Gençlik Aşısı Nedir? Neden ve Nasıl Uygulanır?

BlogGençlik Aşısı Nedir? Neden ve Nasıl Uygulanır?
gençlik aşısı nedir

Son yıllarda en sık kullanılan cilt yenileyici prosedürlerin başında gençlik aşısı olarak da bilinen H-100 aşısı gelir. H-100 gençlik aşısının temel içeriği cildimizde doğal olarak bulunan hyaluronik asittir. Yaşlanma etkilerinin gecikmesinde rol oynayan temel bir yapı taşı olan hyaluronik asit cildin nemini ve parlaklığını sağlamasının yanı sıra kolajen sentezinde görev alır. Saf hyaluronik asit içeren gençlik aşısının içeriğinin bazı mineraller, vitaminler, peptid ve antioksidanlarla zenginleştirilmesi de mümkündür.

Gençlik aşısı; cilde nem, esneklik ve parlaklık kazandırmasıyla ünlü hyaluronik asit içermekte olup cilde enjekte edildiğinde cilt yapısında hyaluronik asidin varlığını uzun süre korumaya odaklanır. Hyaluronik asitin bu kadar önemli olmasının en önemli nedeni, bakım ve kozmetik açıdan adeta bir gençlik iksiri görevi görmesidir. Hyaluronik asit içeriği sayesinde gençlik aşısı zamanı tersine çevirerek, dış faktörlerin de etkisiyle meydana gelen deformasyonları engeller. Eklemleri yumuşatarak ciltteki kırışıklıklarla mücadele eder.

Gençlik Aşısı Hangi Bölgelere Uygulanır?

Gençlik aşısının, kırışıklık ve deformasyonların ciddi düzeyde hissedilebildiği hemen tüm bölgelere uygulanır. Cildin yaşlanma şekli diğer organlardan daha farklıdır. Bu nedenle içinde hyaluronik asit bulunan gençlik aşısı cilt için çok gereklidir. 

H-100 gençlik aşısı; alın, göz çevresi, dekolte bölgesi, yüz, kaş ortası, ağız çevresi, boyun ve el üzeri gibi farklı bölgelere uygulanabilir. Gençlik aşısının uygulandığı bölgeler, genel olarak estetik müdahalelere en çok ihtiyaç duyulan ve dış faktörlere en çok maruz kalan bölgelerdir. Bu kadar göz önünde olan bölgelerin korunması ve güzelliğinin devamlılığının sağlanması bu nedenle çok önemlidir. Bunun en etkili yolu, ortaya çıkan deformasyonlar daha ciddi boyutlara ulaşmadan en uygun tedavi yöntemleri kullanılarak müdahale edilmesidir.

Gençlik Aşısı Nasıl Uygulanır?

Gençlik aşısı uygulanmadan önce, uygulama bölgesi dezenfekte edilir. Daha sonra lokal anestezik etkili krem sürülerek uyuşması sağlanır. Yeniden dezenfekte edilen bölgeye 1-1.5 cm aralıklarla olacak şekilde gençlik aşısı enjeksiyonu yapılır. Yaklaşık 15-20 dakika içinde tamamlanan prosedürde kullanılacak gençlik aşısı; hastanın cilt yapısına ve problemlerine göre uygun içeriklerde seçilir.

Gençlik aşısı uygulaması genellikle 2 hafta aralıkla ve toplamda 3-4 seansla gerçekleştirilir. Gençlik aşısının etkisinin başlaması genellikle enjeksiyondan 2-4 hafta sonraya denk gelir. Elde edilen etkinin korunması ve devamlılığının sağlanması için uygulamanın belirli aralıklarla tekrarlanması önerilir.

Gençlik aşısının cilt gençleştirici etkisi ilk seansın ardından fark edilmeye başlanır. Uygulanan her seanstan sonra cildin nem seviyesi, elastikiyeti, parlaklığı ve pürüzsüzlüğü artarken kırışıklıkları azalır.

Gençlik Aşısının Faydaları Nelerdir?

Gençlik aşısı, zaman içinde doğal nemini kaybeden cildin kaybolan nemi tekrar sağlamasında etkili bir uygulamadır. 25-30’lu yaşlardan sonra giderek azalmaya başlayan cilt elastikiyetinin yeniden kazanılmasında önemli bir rol üstlenir. Ayrıca yaş almaya ve dış faktörlere bağlı olarak parlaklığı azalan cilt, gençlik aşısı ile eski canlılığını kazanır. Sivilce izleri başta olmak üzere cilt lekeleri büyük ölçüde giderilir. Yaşlılıktan ve mimik kullanımından kaynaklanan çizgilerin görünümünü azaltan gençlik aşısı düzenli uygulamaya bağlı olarak yeni çizgiler oluşmasını da engeller. Gençlik aşısı aynı zamanda yaş almayla birlikte kendini yenilemeyi durduran cildin kendini yeniden onarmasını da tetikler. Dokuların elastik yapısını kaybetmesinden kaynaklanan sarkmaları toparlayan gençlik aşısı yüzü yorgun ve asık görünümünden kurtarır. Gençlik aşısı kullanılmaya başlandıktan 6 ay sonra daha dolgun, gergin ve bebek pürüzsüzlüğünde bir cilde kavuşmayı sağlar.

Gençlik Aşısı Hangi Yaşlarda Uygulanır?

Gençlik aşısı 18 yaşın üzerindeki erkek ve kadınlara uygulanabilen bir medikal estetik prosedürüdür. Gençlik aşısı; ciltte sıkılaşma sağlamasının yanı sıra ton farklarını ve matlaşmaları düzenler. İnce kırışıklıkları ve sarkmaları azaltırken kuruluğu gidermek yoluyla cildin daha gergin ve parlak bir görünüme kavuşmasında önemli bir rol oynar. Aynı zamanda cilde zarar veren serbest radikalleri de azaltma özelliğine sahiptir.

Gençlik Aşısı Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

gençlik aşısı sonrası nelere dikkat edilmeli

Gençlik aşısı enjeksiyonundan sonra uygulama bölgesinde hafif kızarıklıklar ve morarmalar meydana gelebilir. Bu durum kişinin cilt yapısına, uygulama öncesinde kullandığı ilaçlara ve hekimin uzmanlığına göre değişebilir. Uygulama sonrasında cildi güneşten koruyan kremler kullanmaya, alkol ve sigara kullanımından uzak durmaya özen gösterilmelidir. 

Gençlik aşısı enjeksiyonundan sonra sauna ve hamam gibi sıcak ortamlarla güneş ışığına doğrudan maruz kalmaktan kaçınılmalıdır. Uygulamanın yapıldığı gün banyo yapılmamalı ve bölgeye su değdirilmemelidir. Aynı şekilde cilde baskı ve müdahalede bulunmamaya özen gösterilmelidir. 

Tedavinin sonucu tedavi edilmek istenilen cilt sorununa ve hastanın anatomik yapısına göre değişiklik gösterebilir. Bununla birlikte hastalar genellikle gençlik aşısı yapıldıktan 1 hafta sonra ciltlerinin canlandığını fark etmeye başlar. Uygulama sonrası, elde edilecek sonuçların desteklenmesi için bol su tüketilmesi, sağlıklı bir beslenme programı uygulanması ve yaşam kalitesine özen gösterilmesi doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. Diğer yandan sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemenin, tedavinin başarısını ve kalıcılık süresini artırabileceği gerçeği göz ardı edilmemelidir.

İletişim Formu

TR- Randevu Formu

Post a comment

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?