Saç Mezoterapisi Yaptırdıktan Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

BlogSaç Mezoterapisi Yaptırdıktan Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?
saç mezoterapisi yaptırdıktan sonra nelere dikkat edilmelidir

Mezoterapi, sağladığı faydalar dolayısıyla sadece yüz bölgesindeki kırışıklıkların giderilmesi ve cildin canlandırılması amacıyla uygulanan bir tedavi olmaktan çıkmıştır. Cilt kusurlarında iyileşme ve yaşlanma karşıtı etki elde edilmesi amacıyla sıklıkla uygulanan mezoterapi, bunun yanı sıra saç köklerinin beslenmesi ve saç dökülmesinin önlenmesi amacıyla da yapılabilir.

Saç mezoterapisi kapsamında doğal bitki özleri, vitaminler ve saç dökülmesini engelleme özelliğine sahip ilaçlardan oluşturulan kokteyller saçlı deriye enjekte edilir. Hem erkeklere hem kadınlara uygulanabilen saç mezoterapisi prosedürü sayesinde saç dökülmesinin engellenmesi konusunda büyük bir avantaj sağlanabilir.

Saç mezoterapisi minimal düzeyde ağrıya ve yan etkiye neden olduğundan uygulamanın ardından hastalar günlük yaşantılarına kaldıkları yerden devam edebilir. Saç mezoterapisi tedavisinden optimum fayda sağlamak için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunların başında enjeksiyon alanının temiz ve hijyenik tutulması gelir. Ayrıca doktor talimatlarına eksiksiz bir şekilde uymaya özen gösterilmelidir.

Enjeksiyon bölgesi, doktorun belirtmiş olduğu süre boyunca güneş ışınlarına doğrudan maruziyetten korunmalıdır. Çünkü enjeksiyon sonrası bölge daha hassas bir yapıda olacaktır. Bu dönemde, doktorun önerisiyle yüksek koruma faktörlü güneş kremlerinin kullanılması söz konusu olabilir.

Saç mezoterapisinden sonra dikkat edilmesi gereken unsurlardan bir diğeri ise aşırı fiziksel aktiviteden uzak durmak olmalıdır. Tedaviyi takip eden en az birkaç gün boyunca ağır egzersizlerden ve spor aktivitelerinden kaçınılmalıdır. Saç mezoterapisinden sonra sağlıklı bir iyileşme süreci yaşanması ve uygulamadan optimum fayda sağlanamsı için doktorun önerdiği süre boyunca alkol ve sigara kullanımını sınırlandırmak, mümkünse bırakmak gerekir.

Uygulamanın ardından enjeksiyon bölgesinde hafif bir hassasiyet, şişlik ve kızarıklık görülmesi olağan bir durumdur. Bu durum karşısında herhangi bir müdahalede bulunulması gerekmez. Genellikle birkaç saat içerisinde kendiliğinden düzelir.

Saç Mezoterapisi Nedir?

Saçlarda dökülme, zayıflama ve saç kalitesinde düşme gibi sorunlar kadınlarda da erkeklerde de sıklıkla görülür. Saçlar bireylerin dış görünüşü üzerinde doğrudan etkilidir. Bu nedenle saçla ilgili yaşanan sorunlar bireylerin yaşam kalitesinde ve öz güveninde olumsuz etkilere neden olur. Saçlar yeterince dolgun görünmez ya da kelleşme meydana gelirse, kişi ortaya çıkan görünüm dolayısıyla estetik kaygılar yaşayabilir. Sonuç itibarıyla hem sosyal hem psikolojik açıdan olumsuz etkiler meydana gelebilir.

Saçlarda kırılma, dökülme, cansızlaşma ve seyrelme gibi sorunlar çevresel faktörlere, genetik yatkınlığa, hormonal dengesizlikler, beslenme ve uyku düzensizliklerine bağlı olarak meydana gelebilir. Son yıllarda giderek artan bir popülerliğe sahip olan saç mezoterapisi saç dökülmesi tedavisi kapsamında sıklıkla uygulanan, son derece yenilikçi bir medikal estetik prosedürdür.

Saç mezoterapisi hem kadınlarda hem erkeklerde etkili sonuçlar alınmasını sağlayan bir yöntem olma özelliğine sahiptir. Saç dökülmesini engelleme ve saç uzamasını sağlama noktalarındaki etkileri sayesinde saç mezoterapisi kellik sorununun tedavisinde tercih edilebilir. Kelleşme sorunu yaşayan kişilerin saç derisinin gereksinim duyduğu minerallerin, vitaminlerin ve diğer besin öğelerinin saç mezoterapisi tedavisiyle sağlanması mümkündür.

Saç mezoterapisi tedavisi sayesinde uygulama bölgesinde yer alan saç hücrelerini beslemek ve güçlendirmek mümkün olur. Bunun sonucunda hastanın saçlarının kalitesi artar, saçların dökülmesi engellendiği gibi yeni saçların çıkması süreci teşvik edilir. Saç mezoterapisi sağladığı faydalar nedeniyle saçlarında incelme, güçsüzleşme ya da yer yer seyrelme yaşayan hastalara sıklıkla uygulanır.

Saç mezoterapisi tedavisi sayesinde hücre metabolizması hızlandırıldığı gibi enfeksiyonlar da yok edilebilir ve saç derisindeki kan dolaşımının hızlanması sağlanabilir. Bunun yanı sıra saç mezoterpisinin saç foliküllerini canlandırıcı etkisi sayesinde hacimli, sağlıklı ve güçlü saçlara kavuşma imkanı elde edilebilir.

