Ağrı Mezoterapisi

Ağrı Mezoterapisi

 

Mezoterapi ülkemizde sıklıkla kullanılan medikal prosedürlerden biri olup birçok farklı kullanım alanına ve çeşide sahiptir. Ağrı mezoterapisi de bu kapsamda yer alan destek tedavilerden biridir. Ağrı mezoterapisi, kişinin günlük yaşantısını olumsuz yönde etkilemekte olan ağrıların tedavisinde oldukça etkili bir yöntem olarak kabul edilir. Ağrının şeklinin, yerinin ve özelliklerinin belirlenmesinden sonra kişi özelinde planlanan ağrı mezoterapisi ile ağrıların azaltılması mümkünse yok edilmesi amaçlanır.

ağrı mezoterapisi

Ağrı Mezoterapisi Nedir?

  Ağrı; vücudun herhangi bir yerinden kaynaklanan, organlarla ilgili bir nedene bağlı olması ya da olmaması mümkün olan, kişinin geçmiş deneyimlerini de içeren hoş olmayan özel bir duyu olarak tanımlanabilir. Ağrı aslında fiziksel olarak zarar görmeye ya da tehlikelere karşı bir uyarıcı olarak da değerlendirilir. 

  Son dönemlerde giderek daha fazla talep gören ağrı mezoterapisi kişinin vücudunda ağrının bulunduğu bölgeye uygulanan bir prosedürdür. Az dozda ilacın uzun aralıklarla hastaya uygulandığı bu yöntem, hastaların kullanmakta olduğu ilaçların ve dozların azaltılmasında da etkili bir yöntem olarak kabul edilir. Ağrı mezoterapisi sporcu yaralanmalarında sıkça tercih edilmekte olup lokal uygulanan bir prosedür olduğundan ilaçların sistemik yan etkisinden korunma avantajı da sunar.

  Ağrı mezoterapisinde; ağrı kesici ilaçlar, kalsitonin ve tiroksin gibi hormonlar, bitkisel özler, vazodilatörler ve antibiyotikler gibi reçeteli ilaçlar, kolajenaz ve hiyalüronidaz gibi enzimler, vitaminler ve mineraller kullanılabilir. Kalsitonin somon balığından elde edilmekte olup osteoporozdan kansere kadar ağrılı kemik bozukluklarının tedavisi amacına yönelik mezoterapi uygulamalarında en sık kullanılan ilaçlardandır.

  Geleneksel mezoterapi; gut, servikobrakial sendrom, fibromiyalji, nevralji, migren ve adet ağrıları gibi birçok akut ve kronik ağrı sendromunda ağrı giderici bir yöntem olarak tercih edilebilir. Bunların dışında miyozit, bursit gibi kas iltihaplanmalarında, kas-tendon türü spor yaralanmalarında ve burkulmalarda kullanılabilir. 

  Ağrı Mezoterapisi Neden Yapılır?

  Ağrı mezoterapisi hastanın sorunlarını gidermeye yönelik özel ilaç karışımlarının enjeksiyonu ile uygulanır. Sebebi belirlenemeyen ağrılar ile ataklar halinde gelen ağrılar için sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Ağrı mezoterapisi sırasında enjekte edilen kokteyller çeşitli ilaçlarla hazırlandığından tedavi edici ajanların cilde girmesi sağlanır. Ve görev yapmaya başlamaları ile birlikte ağrıların dindirilmesi söz konusu olabilir.

  Hangi Ağrılar Ağrı Mezoterapisi İle Çözümlenebilir?

  Ağrı mezoterapisi; kas ve eklem ağrılarının yanı sıra menisküs, stres kırıkları, romatizma, tetik parmak, bağ yaralanmaları, zona ve Aşil tendon problemlerinin tedavisinde kullanılabilir. Bunlara ek olarak nevraljilerde ve dejeneratif hastalıklarda da ağzı mezoterapisi prosedüründen yararlanılması mümkündür. Ağrı mezoterapisi ile eklemlerde oluşan ağrılı ve iltihaplı sıvı birikmesi de tedavi edilebilir.

