Gençlik Aşısı Hakkında Merak Edilenler

BlogGençlik Aşısı Hakkında Merak Edilenler
Gençlik Aşısı Hakkında Merak Edilenler

Son yılların en popüler medikal estetik prosedürleri arasında yer alan gençlik aşısına gösterilen bu ilginin altında sağladığı pek çok farklı fayda bulunuyor. Gençlik aşısı günümüzde en başarılı ve etkili cilt gençleştirme kokteyllerinden biri olarak üzerine düşen görevi fazlasıyla yerine getiriyor. Gençlik aşısının popülerliğin pekiştiren etkisi diğer gençleştirme tedavilerinden çok daha zengin bir içeriğe sahip olmasından kaynaklanıyor.

Gençlik aşısı kırışmış, sarkmış, nemini kaybetmiş, çeşitli nedenlerle deformasyona ve zarar uğramış cildin nem tutma kapasitesini artıran bir formüle sahiptir. Aynı zamanda yaş almaya bağlı olarak cildin sentezleyemediği peptit, mineral, vitamin ve aminoasit gibi yapıtaşları gençlik aşısının özel bileşenleri sayesinde cilt altına hazır olarak verilir. Bu sayede cildin ihtiyaçları giderilir ve daha genç bir cilt görünümüne kavuşulur.

Sağlıklı ve bakımlı bir cilde sahip olmak için asla ihmal edilmemesi gereken adımlardan biri doğru bir cilt bakımı rutini uygulamaktır. Ancak günlük hayatın yoğunluğu içerisinde bu her zaman mümkün olamamaktadır. Bunun sonucunda cilt ihtiyaçlarının karşılanamaması cildin zaman içerisinde yıpranıp zarar görmesine yol açabilmektedir. Bu aşamada ortaya çıkması olası cilt hasarının minimize edilmesinde gençlik aşısı çok önemli bir role sahiptir.

Gençlik aşısının en önemli bileşenlerinden biri hyaluronik asittir. Hyaluronik asitin yanı sıra cildin gereksinim duyduğu bir antioksidan olan mannitol de gençlik aşısının bileşenleri arasında yer alır. Bunun sonucunda gençlik aşısı enjeksiyonu cilt açısından sağladığı faydalarla ön plana çıkar.

Bu aynı zamanda gençlik aşısının diğer yaşlanma karşıtı tedavilerden daha sık tercih edilmesinin de sebebidir. Formülündeki özel bileşenleri sayesinde gençlik aşısı cilt dokularının ömrünün uzamasına katkı sağladığı gibi ödem sökücü etkisi de vardır. Gençlik aşısının bileşenleri arasında mineraller, peptitler ve aminoasitler gibi cilt için önemli diğer yapıtaşları da bulunmaktadır.

Gençlik Aşısı Nasıl Yapılır?

Gençlik aşısı uygulaması yapılmadan önce ilk adım hedef bölgenin temizlenmesi ve lokal anestezik etkili krem sürülmesidir. Yaklaşık 30 dakika içinde krem etki eder. Daha sonra ciltte birer cm’lik aralıklar bırakılarak derinin içine gençlik aşısı enjekte edilir. 

Gençlik aşısı çok ince iğneler kullanılarak uygulanır. İğneler çok ince olduğu ve uygulama öncesi lokal anestezik etkili krem uygulandığı için hasta acı ya da ağrı hissetmez. Gençlik aşısının uygulanması anestezi süreci dahil olmak üzere yaklaşık 30 dakika sürer.

Gençlik Aşısı Hangi Bölgelere Yapılır?

Gençlik aşısı boyun, yüz, gıdı, dekolte ve el üzeri bölgelerine yapılabilir. Her cildin elastikiyet kaybı, yaş alma belirtileri, ihtiyaçları ve beklentileri birbirinden farklıdır. Bu nedenle gençlik aşısı uygulanmadan önce hasta özelinde birtakım değerlendirmeler yapılır. Yapılan değerlendirme sonucunda uygulanacak tedavinin seans sayısı ve detayları belirlenir.

Genç ciltlerde genellikle gençlik aşısının 2 ya da 3 haftalık aralıklarla 2 seans şeklinde uygulanması yeterli olur. Orta yaşlı kişilerin ciltlerine gençlik aşısının 2 ya da 3 haftalık aralıklarla 2 ya da 3 seans yapılması gerekebilir. Yıpranmış ciltlerde ise genellikle 1 ya da 2 haftalık aralıklarla 3 ya da 5 seans uygulama yapılması gerekli görülebilir.

Hasta özelinde cilt ihtiyaçlarına göre belirlenen seanslar uygulanmaya başlanınca ciltte belirgin değişiklikler de gözlemlenmeye başlar. Belirlenen seans sayısı tamamlanınca gözle görülür olumlu değişiklikler dikkat çekici bir hal alır. 

Gençlik aşısının içinde bilinen en güçlü antioksidanlardan biri olan mannitol vardır. Mannitol gençlik aşısının dokudaki etkisini ve kalıcılığını artırma görevini üstlenir. Mannitol aynı zamanda ciltte suyu tutan dokuların onarımını sağlayan hyaluronik asitin de cilt dokularında çok daha uzun bir süre kalmasına ve cilt elastikiyetinin artmasına yardımcı olur. 

Gençlik Aşısının Faydaları

Gençlik aşısı hyaluronik asitin aktivasyonunu devam ettirir ve dokudaki ömrünü uzatır. Yıllar içinde ciltte meydana gelen kırışıklıklar ile yüz mimik çizgilerinin açılmasını sağlar. Ciltteki hücre yenilenmesi sürecini hızlandırmasının yanı sıra cildin daha diri görünmesine ve sıkılaşmasına katkıda bulunur.

Deri altındaki kas dokularını desteklem özelliğiyle derideki sarkmaları azaltır. Cilt elastikiyetinin artmasına yardımcı olur. Cildin su tutmasını sağlayarak nem oranını artırır ve cilt dokularının tamiri görevini üstlenir. Aynı zamanda hyaluronik asitin ciltteki ömrünü uzatır ve cildin biyolojik onarım sürecini hızlandırır.

Gençlik aşısının içeriğindeki hyaluronik asit cildin nem kapasitesinin artmasında ve cildin elastikiyet kazanmasına önemli bir rol üstlenir. Cilt dokusunun sıkılaşmasına yardımcı olur. Mimiklerden kaynaklanan cilt kırışıklıklarının açılmasını sağlar.

Gençlik aşısının bileşenleri arasında ciltte alerjik reaksiyon gelişmesine neden olabilecek herhangi bir nükleik asit ya da protein yoktur. Bu nedenle sağlıklı ve güvenilir bir medikal estetik prosedür olarak kabul edilir.

Gençlik aşısı enjeksiyonundan sonra uygulama bölgesinde geçici olarak şişlik, kızarıklık, hassasiyet ve morluk oluşması söz konusu olabilir. Bu tür yan etkiler kısa bir süre içerisinde kendiliğinden ortadan kalkacağından müdahale edilmesi gerekmez.

Gençlik aşısı enjeksiyonundan sonra ilk 24 saat spor yapmamak, aşırı sıcaktan ve uygulama bölgesine darbe almaktan kaçınmak gerekir.

İletişim Formu

TR- Randevu Formu

Post a comment

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?