Migren Botoksu İşlemi Kalıcı mıdır?

BlogMigren Botoksu İşlemi Kalıcı mıdır?

Yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen en önemli faktörlerden biri, baş ağrısıdır. Migren en sık görülen ve son derece şiddetli olabilen baş ağrısı türlerindendir. Migren ağrısının şiddeti kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir. Migren tedavisi amacıyla sıklıkla başvurulan yöntemlerin başında migren botoksu gelir. 

Migren genellikle mide bulantısı ve kusma ile birlikte seyrettiğinden hastalarda ışığa ve sese karşı hassasiyet gelişebilir. Tamamen tedavi edilemeyen migren hastalığının bazı hastalarda günlük hayatın konforlu bir şekilde devamlılığını etkileyebilecek hal alması önemli bir sorun olarak kabul edilmektedir. 

Son derece yaygın karşılaşılan bir sağlık sorunu olan migrenin zaman içerisinde ilerlemesi sonucu hasta kronik ağrılar yaşamaya başlayabilir. Migren hastalığının derecesi kişi özelinde değişiklik gösterebilir, nöroloji uzmanlarının kontrolünde uygulanan çeşitli yöntemler sonucu migren ataklarının şiddeti hafifletilebilir.

Migren hastalığının kişinin iş hayatını ve sosyal hayatını olumsuz yönde etkilemesi halinde uygulanabilen tedavi yöntemlerinden biri migren botoks tedavisidir. Migren ağrısının başlamasının nedeni, boya ve baş kısmındaki sinir sıkışma noktalarıdır. Migren botoks tedavisi, sinir sıkışması yaratan noktalara botoks enjekte edilerek uygulanır. Enjeksiyon sonucu uygulama bölgesindeki kasların işlevi geçici olarak devre dışı bırakılır, sinir sıkışması önlenir ve migren atakları sonlandırılır.

Migren Botoks Tedavisinin Sonuçları Kalıcı mı?

Estetik amaçlarla uygulanan botoks tedavisinde olduğu gibi migren botoks tedavisinin sonuçları da kalıcı değildir. Migren botoks enjeksiyonundan sonra etkinin görülmeye başlaması için ihtiyaç duyulan süre her hasta özelinde değişiklik gösterebilir. Atakların şiddeti, görülme sıklığı ve hastanın yapısal özellikleri migren botoksunun ne kadar sürede etkili olacağını belirleyen faktörler arasında yer alır. Diğer yandan migren botoks enjeksiyonunun etkisi genellikle enjeksiyonu takip eden 15 gün içinde ortaya çıkar.

Normal şartlar altında migren botoks tedavisi, ilk yıl 4 aylık aralıklarla olmak üzere yılda 3 kez uygulanır. Uygulamanın etkisi yaklaşık 4 ila 6 ay sürer. Bu süre sonunda yeniden enjeksiyon yapılmalıdır. Hastanın yapısal özellikleri başta olmak üzere çeşitli etkenlere bağlı olarak değişen ihtiyaçlar doğrultusunda 4 ila 6 ay ya da daha uzun aralıklarla migren botoks prosedürü uygulanabilir.

Migren botoks tedavisinin etkisi her hasta özelinde farklı farklıdır. Botoks enjeksiyonunun ne kadar süre etkili olacağı hasta özelinde migren ataklarının şiddetine ve sıklığına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Migren botoks tedavisinin etkisi ortalama 4 ila 6 ay sürmekte olup düzenli olarak tedavinin yenilenmesi sonucu etki süresi uzayabilir.

Migren Botoks Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Migren botoks enjeksiyonu, özellikle gerilimi ve migren araklarını fazlalaştıran kasların içerisine yapılır. Bunun sonucunda şakak bölgesi, ense bölgesi ve yüzde mimik kaslarının bulunduğu uygulama bölgelerinde gevşeme meydana gelir. Migren sorununda çoğunlukla hastanın trigeminal siniri etkilendiği ve baş ağrısı çok yoğun olduğu durumlarda düzenli olarak migren botoksu yapılırsa atakların şiddetinde ve görülme sıklığında azalma sağlanabilir. Migren botoksu tedavisinde enjekte edilecek Botulinum toksininin dozu ihtiyaçlara göre her hasta özelinde belirlenir.

Botoks, migren hastalığının tedavisinde fayda sağlayan tedavi yöntemlerinden biridir. Migren botoks tedavisinin sağladığı en önemli avantaj, hastanın daha az ilaç kullanma gerekliliği duymasıdır. Bazı hastaların ilaç kullanımını tamamen bıraktığı durumlarla karşılaşılması da mümkündür. Çünkü migren botoks enjeksiyonundan sonra hastaların migren atakları önemli ölçüde azalır.

Migren botoks enjeksiyonu, hastanın yaşam kalitesini önemli ölçüde artıran bir tedavi prosedürüdür. Ancak migren ağrısı ya da migren atağı yaşayan hastaların her birine migren botoksu yapılamaz. Ayrıca bazı hastalarda migren ataklarına karşı botoks enjeksiyonu ile fayda sağlanması mümkün olmayabilir. Migren atakları çok sık olan ve uygulanan migren tedavilerinden hiçbir fayda sağlayamayan kişilerin çok fazla ilaç kullanmasındansa, doktorun uygunluk vermesi durumunda migren botoks tedavisi yapılması doğru bir adım olabilir.

Migren botoks enjeksiyonunun etki etmesi için enjeksiyondan sonra ortalama 3 ila 10 günlük bir süreye gereksinim duyulur. Migren botoks tedavisinin uygulanma aşaması ve sonrası son derece konforludur. Hasta enjeksiyondan sonra belirli noktalara dikkat etmesi koşuluyla günlük yaşantısına kaldığı yerden devam edebilir.

Migren botoks enjeksiyonundan optimum fayda sağlanması için öncelikle hasta özelinde migren ataklarının tetiklendiği noktaları belirlemek gerekir. Bu aşamada hastadan detaylı bilgi alınmalıdır. Uygulanacak olan dozun doğru bir şekilde belirlenmesi, migren botoksu tedavisinin başarısı üzerinde doğrudan etkili bir faktördür.

Migren botoks enjeksiyonu, migrenin kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen belirtilerinin azaltılması amacıyla uygulanır. Migren atağı yaşayan hastalarda 3 ila 6 aylık periyotlarla uygulanan alternatif bir tedavi yöntemi olan migren botoks enjeksiyonu sayesinde; migren ataklarının sıklığı, süreci ve şiddeti azaltılabilir. Böylece hastaların 4 ila 6 ay boyunca migren uğrusu yaşaması önlenir ve yaşam kalitelerinin iyileştirilmesi sağlanır. 

Elbette migren sorunu yaşayan hastaların ilk yapması gereken nöroloji uzmanına giderek fiziksel bir muayeneden geçmektir. Yapılan incelemelerin ardından baş ağrısına neden olan farklı bir neden tespit edilmezse migren botoks tedavisinden faydalanılması gündeme gelebilir.

İletişim Formu

TR- Randevu Formu

Post a comment

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?