  Ağrı Mezoterapisi Kimlere Uygulanır?

  Ağrı mezoterapisi; bağ dokusuna bağlı ağrı, trigeminal nevralji, kas ağrısı, eklemlerde şişlik, ağrı, hareket kısıtlılığı, akut ve kronik doku zorlanmaları, bazı ödem türleri, migren, el ve bilek ağrıları, selülit, keloid, kellik ve akne gibi cilt hastalıkları, bağırsak spazmlarına bağlı ağrı, yumuşak doku spor yaralanmaları şikayetleri olan kişilere uygulanabilir.

  Bununla birlikte; hamilelik, akut enfeksiyon, düzensiz hipertansiyon, son dönem kalp yetmezliği, derin ven trombozu, kalp krizi, açık yaralar, böbrek yetmezliği, kan sulandırıcı ilaç kullanımı ve ilaç alerjisi durumlarında ağrı mezoterapisi uygulanamaz. 

  Ağrı Mezoterapisinin Faydaları Nelerdir?

  Ağrı mezoterapisi esnasında aktif maddeler cildin yüzey tabelasına enjekte edilmekte olup bu yöntem kas içi enjeksiyon yöntemine oranla daha avantajlıdır. Çünkü ilaçların enjeksiyon bölgesinin altında yatan dokularda yani deri, kas ve eklemlerde daha yavaş yayılıp daha yüksek seviyede ve daha uzun süreli etkilerini sağlar. Lokal bir farmakolojik etkiye ihtiyaç duyulduğunda ve sistemik dolaşımda nispeten yüksek ilaç dozlarına gerek duyulmadığında oldukça yararlı bir yöntemdir.

  ağrı mezoterapisi faydaları nelerdir

  Ağrı Mezoterapisi Uygulaması Nasıl Yapılıyor?

  Ağrı mezoterapisi uygulamasından önce hasta detaylı bir muayeneden geçirilir. Mevcut sağlık durumu hakkında bilgi edinilir. Ağrı mezoterapisine uygun olup olmadığı tespit edilir. Ağrı mezoterapisi uygulanmasına engel bir durum tespit edilmediği takdirde ağrıların diğer tedavi yöntemleri ile çözülüp çözülemeyeceği belirlendikten sonra ağrı mezoterapisi uygulamasına geçilebilir. 

  Uygulamadan önce genellikle lokal anestezi krem kullanılarak bölgenin uyuşturulması sağlanır. Hastanın ihtiyacına göre hazırlanan ilaç karışımı genelde 4 mm’lik ölçülere sahip olan mikro iğneler aracılığıyla uygulama bölgesine enjekte edilir. Tedavi edilecek soruna göre enjeksiyon 1 ile 4 mm arasında değişen derinliklerde yapılabilir. Her enjeksiyonda çok küçük miktarlarda ilaç verilir.

  Ağrı Mezoterapisi Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

  Girişimsel tedavi imkanı sağlayan ağrı mezoterapisinde hissedilen ağrı hissi, diğer tedavi yöntemlerine oranla en alt seviyededir. Az dozda ilaç kullanılarak gerçekleştirilen ağrı mezoterapisinin yan etkisi de yok denilecek kadar azdır. Ağrı mezoterapisi prosedürü hastaların gündelik yaşamını ve iş yaşamını olumsuz yönde etkilemez. Uygulamadan sonra hastalar kısa süre içerisinde günlük yaşamlarına dönebilirler. Lokal ve hızlı bir etki sunan ağrı mezoterapisi aynı zamanda ciltte tahribat yaratmaması nedeniyle de avantajlı bir yöntem olarak kabul edilir.

  Post a comment

  Gönder & Send
  TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
  EN: Hello, How may I help you?