Eksozom Nedir?

BlogEksozom Nedir?

İnsan hücreleri, organel adı verilen çeşitli bileşenlerden oluşur. Eksozomlar, bu organellerin hücre duvarı ile birleşmesi, daha sonra diğer hücreler tarafından salınan ve alınan küçük keselerin oluşması yoluyla meydana gelir. Eksozomlar; alıcı hücrelerin işlevini değiştirerek bir hücreden diğerine proteinler, DNA ve RNA gibi önemli bileşenleri taşırlar.

Bilim adamları yaptıkları araştırmalar sonucunda, sağlıklı bir hücre sağlıksız bir hücreye bir eksozom gönderdiğinde, hasarlı hücrenin kendini onarmaya ve yenilemeye başladığını bulmuşlardır. Bir hücreden diğerine “iyileştirici” sinyaller gönderme kapasitesi, eksozomları geleneksel trombosit bakımından zengin plazma ve kök hücre tedavisine çok daha iyi bir alternatif haline getirir. Eksozomlar sayısız büyüme faktörü sayesinde PRP’ye göre bin kat daha güçlü rejeneratif güce sahiptir.

Kök hücrelerin ve diğer terapilerin aksine, bilim adamları eksozomların belirli eylemleri gerçekleştirmek için manipüle edilebileceğini keşfetmişlerdir. Yüz gençleştirme tedavisi kapsamında kullanılan eksozomlar; cilt hücrelerinin daha hızlı yenilenmesine yardımcı olmak için tasarlanmıştır, böylece yıllar içinde kişinin daha genç görünmesi ve hissetmesi sağlanabilir.

Eksozom Tedavisi Nasıl Etki Eder?

İnsan hücreleri organel olarak adlandırılan farklı bileşenlerden oluşur. Bu organellerin hücre duvarıyla birleşmesi, ardından diğer hücrelerden salınan ve alınan küçük keseler oluşturması eksozomları meydana getirir. Alıcı hücrelerin işlevini değiştiren eksozomlar bir hücreden diğer bir hücreye protein, DNA ve RNA gibi çeşitli bileşenlerin taşınması gibi önemli bir görev üstlenirler. 

Buna bağlı olarak eksozom tedavisi, tedavinin uygulandığı bölgelerde bulunan cilt altı kolajeninin altı kata kadar artırılmasını ve elastin seviyesinin %300’e kadar yükseltilmesini sağlayabilir. Ciltteki kolajen ve elastin seviyesindeki artışla birlikte ince çizgiler, kırışıklıklar ve yaşlılık lekeleri önemli ölçüde azalır. Cilt parlaklığı geliştirilir ve nemlendirme etkisi sağlanır. Kızarıklıklar ve ciltteki tahriş gözle görülür ölçüde azaltıldığı gibi cilt lezyonları ile yara izlerinin görünümü de iyileştirilebilir. Tüm bunların yanı sıra cilt dokusu ve gözenek boyutu gözle görülür şekilde düzeltilebilir.

Akne, yaşlılık lekeleri, cilt sarkması, güneş ışınlarından kaynaklanan hasar, düzensiz doku, genişlemiş gözenekler, farklı tedavi yöntemleri uygulanmasına karşın giderilmesi söz konusu olmayan kırışıklıklar gibi sorunlar yaşayan kişiler eksozom tedavisinden faydalanabilir.

İnsan vücudu yaşlandıkça kolajen ve elasinde olduğu gibi eksozom üretimi de azalır. Sonuç olarak cilt gevşekliği, kırışıklık, atrofi ve daha fazla sorunla karşılaşılabilir. Eksozomlar her ne kadar kök hücrelerden türetilebilse de aralarında bazı farklılıklar bulunur. Bunların başında kök hücreler hedefli bir şekilde kullanılamazken, eksozomların kullanılabilmesi gelir.

Eksozomlar dışa dönük yaşlanma belirtileriyle mücadele edilmesi ve vücudun doğal olarak kendi kendini iyileştirme sürecine yardımcı olma özelliğine sahiptir. Eksozom tedavisi cilde kendi kendini yeniden inşa etme ve çok daha uzun bir süre boyunca esnek ve güçlü kalma yeteneği kazandırır.

Uygulanan eksozom tedavisi sayesinde ciltteki sivilce izlerinin görünümünü azaltmak mümkündür. Eksozom tedavisi ciltteki kolajen üretimini artırarak dokuların onarılması sürecini destekler. Ciltteki hasarlı hücrelerin iyileşmesine yardımcı olan eksozom tedavisi aynı zamanda ciltteki ince çizgilerin ve kırışıklıkların düzeltilmesine katkıda bulunur. Tüm bunların yanı sıra hasarlı saç köklerinin yeniden canlandırılmasında önemli bir rol üstlenir.

Eksozom Tedavisi Ne Zaman Etki Eder?

Cilt hücreleri yaşlanmaya bağlı olarak köreldikçe vücudun ürettiği eksozom miktarı azalır. Kolajen üretimindeki düşük eksozomda da yaşanır. Ciltte ince çizgiler, kırışıklıklar ve sarkmalar ortaya çıkar. Eksozom tedavisiyle cilde verilen yeni eksozomlar, aktif olmayan cilt hücreleri ile daha eski eksozomları uyandırmak için baskın yapar.

Kişiye uygulanan eksozom tedavisinin etkisini görmek için uygulama bölgesindeki hücrelerin kendini yenilemesi için gereken süre beklenmelidir. Eksozom tedavisinden sonra sonuçların ne kadar süre içinde ortaya çıkacağı; her hasta özelinde yaşa, tedavi edilmek istenen sorunun derecesine ve hastanın mevcut sağlık durumu gibi pek çok farklı etkene göre değişebilir. Dikkat edilmesi gereken konu, yaş almayla birlikte meydana çıkan çeşitli faktörler dolayısıyla vücudun kök hücre sinyallerine yanıt verme süresinin giderek yavaşlamasıdır.

Tedavi edilmek istenen sorun her ne olursa olsun, vücudun kendi kendini onarması için belirli bir süreye gereksinim duyulur. Eksozom tedavisinin etkilerini görmek için ihtiyaç duyulan süre 3 ila 4 ay arasında değişen bir süre boyunca beklemek gerekir. Bununla birlikte en etkili sonuçlar genellikle 6 ila 8 ay içinde ortaya çıkmaya başlar. Tüm bu nedenlerden dolayı eksozom tedavisinin sonuçlarını, tedaviyi izleyen birkaç gün ya da birkaç gün içinde görmeyi beklemek gerçekçi bir yaklaşım değildir.

Eksozom tedavisi temelde cildin birtakım önemli ihtiyaçlarını doğal yollarla karşılamaya, minimal postinflamatuar ve hiperpigmentasyonu tetiklemeye yardımcı olur. Bu sürecin doğal sonucu, eksozom tedavisinden sonra cildi dolgunlaştırmak ve cilt parlaklığını artırmak olarak ortaya çıkar. Uygulanan eksozom tedavisi cilt dokusunun kalitesini artırarak yara izlerini azaltmaya katkıda bulunur. Tüm bunların yanı sıra ciltteki gözenekleri küçültmek, ciltteki ince çizgileri ve kırışıklıkları gidermek için etkili bir prosedür olarak eksozom tedavisi gündeme gelebilir.

İletişim Formu

TR- Randevu Formu

Post a comment

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?