Göz Altı Işık Dolgusu Kalıcı mı?

BlogGöz Altı Işık Dolgusu Kalıcı mı?
göz altı ışık dolgusu kalıcı mı

Gözler hiç tartışmasız bir şekilde yüzün en ilgi çeken unsurlarından biridir. İletişim esnasında insan yüzünde bakılan ilk bölge göz ve çevresidir. Genellikle 30’lu yaşlardan itibaren ilk belirtilerini göstermeye başlayan göz çevresi problemleri kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Yaşlanmanın ilk belirtileri göz çevresinde ortaya çıkmakta olup göz altı bölgesinde çöküklük ve göz altlarındaki koyu renkli halkalar en sık karşılaşılan göz çevresi problemleridir. Yaş alma ile birlikte göz altındaki çöküklükler belirginleşir, koyu renkli halkalar ve morluklar artar. Göz çevresinde oluşan morluklar, kırışıklıklar ve göz altlarında görülen torbalanmalar kişinin yüzüne mutsuz, yorgun ve olduğundan daha yaşlı bir ifade yerleşmesine neden olur. 

Göz altı ve göz çevresi özel bir cilt yapısına sahip bulunmaktadır. Bu bölgedeki deri, cilt altı destek dokusu olarak da bilinen yağ dokusu ve derinin kolajen elastik lifleri oldukça gevşek ve incedir. Bu yapısal özellik yaşlanmaya bağlı olarak ciltte meydana gelen bozuklukların ilk olarak göz altında ve göz çevresinde belirmesine neden olur. Göz çevresi sorunları cinsiyetten bağımsız olarak tüm yaş gruplarında görülebilmekle birlikte genellikle göz çevrelerindeki koyulaşmalar daha erken yaşlarda göz torbalanmaları ise ileri yaşlarda oluşur. Göz çevresi yüzün deformasyona en açık bölgelerinden biri olup daha sağlıklı ve genç görünen bir göz çevresine ulaşılabilmesi için göz altı ışık dolgusundan yararlanılabilir.

Göz Altı Işık Dolgusu Nedir?

Göz altı ışık dolgusu; burun, alt göz kapağı ve yanak arasındaki bölgede zaman içerisinde hacim kaybı nedeniyle oluşan morlukların ve alt göz kapağında hafif-orta düzeyde kabul edilebilen torbalanmaların olduğu bölgelere hyaluronik asit içerikli bir dolgu maddesi enjekte edilmesiyle uygulanan bir prosedürdür.

Daha canlı bir yüz ifadesi elde edilmesinde oldukça önemli bir rol oynayan göz altı ışık dolgusu uygulama bölgesindeki morlukların renginin açılmasını, çukurların doldurulmasını ve kırışıklıkların giderilmesini sağlayabilir. Hücresel seviyede yapılanma etkisi sağlayan göz altı ışık dolgusu göz çevresinde canlanmaya ve aydınlanmaya neden olur. 

Göz altı ışık dolgusu enjeksiyonundan önce uygulama bölgesi antiseptik solüsyonlar kullanılarak temizlenir ve lokal anestezi uygulanır. Tek bir noktadan giriş yapılarak göz altı ve göz çevresindeki bölge hyalüronik asit içerikli dolgu maddesi enjeksiyonu ile doldurulur. 

Göz Altı Işık Dolgusunun Etkisi Kalıcı mıdır?

Göz altı ışık dolgusu sonuçları ömür boyu kalıcı olmamakla birlikte 9-12 ay civarında uzun bir kalıcılığa sahiptir. Kalıcılık süresi hastanın ten rengi, deri yapısı gibi bazı etkenlere göre değişiklik gösterebilir. Eğer göz altı ışık dolgusu düzenli olarak uygulanırsa kalıcılık süresinin artırılması söz konusu olabilmektedir.

göz altı ışık dolgusu riskli mi

Göz Altı Işık Dolgusu Riskli midir?

Diğer işlemlere oranlara göz altı ışık dolgusu yan etkisi ve riski oldukça düşük bir prosedür olarak kabul edilir. Uygulamanın ardından görülen komplikasyonlar ya geçicidir ya da tedavi edilebilir özelliktedir. Göz altı ışık dolgusu yönteminde enjeksiyon çok ince uçlu iğnelerle yapılır. Ama hassas ciltli hastalarda hafif kanamalarla karşılaşılabilir. Uygulamadan sonra bölgede kızarıklık veya morarma oluştuğu takdirde yaklaşık 72 saat içerisinde kendiliğinden düzelecektir.

Göz Altı Morluğu Göz Altı Işık Tedavisi İle Kolaylıkla Çözümlenebilen Bir Sorundur

Göz altlarında şişlik, morluk ve torbalanma gibi sorunlar yaşayan kişilerin cildi göz altı ışık dolgusu ile tek seferde yapılandırılabilir. Yaş almaya bağlı olarak ortaya çıkan göz altı sorunları da göz altı ışık dolgusu ile çözümlenebilir. Göz altı ışık dolgusu cilt dokularının derinliğindeki hidrasyon seviyesini artırır böylece cilt renginin güzelleşmesini sağlar. Cilt esnekliğinin, pürüzsüzlüğünün ve sertliğinin artırılmasına bağlı olarak ışığı daha iyi yansıtır. Göz altı ve yanaklar arasındaki fark giderilir, göz altında bulunan çukurluklar yanaklarla aynı hizaya getirilir ve göz altı çevresinde ihtiyaç duyulan oranda yükseltme sağlanır. 

Göz altı ışık dolgusunda kullanılan malzeme, cilt nemini ve beslenmesini artırarak cildin güzelleşmesini ve parlaklaşmasını sağlayan hyaluronik asit ile gerekli besin maddelerinin karışımından meydana gelir. Hyaluronik asit göz altı bölgesinde subtukanöz destekleyici tabakayı güçlendirir ve çukurlukların dolmasını sağlar. Böylece ilk olarak göz altı torbaları ve koyu renkli halkalar kamufle edilmekte, daha sonra ise polivitamin ve amino asit içerikleri deride hücresel yenilenme sağlamaktadır.

Göz altı ışık dolgusu enjeksiyonunun kaç seans uygulanacağı ve kullanılacak olan dolgu miktarı hastanın ten rengi, sorunun derecesi, cilt kalınlığı ve cilt dokusu gibi etkenlere göre hasta özelinde belirlenir. 

Göz altı ışık dolgusu enjeksiyonu kanülle yapılır. Hasta uygulamanın ardından kolayca günlük rutinine dönebilir. İlk birkaç gün alt göz kapağında ve çevresinde morluk ve ödem gelişmesi olasıdır. Uygulamayı takip eden 4-5 saat bölgeye su değdirilmemeli, gözler ovuşturulmamalı ve ilk 3 gün kafanın yüksekte kalacağı sırtüstü yatış pozisyonu tercih edilmeli, sıcak banyodan ve nemli, buharlı ortamlardan kaçınılmalıdır. Uygulamadan sonraki hafta yoğun spor faaliyetlerinden uzak durulmalıdır. Doktorun vermiş olduğu kremler dışında farklı ürünler göz çevresine uygulanmamalıdır.

İletişim Formu

TR- Randevu Formu

Post a comment

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?