Saç Mezoterapisi Ne İşe Yarar?

BlogSaç Mezoterapisi Ne İşe Yarar?
saç mezoterapisi ne işe yarar

 

Çevresel etkenler, stres, düzensiz beslenme gibi birçok farklı faktörden etkilenmekte olan saçlar vücuttaki değişikliklerden ilk etkilenen bölge olma özelliğine sahiptir. Saç problemlerini önlemek, ortaya çıkan sorunları çözümlemeye çalışmaktan çok daha kolay olsa da günümüzde koruyucu önlemlere başvuran kişilerin sayısı oldukça azdır.

Saçın gereksinim duyduğu mineral, vitamin ve aminoasit karışımlarının saçlı deriye enjekte edilmesiyle uygulanan tedavi yöntemine saç mezoterapisi denilir. Bu yöntemle saç köklerini besleme özelliğine sahip olan bileşenler kolayca saça yerleşmiş olur. Saç dökülmesinin tedavi edilmesinde etkili olan bu yöntem aynı zamanda incelmiş olan saçların kalınlaşmasını, dökülmelerinin durmasını, saçların parlak ve daha canlı bir hale gelmesini sağlar.

Saç Mezoterapisi Nedir?

Saçların ihtiyaç duyduğu mineral(iyot, bakır, selenyum, potasyum, kalsiyum, manganez, çinko, demir), vitamin, derinin keratin tabakasıyla ilgili ajanlar, yüzey genişleticiler, saçların uzaması ve gelişmesi için gereken aminoasitlerin saçlı deriye doğrudan enjekte edildiği yönteme saç mezoterapisi adı verilir. 

Mezoterapi kafa derisi ve saç için oldukça etkili ve yararlı bir yöntemdir. Modern kozmetolojinin çeşitli saç problemleri ile mücadelede kullanılan en popüler uygulamalarından biridir. Uyuyan ampulleri uyandırmak, köpeği ortadan kaldırmak ve saç köklerine besin sağlamak gibi birçok faydası olduğu bilinmektedir.

Saç Mezoterapisi Endikasyonları Nelerdir?

Mezoterapi;

  • Yoğun miktarda saç dökülmesi,
  • Kepek oluşumu,
  • Yağ bezlerinin bozulması nedeniyle kafa derisinde oluşan sebore,
  • Çizik ve kuru kafa derisi,
  • Bazal bölgede hacim eksikliği,
  • Saç kırıklarının artması ve uçlarda bölünmeler oluşması gibi durumlarda saç mezoterapisi uygulamasına başvurulabilmektedir.

Saç mezoterapisinde kullanılacak olan mezo kokteyl yani mezoterapi karışımı her hasta özelinde ayrı ayrı hazırlanmakta olup her hastanın sorununa özel olarak en iyi sonuçlara ulaşılacak ve mevcut sorunlardan kurtulmayı sağlayacak ölçüde vitamin ve mineral miktarını içermektedir. 

Saç Mezoterapisi Öncesi

Saç mezoterapisinde uygulanacak olan her kokteyl hasta özelinde ayrı ayrı seçilen yararlı maddelerin karışımı olup bir şırıngada 2 – 6 aktif bileşen bulunmaktadır. Özellikle B grubu vitaminler doğal bir metabolizma sağlaması, saçın büyümesinde ve restorasyonunda etkili olması nedeniyle mezoterapide sıklıkla kullanılmaktadır. Bakır ve çinko saç yapısının güçsüzlüğünü önlediğinden kalıtsal saç dökülmesi sorunu yaşayan kişilerde kullanılmalıdır. Hyaluronik asit saç büyümesini hızlandırmakta olup aminoasitler keratin liflerinin oluşmasına katkıda bulunurlar. Büyüme faktörleri kafa derisine kan akışını normalleştirir, kökleri güçlendirir ve saçları yoğunlaştırırken koenzim saçın yapısını iyileştirmektedir. Minoksidil etken maddesi saç dökülmesi ile başa çıkan en etkili araçlardan biri olmakla birlikte çok toksiktir ve olumsuz birçok reaksiyon oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle mezo kokteyllerde bulunmamalı ve yalnızca hiçbir yöntemden sonuç elde edilemediği durumlarda kullanılmalıdır. 

saç mezoterapisi nasıl yapılır

Saç Mezoterapisi Nasıl Yapılır?

