mezoterapi iğneleri kullanılarak cildin inatçı yağ birikimi bölgelerine enjeksiyon yapılmasına ve bu bölgelerdeki yağların parçalanmasına dayanan bir yöntemdir. Enzimatik lipolizde temel amacın zayıflama olmadığı ve bu yöntemin bir zayıflama yöntemi olmadığı; amacın bölgesel inatçı yağ birikimlerinin yoğunlaştığı alanların inceltilmesi yoluyla kişinin daha fit bir görünüme kavuşması olduğu unutulmamalıdır.

Dirençli yağ birikimlerinin bulunduğu bölgeye enjekte edilen maddenin içerisinde yağları parçalama özelliğine sahip bir enzim olan kollajenaz ve hyalurinidaz yer alır. Aynı zamanda soya bitkisi ekstresi olarak da bilinen ve yağ yakımını sağlama konusunda son derece etkili olan Fosfatidil Kolin ve Deoksikolik Asit bulunur. Bunlara ek olarak metabolizmanın hızının artırılmasını sağlayan ve yağ yakımı amacına yönelik olarak antrenmanlardan önce sporcular tarafından kullanılan L-Carnitin ve kafein de yer almaktadır. Enzimatik lipoliz prosedüründe enjekte edilen kokteyl karışımındaki maddelerin etkinliği 4-6 hafta kadar sürer.

Lipoliz düzenli spora ve diyete rağmen giderilemeyen inatçı yağların bulunduğu bölgelere bu yağların parçalanması amacına yönelik olarak uygulanan bir yöntemdir. Lipoliz yönteminin en sık uygulandığı bölgelerin başında karın çevresindeki yağlı alanlar, dış bacak, iç bacak, kollar, gıdı, koltuk altı kenarı, basen ve sutyen bölgesi gelir. Uygulanan prosedürün başı düzenli ve tempolu bir yürüyüşle ve dengeli bir diyetle artar. Erkeklerde jinekomasti (meme büyümesi) sorununun çözümlenmesi için de enzimatik lipoliz uygulanabilir. 

Uygulama yaklaşık 15-20 dakikada tamamlanmakta olup 10.günden itibaren gözle görülür sonuçlar alınmaya başlar. Hasta ilk etapta içine girmekte zorlandığı kıyafetleri giyebilmeye başlarken 4.hafta sonunda tam sonuç alınmış olur. Hasta özelinde değişmekle birlikte genellikle bir seansta tatmin edici sonuçlar alınması mümkün olur. Eğer hastada bölgesel yağlanmalar fazlaysa ikinci seans yapılması gereksinimi doğabilir.

Enzimatik Lipoliz İle Etkili Sonuçlar Alınabilir

Enzimatik lipoliz uygulamasının ardından liposuction yönteminde elde edilen sonuçlara yakın sonuçlar alınmakla birlikte cerrahi bir yöntem olmaması, hastanın hızlı bir şekilde günlük yaşamına dönebilmesi ve hastanede yatış zorunluluğu bulunmaması enzimatik lipolizin avantajları arasında sayılabilir. Liposuction’da ortaya çıkması olası cilt dalgalanmaları enzimatik lipoliz yönteminde meydana gelmez. Mevsimden bağımsız olarak uygulanabilen bu yöntemin uygulanmasıyla birlikte kendilerine verilen diyet ve yürüyüş programına uyan hastalar 2-3 beden küçülebilirler. Enzimatik lipolizde yağların bulunduğu bölgeye enjekte edilen kokteylin içinde bulunan kollajenaz enzimi uygulama bölgesinde gözle görülür bir sıkılaşma sağladığından işlemden sonra sarkma meydana gelmez.

Enzimatik lipoliz işlemi sırasında yağların parçalanması hedeflenen bölgeye enjekte edilen kokteyl ile birlikte yağ hücrelerinin zarının parçalanması sağlanır. İşlem sırasında uygulama bölgesine soğutucu sprey uygulandığı için hasta yağ hücrelerinin parçalanmasından kaynaklanan hafif bir sızı dışında herhangi bir rahatsızlık hissetmez. 

Enzimatik lipoliz uygulanacak olan hastalara uygulamadan önce ve uygulamadan sonra detaylı bir şekilde kas ölçümü yapılmaktadır. İşlemden 4 hafta sonra yapılan ölçümlerde yağ oranında ve organ çevresindeki yağlanmada azalma, vücut kitle indeksinde düşme ve uygulama bölgesinde mezura ile yapılan ölçümde ciddi bir küçülme saptanırken hemen her hastada kas oranında artış tespit edilir. Lipoliz uygulamasının ardından hastalarda hafif bir morluk oluşması olasıdır. Bu morluklar 3-5 gün içerisinde kendiliğinden geçmekle birlikte krem ve buz uygulaması ile iyileşme süreci hızlandırılabilir.

enzimatik lipoliz nedir nasıl uygulanır

Enzimatik lipoliz prosedürü insülin direnci, prediyabet ve diyabet hastalarında karın çevresinde küçülme sağlayarak açlık kan şekeri ve insülin direnci testinde gerileme elde edilmesinde önemli bir rol oynar. Karın çevresinin genişliği kalp krizi riskini artıran etkenlerden biri olduğundan enzimatik lipoliz ile bu konuda da fayda sağlanması mümkündür. Enzimatik lipoliz uygulanan pek çok hastanın Total Kolesterol, LDL (kötü kolesterol), Trigliserit, ALT-AST (karaciğer enzimleri) değerlerinde düşüş saptanırken HDL (iyi kolesterol) değerinde artış gözlenmesi sağlık açısından faydalı bir uygulama olarak değerlendirilmesine katkıda bulunur.

Enzimatik lipoliz prosedürü uygulanan hastaların en az bir ay süre ile paketlenmiş gıdalardan uzak durması, günde 2-3 litre su içmesi önerilir. Aslında enzimatik lipoliz uygulamasından sonra hastalara yapılan önerilerin tempolu bir yürüyüş ve dengeli beslenme ile birlikte uygulanmasıyla hastaların sağlıklı bir yaşam tarzına adım atması ve bunu kalıcı hale getirmesi hedeflenir. Bu sayede verilen kilonun ve elde edilen bölgesel incelmenin kolayca geri gelmesi gibi istenmeyen bir durumla karşı karşıya kalınması söz konusu olmaz.

Enzimatik lipoliz prosedürünün uygulanması ile dirençli, düzenli diyetle ve sporla erimeyen yağların yağ hücrelerinin dışarısına çıkartılması sağlanır. Özel bir diyet listesinin uygulanması ve düzenli olarak tempolu yürüyüş yapılmasıyla kalıcı bir şekilde kilo verilmesi mümkündür. Verilen kilonun kişinin vücudundaki yağdan gitmesi ve kas kütlesinin artmasıyla daha fit ve daha iyi bir görünüm elde edilmesi sağlanır. 

 

İletişim Formu

TR- Randevu Formu

Post a comment

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?