Migren Botoksu Kimler İçin Uygundur?

BlogMigren Botoksu Kimler İçin Uygundur?

Migren botoksu temel olarak, migren atakları geçiren ve migren rahatsızlığı nedeniyle yaşam kalitesi olumsuz yönde etkilenen hastalara uygulanabilir. Migren botoksundan optimum fayda sağlayanlar ise genellikle çok sık migren atağı geçiren hastalar olmaktadır.

Migren atakları çok sık ya da çok şiddetli olan hastalara, migren hastalığına yönelik olarak uygulanan alternatif tedavilerden fayda görmeyen hastalara, migren atakları sırasında ağrı kesici ilaçlar etki etmeyen hastalara ve ilaç tedavisine yanıt vermeyen hastalara migren tedavisi uygulanabilir.

Kronik migren ataklarının tedavisinde ve kişinin yaşam kalitesinin artırılmasında etkili bir prosedür olan migren botoksu hamilelik ve emzirme dönemindeki kadınlar ile botoks enjeksiyonuna engel sağlık sorunu olan hastalara uygulanmaz. 

Migren farklı yaş gruplarında görülebilmekte olup migren botoksu uygulanmadan önce her hasta özelinde uygunluk kararı verilmelidir.

Migren Nedir?

Son derece sık görülen bir baş ağrısı türü olan migren yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir. Işık, ses ve alkol tüketimi gibi nedenlerle tetiklenebilen migren sosyal hayatı ve iş hayatı üzerinde olumsuz etkilere sahip olabilir. Bu yüzden migren atağı başladığında kişi sessiz ve karanlık bir ortamda bulunmalı, doktorunun reçete ettiği ilaçları kullanmalıdır. 

Bununla birlikte migrenin altında yatan neden tam olarak bilinmemektedir. Bu aynı zamanda, migren tedavisini zorlaştıran bir faktördür. Migren son derece yaygın görülen bir hastalıktır ve zaman içerisinde ilerleyip kronik bir hal alabilir. 

Migren hastalığının belirtileri kişiden kişiye farklılaşabilmekte olup ataklar genellikle 4 ila 72 saat sürmektedir. Ataklar halinde ortaya çıkan migren hastalığında, belirli noktalarda baş ağrısı ve zonklama görülür. Bazı vakalarda kusma ve bulantının eşlik etmesi de mümkündür. Migren ağrısının şiddeti ve görüldüğü bölge farklılık gösterebilmektedir.

Migren atakları sırasında hastalar aşırı sese ve ışığa karşı duyarlılık kazanırlar. Bunun sonucunda kendilerini karanlık ortamlarda daha iyi hissetmeye başlarlar. Ağır fiziksel hareketler de migren ağrılarını tetikleyen bir faktör olabilir. Atakların devamı durumunda bazı hastalarda bulanık görme sorunu da ortaya çıkabilir.

Migren Botoksu Nedir?

Migren tedavisinin zor bir tedavi olmasının en önemli nedeni, migrenin nedeninin tam olarak bilinmemesidir. Botoks enjeksiyonu ise migrene iyi gelen tedaviler arasında yer almaktadır. Migren botoksu, beyinde bulunan ve ağrıya neden olan sinirlerin salgılarını, buna bağlı olarak migren ataklarını önler. 

Migren botoksu mutlaka alanında uzman ve deneyimli doktorlar tarafından uygulanması gereken bir tıbbi tedavi prosedürüdür. Migren botoksu ile baş ve boyun bölgesindeki sinir sıkışmalarını önlemek mümkündür. Bu sıkışmalar migren atakları üzerinde etkili olduğundan migren botoksu tedavisi ile kasları tedavi etmek, düzgün çalışmalarını sağlamak ve ağrıya neden olan durumları ortadan kaldırmak amaçlanmaktadır.

Migren Botoksu nasıl Yapılır?

Migren botoksu prosedürü kapsamında; botoks maddesinin migren ataklarına ve sinir sıkışmalarına karşı enjeksiyonu gerçekleştirilir. Baş, boyun ve alın bölgesine uygulanan migren botoksu acısız ve ağrısız bir işlemdir. Ortalama 15 dakikada tamamlanan migren botoksundan optimum fayda sağlanması için 2 ya da 3 seans uygulanması gerekir. Kişi özelinde migren ataklarının şiddetine göre, gerekli görülürse migren atakları kronikleşmekten çıkana kadar migren botoksu seansları sürdürülebilir. Seanslar arasında geçen süre yine kişi özelinde 3 ila 6 ay arasında değişiklik gösterir. 

Migren botoksu tedavisi sırasında yapılan enjeksiyon ile beyindeki sinirler ve kaslar arasındaki iletişimsizlik ortadan kaldırılarak ağrılar azaltılır. Migren botoksunun uygulandığı bölge, uygulanan yöntem ve tedavi planı hastanın migren ataklarının sıklığına, şiddetine, migren tipine ve genel sağlık durumuna göre farklı farklıdır. 

Migren Botoks Etkisi Ne Kadar?

Migren botoksunun etkisi ortalama 4 ila 6 ay kadar sürmekle birlikte etki süresi kişi özelinde farklı olabilir. Eğer migreni tetikleyen kas kasılmasını gerçekleştiren kas grupları kuvvetliyse migren botoksunun etkisi daha çabuk geçebilir. Aktif olarak spor yapan ya da metabolizma hızı yüksek olan kişilerde etkinin daha hızlı kaybolması söz konusu olabilir.

Migren Önlenebilir mi?

Hastalar stresli dönemlerin ya da herhangi bir yiyecek çeşidi gibi bariz bir tetikleyicinin migren atağına neden olduğunu fark ettiği takdirde bu tetikleyicileri devre dışı bırakarak migren atağı yaşama riskini azaltabilirler. Bunun yanı sıra düzenli olarak egzersiz yapmak, düzenli uyumak, sağlıklı bir beslenme programı uygulamak, bol miktarda su tüketmek, kafein ve alkol tüketimini sınırlandırmak migren atakları üzerinde fayda sağlayabilir. 

Hasta şiddetli migren atakları yaşıyorsa ve olası tetikleyicileri azaltmasına karşın şikayetleri devamlılık gösteriyorsa daha ileri tedavi yöntemlerine başvurulması fayda sağlayabilir. Migreni önlemek için çeşitli ilaçlar geliştirilmiş olup son yıllarda etkili bir migren tedavisi olarak migren botoksunun sıklıkla uygulandığı görülmektedir. Migren botoksu yapılan hastaların migren ile ilgili şikayetleri önemli ölçüde azalmaktadır. Bununla birlikte her hasta özelinde gerekli incelemeler eksiksiz bir şekilde yapılmalı ve migren botoksu uygulama kararı yapılan değerlendirmeler sonucunda verilmelidir.

İletişim Formu

TR- Randevu Formu

Post a comment

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?