MEDİKAL ESTETİK

Dolgu

Dolgu; hacmini kaybetmiş, kaybolan dokunun yerine konması işlemidir. Yaş ilerledikçe vücutta hyalurinik asit azalır. Dolgu işleminde, kişiye hyalurinik asitin saflaştırılmış hali ihtiyaç duyulan bölgeye enjekte edilmektedir. Bu işlem dudak dolgunlaştırmada, dudak hattını belirginleştirmede, göz altına (ışık dolgu) morarma, çöküklük ve göz altı torbası gidermede, burun kenarından aşağı inen (nasobial) çizgilerin geçirilmesinde, dudak üstünde oluşan (barkod) çizgilerinde, elmacık kemiğini belirginleştirmede, burun asimetrisini düzeltmede, burun ucu kaldırmada, çenenin belirginleşmesinde, kaş arasında ve alın çizgilerinde kullanılır. Dolgunun kalıcılık süresi kişiden kişiye, yapılan bölge ve kullanılan dolgunun sertlik derecesine göredeğişmek ile birlikte 8 ila 18 ay arasında kalıcılık sağlar. İşlem süresi 15-20 dakikadır. Dolgu işleminde sonra nadiren kızarıklık, şişlik, morarma oluşabilir. Bu etkilerin çok uzun sürmesi beklenmez. Bu uygulama işlemden hemen sonra etkisini göstermeye başlar ve 15 gün sonra tam olarak oturması beklenir.

Dolgudan önce, kişinin işlem yapılacağı bölgeleri krem ile uyuşturulur. İnce uçlu iğneler ile deri altına enjekte edilir. Dolgu; hastaya özel kullanılan 1ml’lik bir enjeksiyondur.  1 ml açılan dolguyu başka kişilerle paylaşmak doğru değildir. Bu durum çok düşük olsa dahi enfeksiyon gelişimine sebep olabilir.

 

 

Dolgudan Sonra Yapılması Gerekenler Nelerdir?

  • Bol su içilmelidir. Çünkü; su içtikçe dolgu genişleyecek ve çizgileri dolduracaktır.
  • Ciltte morarma ya da kızarıklık olması durumunda buz konularak 15 dakika beklenmelidir.

Dolgudan Sonra Yapılmaması Gerekenler Nelerdir?

  • Uygulamadan sonra 4 saat boyunca makyaj yapılmamalıdır.
  • Aşırı sıcaktan, güneşlenmekten kaçınılmalıdır.
  • Uygulamadan sonra 2 saat kadar baş öne eğilmez, uzanılmaz, dik pozisyonda kalınır.
  • 24 saat boyunca spor yapılmamalıdır.
  • 7 gün boyunca işlem yapılan bölgelerde başka işlem yapılmamalıdır.
  • Bu bölgelere masaj yapılmamalıdır.

Dolgu işlemi ile birlikte diğer bölgelere mezoterapi, prp, botoks, gibi uygulamalar aynı anda yapılabilir. Hiçbir risk teşkil etmez.

Cerrahi müdahale gerektiren bir işlem değildir. Hasta işlemden hemen sonra gündelik hayatına geri döner.

 

DOKTORA SOR
DOKTORA SOR