Saç mezoterapisi mezo kokteyllerin küçük iğnelerle saç derisine enjekte edildiği bir prosedürdür. İlaçlar doğrudan saç köklerine gittiğinden son derece hızlı bir şekilde sonuç alınması mümkündür. Saç mezoterapisi ile enjeksiyon yapılan bölgedeki kan dolaşımının hızlandırılması, gereksinim duydukları vitaminlerin ve minerallerin doğrudan saç köklerine ulaştırılması amaçlanır.

Saç mezoterapisi genellikle 4-10 seans aralığında yapılmaktadır. Kadın tipi ve erkek tipi saç dökülmesine uygun bir yöntem olan saç mezoterapisi çok ince ve küçük iğnelerle uygulanan ağrısız bir prosedürdür. Uygulamadan önce kafa derisi nazir bir şekilde temizlenir ve hasta özelinde en uygun ilaçlardan oluşan karışım küçük dozlarla saç derisinin altına enjekte edilir. Kullanılan ilaçlar arasında yer alan vazodilatörler distal dolaşımın iyileştirilmesini, vitamin aktivatörleri ise büyümenin teşvik edilmesini sağlar. Böylece kısmen tıkanmış durumdaki mikro sirkülasyon sistemleri iyileştirilebilmektedir. Genellikle başlangıçta haftada beş tedavi uygulanmakla birlikte daha sonra on beş günde üç tedavi son olarak ayda iki tedavi planlanmaktadır.

Saç Mezoterapisinin Faydaları

Saç mezoterapisinin birçok faydası bulunmakta olup bunlar arasında ilk sırada saç derisinin kan dolaşımını hızlandırması gelir. Saç köklerinin çoğalmasını sağlayan saç mezoterapisi aynı zamanda büyüme hızını da artırmaktadır. Saçın nem dengesini ayarlama özelliği bulunan saç mezoterapisi saç tellerinin ihtiyaç duyduğu besinlerin doğrudan saç köklerine iletilmesini sağlar. Doğru noktayı hedef alma hassasiyeti sayesinde istenilen sonuca ulaşılması şansını artırmaktadır. Saç mezoterapisinde kullanılan mezo kokteyller sorunun odak noktasını etkileyebilme özelliğine sahiptir. Sindirim sistemine zarar vermesi söz konusu olmayan karışım vücudun diğer bölgelerinde de herhangi bir zarara yol açmaz. 

Saç Mezoterapisinden Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Saç mezoterapisi uygulamasından sonra enjeksiyon işlemi nedeniyle oluşan küçük yaralar kısa sürede kendiliğinden iyileşir. Saçlar 3-4 gün yıkanmamalıdır. Su ve şampuanlar uygulamanın sonucunun olumsuz yönde etkilenmesine neden olabilirler. Bu durumda iyileşme süreci gecikebilir. Saçlar yıkanmaya başladığında ise çok sıcak su kullanılarak yıkama yapmaktan kaçınılmalıdır. Eğer doktorun önerdiği özel bir şampuan varsa yalnızca bu kullanılmalıdır. Enjeksiyon bölgeleri tamamen kuruyana kadar en az 10 saat duş alınmamalı, banyo yapılmamalıdır. 2-3 gün güneş ışığına doğrudan maruz kalınmamalı, havuza ve denize girilmemelidir. Vazodilatasyonu teşvik ederek mezoterapinin etkinliğini olumsuz yönde etkilemesi riskinden dolayı doktorun belirttiği süre boyunca alkol kullanımına ara verilmelidir.

İletişim Formu

TR- Randevu Formu

Post a comment

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?