Mezoterapi Nasıl Bir İşlemdir?

Mezoterapi her hasta özelinde ihtiyaçlara göre planlanan ve uygulanan pratik ve konforlu bir medikal estetik prosedürdür. Son yıllarda giderek artan popülaritesiyle dikkat çeken mezoterapi en etkili anti-aging tedavilerinden biridir.

Mezoterapi prosedürü kapsamında hastanın cildinin ihtiyaçlarına ve ciltte giderilmek istenen soruna göre çeşitli vitaminler, mineraller, enzimler ve amino asitler bir karışım haline getirilir. Daha sonra hedef bölgeye enjekte edilir. Mezoterapi hem kadınlara hem erkeklere uygulanan bir medikal estetik prosedürdür. Uygulama sayesinde zaman içinde çeşitli nedenlere bağlı olarak ciltte meydana gelen olumsuz etkiler giderilebilir, yaş almaya bağlı olarak ciltteki üretimi azalan kolajenin üretimi teşvik edilir ve cilt yenilenmesi desteklenebilir.

Mezoterapi pek çok faydasıyla öne çıkan bir prosedür olarak yüz bölgesinin yanı sıra vücudun farklı bölgelerine ve saçlı deriye de uygulanabilir. Mezoterapisinin sağladığı en önemli avantajlardan biri invaziv bir prosedür olmaması nedeniyle herhangi bir cerrahi kesi ya da dikiş yapılmamasıdır. Mezoterapi özel bileşenleri sayesinde cilt yenileme, sıkılaştırma ve ciltteki fazla yağı azaltma gibi faydalar da sağlar.

Yalnızca yüze değil, vücudun farklı bölgelerine ve saçlı deriye de uygulanan mezoterapi en çok tercih edilen medikal estetik prosedürlerden biri olma özelliğine sahiptir. Prosedür sırasında enjekte edilen karışım, her hasta özelinde ihtiyaçlara göre hazırlanır. Bu nedenle hem karışımın içerisindeki bileşenler farklılaşabilir hem de uygulamadan optimum fayda sağlanabilir.

saç mezoterapisi yaptırdıktan sonra nelere dikkat edilmelidir

Mezoterapi Uygulaması Saçlarda Nasıl Bir Uygulama ile Yapılır?

Saç mezoterapisi konforlu ve pratik bir medikal estetik prosedür olup seanslar şeklinde uygulanır. Prosedür kapsamında cerrahi kesi yapılmaz ya da dikiş atılmaz. Saç mezoterapisi prosedüründe saç derisine enjekte edilen karışımın içerisinde saç sağlığını destekleyici vitaminler, mineraller, kıl köklerini destekleyerek saçların çıkmasını teşvik edecek bileşenler yer alır. Kişi özelinde ihtiyaçlara uygun olarak hazırlanan karışım saç derisine enjekte edilir ve saç mezoterapisi prosedürü uygulanır.

Saç mezoterapisi tedavisinde hasta özelinde ihtiyaçlara ve tedavisi hedeflenen soruna göre hazırlanan bir bileşen kullanılır. Bununla birlikte saç derisine enjekte edilen karışımın içinde genellikle çinko, bakır, amino asitler, büyüme faktörleri, hyaluronik asit, koenzimler ve çeşitli ilaçlar bulunur.

Hazırlanan karışım doktorun değerlendirme sonucu verdiği karara bağlı olarak enjektör ya da mezoterapi tabancası yardımıyla saç derisindeki belirli bölgelere enjekte edilir. Enjeksiyon mikro boyutta bir işlem olduğundan hasta saç mezoterapisi tedavisi sırasında herhangi bir acı ya da ağrı hissetmez.

Diğer bir önemli nokta, saç mezoterapisi tedavisine ait seans sayısının hasta özelinde tedavi edilmek istenen saç ve saç derisi sorunlarına göre belirlenmesidir. Bununla birlikte saç mezoterapisi prosedüründen optimum fayda sağlanması için her seanstan sonra hasta muayene edilir ve yapılan değerlendirmelerden sonra yeni seans yapılıp yapılmayacağı, yapılacaksa zamanı kararlaştırılır.

Hasta özelinde optimum sonuçların elde edilebilmesi için çoğu zaman 6 ila 8 seans saç mezoterapisi yapılması gerekir. Hedeflenen sonuçların elde edilebilmesi için ise genellikle 8 ila 12 aylık bir süreye gereksinim duyulur. Düzenli ve etkili bir saç mezoterapisi tedavisi uygulanarak saç dökülmesi önemli ölçüde azaltılabilir, saç kalitesi artırılabilir ve yeni saç çıkışı teşvik edilebilir.

Tüm bu faydaların sağlanması için saç mezoterapisi tedavisine başlamadan önce hasta özelinde saç dökülmesi sorununun altında yatan herhangi bir tıbbi sorun olup olmadığından emin olunur. Bir tıbbi sorun olduğu tespit edilirse, saç mezoterapisinden fayda sağlanması için öncelikli tıbbi sorunu gidermeye yönelik tedaviye başvurulmalıdır.

İletişim Formu

TR- Randevu Formu

Post a comment

Gönder & Send
TR: Merhabalar, size nasıl yardımcı olabiliriz?
EN: Hello, How may I help you?