Saç Mezoterapisi Kaç Seans Olmalı?

BlogSaç Mezoterapisi Kaç Seans Olmalı?
saç mezoterapisi kaç seans olmalı

Saç mezoterapisi saçın ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral ve diğer maddelerin saçlı deriye enjekte edilmesi ile gerçekleştirilen bir prosedürdür. Saç mezoterapisi saçlı deriye sürülerek uygulanan kremlerin ve ilaçların kullanımına göre doğrudan deriye enjekte edildiği için daha etkili sonuçlar vermektedir. 

Saç mezoterapisi tek kullanımlık özel ince iğnelerle uygulandığı ve iğneler her tedavide değiştirildiği için oldukça steril bir yöntem olma özelliğine sahiptir. Alanında uzman ve deneyimli kişilerce yapıldığı durumda herhangi bir yan etkisi yoktur. İlk muayene sırasında hekim hastadaki saç dökülmesinin nedenlerini tespit eder. Bu bilgi ışığında uygulanacak olan karışımın içeriği ve seans sayısı belirlenir. Cerrahi bir işlem olmadığı için kişinin sosyal hayatını olumsuz yönde etkilemez ve kişi saç mezoterapisi uygulamasından sonra günlük hayatına hızlı bir şekilde geri dönebilir.

Saç Mezoterapisi Hangi Durumlarda Uygulanır?

Saç mezoterapisi farklı nedenlerle meydana gelen saç kayıplarında, saçlarda dış etkenlere ya da kozmetik uygulamalara bağlı olarak gelişen yıpranmalarda kullanılabilir. Stres, genetik faktörler, beslenme, uygulanan tedaviye bağlı saç dökülmelerinde, metabolik ve hormonal saç dökülmelerinde, saçkıran hastalığında, gebelikten sonra yaşanan saç dökülmelerinde, jöle kullanımına, föne ya da sık saç boyatmaya bağlı olarak oluşan saç hasarlarında saç mezoterapisi hem şikayetlerin ilerlemesini hem de olumsuz etkilerin giderilmesini sağlar. 

Saç Mezoterapisi Kaç Seans Uygulanır?

Saç mezoterapisi uygulama seans sayısı genellikle 4-8 seans olmakla birlikte seans sayısı hastanın ihtiyaçlarına göre kişi özelinde değişiklik gösterebilmektedir. Her seans yaklaşık 15-20 dakika sürmekte olup seans sırasında uygulanacak olan karışımın içeriği ve seans sayısı hastanın yaşına ve yapılan muayene sırasında yapılan saç analizi sonuçları göz önünde bulundurularak belirlenir. Saç yıpranma oranı, saç telinin yapısı, saç dökülme oranı verileri saç analizi sonucu elde edilebilmektedir. 

saç mezoterapisi nasıl yapılır

Saç Mezoterapisi Hangi Sıklıkta Uygulanır?

Uygulanacak olan saç mezoterapisi seans sıklığı yapılan muayene esnasında yapılacak olan saç analizi ile kişi özelinde belirlenir. Saç mezoterapisi ilk dört hafta, haftada bir seans olarak uygulanır. İhtiyaç görülmesi durumunda sonraki seanslara on günde bir olacak şekilde devam edilir. 

Saç Mezoterapisi Nasıl Yapılır?

Saç mezoterapisi uygulanmadan önce saç ozonlanmış bir buhar aracılığıyla yumuşatılır ve mezoterapiye uygun bir hale getirilir. Kişi özelinde hazırlana iğneler deriye enjekte edilir ve tedavi gerçekleştirilir. Saçın yumuşatılması tedavinin etkisini artırmak açısından son derece önemlidir. Ayrıca tedavi sonrasında meydana gelebilecek olan ağrı ve ac gibi yan etkilerin ortadan kaldırılmasında da oldukça etkili bir rol üstlenir.

Saç mezoterapisinde kullanılacak olan karışımın içeriği, oranı, uygulanacak olan seans sayısı ve diğer noktalar yapılan ilk muayeneden belirlenir. Hekim hastanın şikayetlerini değerlendirdikten sonra saç analizi yapar ve saçla ilgili olarak yaşanan şikayetlerin nedenini belirler. Bu değerlendirmeden sonra tedavinin detayları belirlenir.

Mezoterapi uygulanırken önceden belirlenmiş olan maddeler belirli dozlarda karıştırılır. Daha sonra belirlenen noktalara doğru bir şekilde deri altına enjekte edilir. Kullanılacak olan dozun ve uygulama noktalarının doğru bir şekilde seçilebilmesi için genellikle bilgisayarlı mezoterapi tabancası kullanılır. Böylece dozaj hatalarının önüne geçilir ve tedavinin sonucu ile ilgili ortaya çıkabilecek riskler ortadan kaldırılmış olur. Ayrıca ağrı hissi de çok daha az olur. 

Saç Mezoterapisi Kimlere Uygulanabilir?

Saç mezoterapisi;

  • Saç dökülmesinden şikayetçi olan, 
  • Saç ektirme işleminden sonra saçlarını korumak isteyen,
  • Saçlarında zayıflık ortaya çıkan,
  • Saçlarında yıpranma ve hacim kaybı görülen, 
  • Saçları parlaklığını yitirmeye başlayan,
  • Genetik olarak saç dökülmesi riski olan,
  • Boya, gön gibi işlemlerden dolayı saçları hasar gören,
  • Yan etkisi saç dökülmesi ola tedavilerden dolayı saç dökülmesi yaşayan,
  • Diyet ya da yetersiz beslenmeden dolayı saçları dökülen kadın ve erkeklere uygulanabilir.

Saç Mezoterapisinin Yan Etkileri Nelerdir?

Saç mezoterapisinin herhangi bir ciddi yan etkisi bulunmamakla birlikte hastanın hassasiyetine bağlı olarak; morluk, kızarıklık, yüz kızarması, iğne yerlerinde küçük şişlikler ve kullanılan ilaç dozuna bağlı olarak alerji görülebilir. 

Saç Mezoterapisi Nasıl Etki Eder?

Saç mezoterapisinin etkisi uygulanan ilaçlar ve kullanılan iğneler dolayısıyla uygulama bölgesinde oluşan irritasyona bağlı olarak gerçekleşir. Tedavi uygulaması esnasında enjekte edilen ilaçlar doğrudan saçlı deriye uygulandığından dolayı tüm saçlı deriyi dolaşır ve tedavinin etkisi artmış olur.

Saç Mezoterapisinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Saç mezoterapisi uygulaması yapılan kişi seansın yapıldığı gün akşama kadar saçlarını yıkamamalıdır. Seansın yapıldığı gün ve ertesi gün saçların çarpma, toz, güneş ışığı gibi dış etkenlere karşı korunmalı ve hijyen kurallarına uyulmalıdır. Uygulamayı gerçekleştirecek olan hekimin tavsiyelerine de dikkat edilmeli ve uygulamanın etkisini artıracak etkenlere karşı koruma sağlanmaktadır.

Saç mezoterapisinin etkisi diğer birçok tedavi yöntemine göre çok daha uzun olmaktadır. Ana programın tamamlanmasının ardından kişide uygulama öncesi şikayetlerin yeniden nüksetmemesi adına 3’er ay arayla yılda 4 kez uygulama tekrarlanması sayesinde şikayetlerin yeniden ortaya çıkması riski 3-4 yıl süreyle ortadan kaldırılabilmektedir.

 

İletişim Formu

TR- Randevu Formu

Post a comment

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?